• Konkurs na hasło z okazji Dnia Ochrony Środowiska

    Konkurs na hasło z okazji Dnia Ochrony Środowiska

    Uczniowie klasy VIII  Mikołaj Bardadyn, Maja Sulich, Blanka Kocon, Antonina Łasek, Zuzanna Chawałkiewicz, Weronika Kalbarczyk uczestniczyli w konkursie na hasło z okazji Dnia Ochrony Środowiska.W czasie uroczystego rozpoczęcia Światowego Dnia Ziemi na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu.

    Uczennica naszej szkoły Antonina Łasek zajęła  I miejsce za hasło "Jeden dom, jedna planeta, jedna szansa - chrońmy Ziemię dla przyszłych pokoleń". 

                                                                      Sylwia Florowska

  • Konkurs ,, Mój las”

    Konkurs ,, Mój las”

    Dnia 26 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Węgrowie odbyło się podsumowanie XXXVI konkursu ,, Mój las” .

    Uczennica naszej szkoły Anna Gala zdobyła wyróżnienie w konkursie.

     

                                                                               Sylwia Florowska

  • Najlepsze w gminie

    Najlepsze w gminie

    26 kwietnia na nowej hali w Liwie odbył się gminny turniej w mini piłce ręcznej dziewcząt. W turnieju wystartowały 4 szkoły, które grały każdy z każdym. Nasze zawodniczki pokonały kolejno  SP Wyszków 7:1, SP Liw 8:2 i SP Ruchna 8:0. Na zakończenie zwodów z rąk Pani dyrektor otrzymały pamiątkowy puchar.

    Skład reprezentacji szkoły : Domzała Anna, Gajewska Zuzanna, Tchórzewska Klara, Kuta Julia, Kałuska Nina, Gromek Nikola, Chudzik Maria, Rostek Kinga, Kozioł Maria.

  • Dzień Ziemi

    Dzień Ziemi

    Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany tez jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia.Dzień ten został zainicjowany przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępującą degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska,a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach. Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska. Uczniowie naszej szkoły z okazji Dnia Ziemi przygotowali plakaty propagujące ochronę środowiska i postawy proekologiczne.                            

     

                                                                                                                                                            Sylwia Florowska

  • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU - KIERMASZ CIAST "RAZEM DLA WIKTORKA"

    SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU - KIERMASZ CIAST "RAZEM DLA WIKTORKA"

    Szkolne Koło Wolontariatu, poruszone losem małego Wiktorka Zawadzkiego, postanowiło przeprowadzić kolejną akcję zarobkową.

    20 kwietnia 2023r. zorganizowano kiermasz domowych ciast przygotowanych przez wolontariuszy. Znalazły się na nim m. in.: szarlotka, sernik, ciasto 3-BIT, czekoladowe wafelki, szyszki z preparowanego ryżu, różnorodne muffinki, czekoladowe bloki, ciasto Marlenka, ciasta „na zimno”, np. ptasie mleczko, deserki – owoce w galaretce, różnorodne ciasteczka i inne. Wszystkie słodkości wyglądały i smakowały wyśmienicie. Nic dziwnego, że bardzo szybko zostały sprzedane.

    Szkolna społeczność po raz kolejny stanęła na wysokości zadania. Każdy, biorący udział w kiermaszu, otrzymał w prezencie magnesik lub breloczek w kształcie serduszka, wykonany przez wolontariuszy. 

    Ze sprzedaży uzyskano kwotę 1271,00 zł – już trafiła na konto Wiktorka.

    Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. Pamiętajmy: dobro powraca.

  • #ŁączyNasPamięć - Akcja Żonkile

    #ŁączyNasPamięć - Akcja Żonkile

    W środę 19 kwietnia 2023 r. przypadła 80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim  największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

    Społeczność naszej szkoły upamiętniła te wydarzenia, przyłączając się po raz pierwszy do akcji „Żonkile”. Organizatorem tej społeczno – edukacyjnej akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tegoroczne hasło brzmiało „Nie bądź obojętny”.

    Uczniowie z kl. VII i VIII  obejrzeli animację na podstawie książki Hanny Krall: „Zdążyć przed panem Bogiem”. Film przybliżył im postać jednego z przywódców powstania Marka Edelmana.

    Wszyscy ma znak pamięci o bohaterkach i bohaterach nosiliśmy żółte żonkile, samodzielnie zrobione przez dzieci na lekcjach plastyki oraz przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu.

    Opiekunki SU

  • Gratulujemy Oliwii Kałuskiej!

    Gratulujemy Oliwii Kałuskiej!

    Z przyjemnością informujemy, że nasza uczennica kl. V Oliwia Kałuska jako członkini formacji Jazz Fever Węgrów reprezentująca Szkołę Tańca Latino Fever zajęła:

    * I miejsce Modern Formacje 13-15 lat OPEN podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca "Zakręceni na Taniec" 16 kwietnia br. w podwarszawskich Markach.

    II miejsce solo jazz 2011 - 2012 E+D

    * VI miejsce solo modern & contemporary 2011 - 2012 E+D FINAŁ oraz jako członkini Formacji Jazz Fever Węgrów

    * III miejsce Formacje Modern 17+

    Życzymy dalszych sukcesów !

  • Kubusiowi Przyjaciele Natury

    Kubusiowi Przyjaciele Natury

    Bardzo miło nam poinformować, że uczniowie klasy I naszej szkoły brali udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Kubusiowi Przyjaciele Natury". W ramach projektu podejmowaliśmy takie aktywności jak:

     

     

     

    • sianie kiełków rzeżuchy oraz nasion warzyw, prowadzenie obserwacji od momentu kiełkowania roślin po ich wzrost;
    • wykonywanie obserwacji pogody i umieszczanie pomiarów w kartach obserwacji pogody;
    • pogłębianie wrażliwości na los zwierząt poprzez lekcje dotyczące opieki nad zwierzętami oraz wzięcie udziału w zbiórce karmy na rzecz bezdomnych psów i kotów zaproponowanej przez Samorząd Uczniowski;
    • udział w zbiórce plastikowych nakrętek zorganizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu (cały czas trwa);
    • udział w zajęciach dotyczących zdrowego trybu życia, przygotowywania zdrowych posiłków - sałatka owocowa. 

    Ponadto uczniowie brali udział w lekcjach dotyczących życia w zgodzie z naturą, poruszali takie problemy jak: globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne, segregacja odpadów oraz sposoby na przemyślane zakupy i styl życia "zero waste". Dzięki podjętym aktywnościom z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat Kubusiowych Przyjaciół Natury.

    Sylwia Zajkowska

  • Dzień Otwarty w I LO im. Adama Mickiewicza

    Dzień Otwarty w I LO im. Adama Mickiewicza

    Dnia 13 kwietnia uczniowie klasy 8 uczestniczyli w Dniu Otwartym w I LO w Węgrowie.

    Spotkanie było okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej przygotowanej dla uczniów klas ósmych na nowy rok szkolny 2023/2024. Uczniowie LO wystąpili w roli przewodników, oprowadzali kandydatów po zakamarkach szkoły. Kandydaci mieli okazję do zapoznania się ze szkołą, z panującą w niej atmosferą oraz z nauczycielami pracującymi w szkole. Mogli uczestniczyć w zajęciach z historii, języka polskiego oraz obejrzeć przeróżne doświadczenia  w pracowni fizycznej. Eksperymenty ROBIŁY WRAŻENIE.

    Dzień zakończyliśmy w pizzerii „ Trzech braci”

    Ewa Gzowska

  • Życzenia

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

        3 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyły się obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, w trakcie których uczniowie mogli dowiedzieć się, czym jest autyzm i jak żyją osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu.

        Słowo „autyzm” wywodzi się z greckiego słowa autos, co oznacza „sam”.

    Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Najczęściej objawia się on w pierwszych trzech latach życia i występuje u około 1 na 100 osób. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców, gdyż był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

        Autyzm jest zaburzeniem, które objawia się w różnym stopniu: niektóre osoby są mówiące, inne – nie, jedni przejawiają zachowania agresywne, u innych nie zaobserwowano nasilenia tych objawów. Oznacza to, że nie można stworzyć jednego, pasującego do wszystkich autystów,  obrazu autyzmu, dlatego fachowo mówi się o spektrum zaburzeń autystycznych,
    a o osobach z autyzmem, że przejawiają zaburzenia ze spektrum autyzmu.
        W Polsce nawet 30 tysięcy osób może wykazywać omawiane powyżej zaburzenia.
    W tym celu powstała kampania mająca propagować wiedzę na temat autyzmu.
    Kolorem dedykowanym osobom z autyzmem jest niebieski, a miesiącem, w którym szczególnie mówi się o osobach z autyzmem i ich trudnościach,  jest miesiąc kwiecień.

        Z tego powodu, właśnie w kwietniu, postanowiono zapoznać z tematyką autyzmu wszystkich uczniów naszej szkoły. Na korytarzu pojawiła się gazetka, mająca za zadanie
     w przystępny sposób zachęcić uczniów do zgłębienia tematu autyzmu.

        3 kwietnia uczniowie przyszli ubrani na niebiesko.

        Każda klasa wykonała projekt własnej koszulki, promującej wspomniany dzień.

        Hasło przewodnie tegorocznych obchodów to: „Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski!”.

        Wykonane koszulki zaprezentowano na spotkaniu informacyjnym o autyzmie, które odbyło się na korytarzu szkolnym.

        Na zakończenie obchodów tego szczególnego dnia wykonano pamiątkowe zdjęcia.

     

     

  • Rozstrzygnięcie konkursu

    Rozstrzygnięcie konkursu

    Jak wcześniej informowaliśmy, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Plastyka w obrzędach i zwyczajach – Wielkanoc 2023” zorganizowanym przez WOK w Węgrowie. 30 marca br.  ośmioro z nich odebrało  nagrody i dyplomy.

     

    W kategorii klas I-III : 

    Kacper Rudaś ucz. klasy I – II miejsce.

     

    W kategorii klas IV-VI :

    Cezary Pazdyka ucz. klasy IV – III miejsce

    Nina Kałuska ucz. klasy V – wyróżnienie.

     

    W kategorii klas VII – VIII :

    Anna Gala ucz.kl.VII – wyróżnienie

    Wiktoria Jackowska ucz.kl.VII – wyróżnienie

    Borys Kałuski ucz. kl.VIII – II miejsce

    Maja Machniewska ucz. kl.VIII – wyróżnienie

    Gabriela  Gala ucz. kl.VIII – wyróżnienie

     

    Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                 Urszula Steć

  • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU - PRACOWITY POCZĄTEK WIOSNY

     

             Wiosna to pora roku, w której rośliny rozkwitają, zwierzęta budzą się z zimowego snu, a ludzie cieszą się z pierwszych promieni słonecznych. W takich okolicznościach łatwiej o motywację i zapał do działania. Przypływ wiosennej energii poczuli nasi szkolni wolontariusze, dla których wiosna to czas wzmożonej działalności.

             Już na początku marca, na cotygodniowych zajęciach kółka, przygotowali oni kolorowe tulipany oraz kartki z życzeniami z okazji Dnia Kobiet, które zostały przekazane emerytowanym pracownicom naszej szkoły oraz paniom – podopiecznym Domu Opieki Społecznej w Długosiodle. Otrzymaliśmy wiele sygnałów świadczących o radości i wdzięczności obdarowanych kobiet.

             21 marca zorganizowano obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Zostały one połączone ze świętowaniem 1. Dnia Wiosny. Ideą Światowego Dnia Zespołu Downa jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki nie do pary, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby ze wspomnianą chorobą. Na obchody ww. dnia składały się Dzień Kolorowej Skarpetki i akcja informacyjna. Na szkolnym korytarzu pojawiły się plakat i gazetka związane z akcją, a wybrane wolontariuszki – Ania i Gabrysia – przedstawiły szersze informacje na temat zespołu Downa na forum całej szkoły. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele tego dnia z dumą nosili kolorowe, niekompletne skarpetki.

             31 marca 2023r. Szkolne Koło Wolontariatu zaprosiło na Jarmark Rękodzieła. Tradycja organizowania jarmarków wywodzi się z dawnych czasów średniowiecznych. Odbywały się one regularnie w wyznaczone dni tygodnia lub miesiąca na rynkach różnych miejscowości lub w ich okolicach, które na czas ich trwania stawały się centrum wymiany towarów i usług. Każdy mieszkaniec mógł w takim miejscu kupić lub sprzedać dowolne produkty. Często oferowano wyroby własnych rąk, np. gospodynie sprzedawały wyplecione przez siebie kosze, własnoręcznie zrobione masło, śmietanę, sery i inne przetwory. Powyższa informacja wyjaśnia, dlaczego wolontariat nazwał swą akcję jarmarkiem. Znalazły się na nim wyłącznie wyroby rękodzielnicze, wykonane przez wolontariuszy i ich opiekunki. Część powstała na zajęciach kółka wolontariatu, część na warsztatach tworzenia makramy, a jeszcze inne wolontariuszki wykonały w domu we własnym zakresie. Jarmark Rękodzieła miał charakter charytatywny – dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie dwuletniego Wiktorka Zawadzkiego, dla którego niezwykle kosztowna operacja w Stanach Zjednoczonych jest jedyną szansą na życie. W trakcie prezentacji zgromadzonych wyrobów zwrócono uwagę na aspekt ekologiczny – wielu rzeczom z naszego otoczenia, które zazwyczaj po prostu wyrzucamy, możemy dać drugie życie, np. słoiki zamienić na makramowe lampiony, a różne kartonowe opakowania na ozdobne pudełeczka, które mogą nam służyć przez dłuższy czas i być ozdobą naszych domów. Powodzenie jarmarku jeszcze raz świadczy o ogromnej wrażliwości szkolnej społeczności. Wszystkim bardzo dziękujemy za niezwykle aktywny udział w naszym przedsięwzięciu. Brawo, Wy!

    Na tym nie koniec. Przez kilka tygodni, na wspominanym już kółku, wolontariusze przygotowywali się do Świąt Wielkanocnych. Po raz kolejny chcieli sprawić radość, tym razem wszystkim, nie tylko paniom, emerytowanym pracownikom szkoły i pensjonariuszom z Domu Opieki Społecznej w Długosiodle. Pełni zaangażowania, wykonali dla nich baranki i zajączki wielkanocne, a także kartki ze świątecznymi życzeniami.

    Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z działalności wolontariatu w galerii.

     

    Na radosne Święta Wielkanocne

    przekazujemy Wszystkim wiele serdecznych życzeń:

    zdrowia, szczęścia, pomyślności,

    niech wciąż nowa nadzieja

    rozkwita w sercu,

    a  Chrystus zmartwychwstały

    niech hojnie błogosławi na każdy dzień.

     

    Szkolne Koło Wolontariatu

    w Samorządowej Szkole Podstawowej

    im. Bohaterów  Września 1939

    w Starejwsi

     

            

     

  • „PLASTYKA W OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH – WIELKANOC 2023”

    „PLASTYKA W OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH – WIELKANOC 2023”

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Węgrowski Ośrodek Kultury „Plastyka w obrzędach i zwyczajach – Wielkanoc 2023”. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i talentu plastycznego. Uczniowie klas I-II oraz VII-VIII mieli za zadanie wykonać kartę wielkanocną, natomiast uczniowie klas IV-VI - palmę wielkanocną. Ogółem udział w konkursie wzięło 28 uczniów. Zgłoszone prace były tak oryginalne i pięknie wykonane, że wszystkie zostały przesłane do WOK w Węgrowie.                                                                                                   

    Oto uczestnicy konkursu:

    W kategorii klas I-III ( karta świąteczna):

    • Kacper  Rudaś  (kl.I)
    • Emilia  Dmowska (kl.I)
    • Ksawery  Smolak   (kl.I)
    • Mikołaj  Gąsior (kl.I)
    • Jakub  Szczepaniak (kl.I)
    • Marcelina  Zarzycka (kl.I)
    • Błażej  Obłoza  (kl.II)
    • Lena Jaczewska (kl.II)
    • Igor Filipczak (kl.II)
    • Natalia Nowoszewska (kl.II)
    • Łukasz Gromek (kl.II)
    • Adam Rostek (kl.III)
    • Laura Mierzejewska (kl.III)
    • Zuzanna Adamska  (kl.III)
    • Patrycja Rostek (kl.III)
    • Dawid Chalecki (kl.III)
    • Aleksander Borkowski (kl.III)
    • W kategorii klas IV – VI  (palmy wielkanocne):
    • Maja Kłos (kl.IV)
    • Cezary Pazdyka (kl.IV)
    • Zuzanna Raćko (kl.V)
    • Nina Kałuska (kl.V)
    • W kategorii klas VII-VIII (karty wielkanocne):
    • Maja  Pełka  (kl.VII)
    • Wiktoria Jackowska (kl.VII)
    • Anna Gala (kl.VII)
    • Joanna Dudkiewicz (kl.VII)
    • Maja  Machniewska (kl.VIII)
    • Gabriela Gala (kl.VIII)
    • Borys Kałuski (kl.VIII)

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Gratulujemy wyobraźni i talentu.     

    Urszula  Steć

  • Wiosenna wycieczka klas I-III

    Wiosenna wycieczka klas I-III

    W pierwszym wiosennym tygodniu uczniowie klas I-III pod opieka swoich wychowawczyń wybrali się do węgrowskiego kina „Kongres”. Film „Szkoła magicznych zwierząt” oczarował wszystkich wciągającą fabułą. Poznaliśmy Idę, która rozpoczęła naukę w wyjątkowej szkole. W tym zaklętym miejscu pojawiły się niezwykłe zwierzęta, które z czasem stały się najlepszymi przyjaciółmi głównych bohaterów. Szczypta magii pomieszana z odrobiną przyjaźni i dodatkiem tajemnicy sprawiła, że z zapartym tchem obejrzeliśmy tę niezwykłą opowieść. Następnie udaliśmy się do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Uczestniczyliśmy w ciekawej lekcji muzealnej pt. „ Mikołaj Kopernik - opowieść o życiu i dziele”.  Odbyła się ona w piwnicach gotyckich liwskiej warowni, gdzie można podziwiać wystawę poświęconą wybitnemu twórcy teorii heliocentrycznej, który był nie tylko wybitnym astronomem, ale również m.in.: prawnikiem, lekarzem, duchownym, urzędnikiem, dyplomatą, matematykiem, strategiem wojskowym, filologiem, ekonomem i kartografem. Podczas nietypowych zajęć przenieśliśmy się do średniowiecznego Torunia, zajrzeliśmy do domu Kopernika, podejrzeliśmy pracę w kantorze kupieckim, zobaczyliśmy, jak wybijano monety, próbowaliśmy pisać piórem. Oglądaliśmy narzędzia do obserwacji nieba, a także ciekawe oryginalne eksponaty z czasów Mikołaja Kopernika m.in.: ceramikę, naczynia klepkowe, monety, detale architektoniczne. Nie wszystkie dzieci miały okazję odwiedzić zamek, więc wizyta w zbrojowni zrobiła na nich duże wrażenie. Podziwialiśmy militaria pochodzące z różnych okresów m.in.: hełmy, cenne znaleziska archeologiczne, broń palną i białą, jak również pamiątki po okresie napoleońskim. Przewodnicy przybliżyli nam tematykę związaną z I i II wojną światową. Z uwagą wysłuchaliśmy „Historii dziwnej i strasznej o Żółtej Damie Zamkowej”. Weszliśmy też na Zamkową Wieżę.  W jej trzeciej, najwyższej komnacie mogliśmy wyjrzeć przez okno na pomost i Liw, natomiast z punktu widokowego -  na malowniczą Dolinę Liwca. Po zakupie pamiątek i krótkiej zabawie na placu zabaw udaliśmy się do pizzerii „Trzech Braci” w Węgrowie. Dziękujemy pani Renacie, mamie Marceliny z klasy pierwszej za wspaniały poczęstunek. O godzinie 15.00 bezpiecznie dotarliśmy do szkoły.

    Hanna Madziar

     

     

     

     

     

  • 21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Matematyki

    21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień  Matematyki

    Spragnieni ciepła i zieleni uczniowie naszej szkoły postanowili powitać  Panią Wiosnę. Wszyscy w wyśmienitych nastrojach zgromadzili się  na sali gimnastycznej. Uczniowie klasy VIII pożegnali Królową Zimę i powitali Panią Wiosnę. Każda klasa wyraziła swoją radość z nadejścia nowej pory roku okrzykiem np. Bramy otwieramy, wiosnę witamy”. Klasa IV i V wyśpiewały pięknie piosenkę Skaldów „Wiosna”.

                Kolejnym punktem naszej uroczystości były obchody Dnia Matematyki. Marzec jest miesiącem MATEMATYKI. Dzień Matematyki został wpisany do kalendarza świąt nietypowych: 9  marca – Dzień Polskiej Statystyki, 12 marca– Dzień Matematyki,

    14 marca – Dzień liczby Pi.

                Dzisiejszego dnia uczniowie poprzez udział w grach i zabawach matematycznych poznali inną stronę tej nauki. Rozwiązywali łamigłówkę rysunkową, zagadkę z zapałkami, zadania na obliczanie oraz krzyżówkę.

                W trakcie konkursu matematycznego uczniowie brali udział w zawodach sportowych. Okazało się , że największą trudność sprawiła skakanka. Swój talent taneczny zaprezentowała Oliwia Kałuska z klasy V.

                Po podsumowaniu wyników voucher na tygodniowy brak pracy domowej z matematyki otrzymały klasy: II, III i VI.

               Wiosna powitana w taki sposób na pewno odwdzięczy się chociażby piękną pogodą a matematyka stanie się przyjemna i radosna.

    Ewa Gzowska

  • Życzenia

  • Z najlepszymi życzeniami...

  • „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.

    6 marca to Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Święto ustanowił 10 maja 2012 roku Parlament Europejski, by upamiętnić osoby, które ryzykowały życiem, sprzeciwiając się totalitarnym reżimom XX wieku.

    6 marca został wybrany jako rocznica śmierci Mosze Bejskiego. Bejski urodził się w 1921 roku w Działoszycach w województwie świętokrzyskim. Podczas wojny, po ucieczce z obozu pracy na Podgórzu, był ukrywany w Krakowie przez Mariana Włodarczyka. Aby nie narażać swojego przyjaciela, postanowił wrócić do obozu pracy. Trafił do Płaszowa, gdzie niedługo później przybył bezlitosny komendant Amon Goeth. Bejskiemu udało się dostać do fabryki Oskara Schindlera i doczekać końca wojny. Wyjechał do Izraela, gdzie został sędzią Sądu Najwyższego, zainicjował powstanie Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie oraz współtworzył definicję „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

    Tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata nadaje od 1963 roku Instytut Yad Vashem z siedzibą w Jerozolimie. Dotąd 27 362 osoby otrzymały Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – wśród nich największą grupę stanowią Polacy.

    Wśród 6 992 osób, uhonorowanych za ratowanie Żydów podczas wojny, znajdują się: Władysław Bartoszewski, Julian Grobelny i Zofia Kossak-Szczucka z Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Mieczysław Fogg, piosenkarz, który ukrywał w swoim mieszkaniu rodzinę Ignacego Singera, Jan Dobraczyński, pisarz, Aleksander Kamiński, autor Kamieni na szaniec, Jan Karski, Czesław Miłosz, Józef i Wiktoria Ulmowie, których cała rodzina została rozstrzelana za ukrywanie Żydów, Rudolf Weigl, profesor biologii z Lwowa, który uratował dziesiątki osób, zatrudniając je w swoim Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami.

    Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata nadaje Sąd Najwyższy Izraela w imieniu Państwa Izrael i narodu żydowskiego osobom nie będącym Żydami, które ryzykowały życiem, by ocalić Żydów z Holokaustu. 

  • PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU W I OKRESIE R. SZK. 2022 – 2023

    PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI  SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU  W I OKRESIE R. SZK. 2022 – 2023

    Powołane w ubiegłym roku szkolnym Szkolne Koło Wolontariatu we wrześniu obecnego roku szkolnego wznowiło swoją działalność. Do pracy zgłosiły się wszystkie ubiegłoroczne wolontariuszki, do których dołączyli nowi wolontariusze. Obecnie koło zrzesza 31 fantastycznych, pełnych zaangażowania,  pomysłów i zapału osób, które działają pod kierunkiem pań – Agaty Modzelewskiej i Olgi Królak – Daniłko. Informacje na temat idei wolontariatu oraz plan szkolnego koła znalazły się na tablicy Samorządu Uczniowskiego.

             Już na początku roku szkolnego wolontariat ogłosił dużą akcję ( jest ona tradycją naszej placówki ) – „Nakręć się na pomaganie”. Polega na zbiórce wszelkiego rodzaju plastikowych korków i zakrętek. Pieniądze uzyskane z ich sprzedaży trafią do Mai Kalinowskiej – zostaną przeznaczone na jej leczenie i rehabilitację. Aby zachęcić do zbiórki, do akcji został wprowadzony element rywalizacji. W jej wyniku zostaną wyłonione najbardziej aktywne klasy oraz najbardziej zaangażowani uczniowie – liderzy klasowi i szkolni ( szczegółowe informacje o akcji znajdują się w oddzielnym wpisie ).

             Na jesieni wolontariusze zebrali znaczną ilość kasztanów, które trafiły do starszych osób z problemami reumatycznymi.

             Kolejną dużą akcją Szkolnego Koła Wolontariatu był kiermasz bożonarodzeniowy, o którym już informowaliśmy. Przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, ich opiekunek oraz całej szkolnej i przedszkolnej społeczności udało się zdobyć fundusze na pomoc cudownej dziewczynce – Weronice Berezie.

             Część ozdób na kiermasz zostało wykonanych na cotygodniowych zajęciach wolontariackich, w których uczestniczą uczniowie klas IV – VI. Pod okiem pani Agaty Modzelewskiej wyczarowują różne prace plastyczne na potrzeby koła. Informacja o wspomnianym kółku zamieszczona jest w oddzielnym wpisie.

             W okresie bożonarodzeniowym odbyły się warsztaty artystyczne, na których uczniowie klasy VII razem z panią Olga Królak – Daniłko przygotowali interesujące kartki z życzeniami świątecznymi dla podopiecznych i pracowników Domu Opieki Społecznej w Długosiodle. Życzenia z upominkami ( wianuszkami i bombkami ) wykonanymi przez młodszych kolegów na zajęciach kółka wolontariackiego trafiły do adresatów jeszcze przed świętami. Świątecznymi kartkami obdarowano także emerytowanych pracowników szkoły, a dla jednego z mieszkańców z naszego terenu, przebywającego obecnie w domu opieki społecznej, przygotowano świąteczną paczkę i upominek.

             Od listopada do lutego wolontariat czuwał nad coroczną akcją „Góra Grosza”. Z dużym zaangażowaniem uczniowie zbierali monety, aby po przeliczeniu przekazać je na pomoc dla dzieci, w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym. W osobnym wpisie informujemy o przebiegu i wynikach tej akcji.

             I okres obfitował w liczne działania Szkolnego Koła Wolontariatu. Przed nami II semestr i realizacja kolejnych planów, a także przedsięwzięć, które wymyśliliśmy w trakcie trwania roku szkolnego.

             Dziękujemy wszystkim za pozytywne odbieranie i włączanie się w nasze działania.

             Zapraszamy do galerii zdjęć.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Września 1939 w Starejwsi
    ul. Szkolna1, 07-100 Węgrów
    E-mail: sspstarawies@wp.pl
  • 25 7931871

Galeria zdjęć