• Wyprawka ucznia klasy I

  • Wakacje!

  • Zakończenie roku 2022/2023

  • Szkoły pełne talentów

    Szkoły pełne talentów

    W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła brała udział w akcji organizowanej przez sieć sklepów Lidl "Szkoły pełne talentów". Wspólnie zbieraliśmy "talenciaki", które były skanowane i umieszczane na utworzonym profilu szkoły. Zebraliśmy 2469 "talenciaków", które zostały wymienione na następujące nagrody:

    • 2 zestawy diatoniczne, w skład których wchodzi 20 dzwonków naciskanych oraz zestawy bum- bum rurek,
    • zestaw tangramów, 
    • 10 piłek do siatkówki.

    Wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję bardzo dziękujemy. Z nagród, które zostały zamówione mogą korzystać z powodzeniem wszyscy uczniowie naszej szkoły.

    Sylwia Zajkowska

  • Tydzień Konstytucyjny

    Tydzień Konstytucyjny

    31 maja 2023r. uczniowie klas VI - VIII uczestniczyli w X edycji „Tygodnia Konstytucyjnego”, organizowanej przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Tegoroczna edycja była związana z 30 - leciem ratyfikacji przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Z tej okazji odwiedziła nas radca prawna - p. Magdalena Sopyła - Rostek - absolwentka naszej szkoły. 

    Celem spotkania było zwrócenie uwagi uczniów na praktyczny wymiar obowiązywania prawa. Podczas warsztatów młodzież miała za zadanie zorganizować życie swojej społeczności na bezludnej wyspie. W grupach utworzono katalog praw i reguł, czyli konstytucję wyspy,oraz rozwiązywano kazus. Na koniec uczniowie mogli przymierzyć togi: adwokata, prokuratora i sędziego.

    Pani Magdalenie dziękujemy za interesujące zajęcia i poświęcony czas.

    Jolanta Ołtusek 

  • Akademia Bezpiecznego Puchatka

    Akademia Bezpiecznego Puchatka

    Klasa I w roku szkolnym 2022/2023 brała udział w XIV edycji programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.  To ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. W ramach zajęć korzystaliśmy z materiałów przygotowanych i zaopiniowanych przez metodyków i właściwe wydziały Komendy Głównej Policji. Po przeprowadzeniu lekcji, na podstawie otrzymanych materiałów, zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Wszyscy uczniowie z łatwością go wypełnili. Nasza szkoła już po raz kolejny otrzymała  Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, a uczniowie dyplomy potwierdzające udział w programie. 

    Sylwia Zajkowska

  • "Lekturki spod chmurki"

    "Lekturki spod chmurki"

     Miło nam poinformować, że w tym roku szkolnym klasa I przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Innowacja ta opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączali się w wiele działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaplanowana na rok szkolny 2022/2023, polegała na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. W ramach projektu wybraliśmy się wspólnie w podróż po Polsce z lekturą „Pamiętnik Czarnego Noska”  Janiny Porazińskiej – odwiedziliśmy Zakopane. W wyprawę po Europie, a konkretnie do Włoch zabraliśmy się wspólnie z książką „O psie który jeździł koleją” autorstwa Romana Pisarskiego. Natomiast podróż po świecie umilała nam lektura „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Wspólnie planowaliśmy wszystkie podróże, pakowaliśmy walizkę, szukaliśmy atrakcji turystycznych, projektowaliśmy pocztówki, uzupełnialiśmy lekturniki, rysowaliśmy dalsze losy bohaterów książek np. w formie pizzy, uzupełnialiśmy mapy o ciekawostki danych krajów, oglądaliśmy filmy, stworzyliśmy wspólnie klasową biblioteczkę, wzięliśmy udział w maratonie czytelniczym (czytanie 15 minut codziennie) i podejmowaliśmy wiele różnych aktywności. Nasza klasa otrzymała certyfikat ukończenia projektu. Dzięki innowacji uczniowie chętniej sięgają po książki, a czytanie nie jest już dla nich niczym trudnym. Dzieci z zaangażowaniem przystąpiły również do kolejnego maratonu czytelniczego organizowanego w klasie.

    Sylwia Zajkowska

  • Życzenia

  • Powiatowy Konkurs Literacki "Brzechwiada 2023"

    Powiatowy Konkurs Literacki "Brzechwiada 2023"

    24 maja 2023 roku w Domu Gdańskim w Węgrowie uroczyście ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom tegorocznego Powiatowego Konkursu Literackiego Brzechwiada 2023. Konkurs organizowany jest przez Bibliotekę Miejską w Węgrowie od 2006 roku. W tym roku skierowany był do dzieci z klas III – V szkoły podstawowej. Jego regułą jest, że znany pisarz, autor książek dla dzieci, rozpoczyna tekst, a uczestnicy konkursu dopisują zakończenie. W tym roku konkursowicze kończyli historię, której początek dała Justyna Bednarek, polska poetka, pisarka i ilustratorka, autorka książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

    Spośród 27 prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Wśród nich znalazły się uczennice klasy III naszej szkoły.

    Pola Rostek za swoją fenomenalną pracę zajęła II miejsce, a Patrycja Rostek za genialne opowiadanie zdobyła wyróżnienie w konkursie. Laureatki z rąk burmistrza Węgrowa p. Pawła Marcheli, dyrektor MBP w Węgrowie p. Małgorzaty Rospary i pisarki p. Justyny Bednarek otrzymały dyplomy i nagrody. Pięć najlepszych prac, w tym naszych uczennic, wraz z tekstem p. Bednarek zostały wydane w pokonkursowej publikacji pt. „Przygody Maurycego”.

    Naszym trzecioklasistkom - Poli i Patrycji -  gratulujemy udanego debiutu ! 😊

     

    Hanna Madziar

     

     

  • IX Logopedyczny Konkurs Recytatorski "Językowo- słowne wygibasy"

    IX Logopedyczny Konkurs Recytatorski "Językowo- słowne wygibasy"

    Dnia 25 maja 2023 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Węgrowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom IX Logopedycznego Konkursu Recytatorskiego „Językowo- słowne wygibasy”. W wydarzeniu organizowanym przez Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną uczestniczyły nagrodzone dzieci wraz z opiekunami. Do tegorocznego konkursu przystąpiło dwoje trzecioklasistów z naszej szkoły: Patrycja Rostek -  laureatka I miejsca oraz Damian Strupiechowski, który otrzymał wyróżnienie. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki z rąk Starosty Powiatu Węgrowskiego pani Ewy Besztak oraz sponsorów: panów Pawła Królasika-przedstawiciela Koła Łowieckiego Lot- HAZ i Rafała Kawęckiego- dyrektora I Odziału Banku PKO BP w Węgrowie. Laureaci mieli również okazję ponownego wystąpienia przed publicznością.

    Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Węgrowie pani Beata Gashi zaprosiła uczestników konkursu do udziału w kolejnej jubileuszowej edycji konkursu w roku 2024.

    Gratulujemy serdecznie naszym recytatorom !

    Patrycja i Damian zawsze można na Was liczyć 😊

    Bardzo dziękuję rodzicom - p. Sylwii Górskiej – Rostek oraz p. Beacie Strupiechowskiej za zdjęcia z uroczystości. 😊

    Hanna Madziar

     

  • Powodzenia!

  • Eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

    Eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

    Dnia 18 maja 2023 roku, w Węgrowskim Ośrodku Kultury w Węgrowie, odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Nasza szkołę godnie reprezentował zespół w składzie:

     

    1. Patrycja Rostek kl. III
    2. Damian Strupiechowski kl. III
    3. Lilianna Siwiecka kl. IV
    4. Antonina Łasek kl. VIII

    Sukces odniosła Antonina Łasek, która zajęła I miejsce w kategorii klas VII-VIII. To ona już 6 czerwca wystąpi w finale konkursu. Tosia, cała szkoła będzie Ci kibicować😊.

    Damian otrzymał wyróżnienie, a Patrycja i Lilianna dyplomy za udział. Recytacje wszystkich naszych uczestników były doskonałe  pod względem interpretacji i wykonania.

    Gratulujemy Wam wspaniałego występu !!! Życzymy radości w rozwijaniu swoich pasji😊.

    Hanna Madziar

  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WYSZYWANKI

    MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WYSZYWANKI

    Wiktorze i Nazarze, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Wyszywanki!

     

    Niedawno my, Polacy, obchodziliśmy ważne święta państwowe – Święto Flagi i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi wschodni sąsiedzi, Ukraińcy, 18 maja mają swoje ważne święto – Dzień Wyszywanki. Poświęcone jest ono tradycyjnej, ukraińskiej, wyszywanej koszuli, właśnie „wyszywance”. Obchodzi się je w trzeci czwartek maja.

    Zapoczątkowane zostało w 2007r. przez studentów uniwersytetu w Czerniowcach. Na początku w akcji wzięło udział kilkudziesięciu studentów i kilku wykładowców. W kolejnych latach święto urosło do poziomu ogólnokrajowego, a później ogarnęło społeczność ukraińską na całym świecie. Dzień obchodów wybrano nieprzypadkowo – celowo wyznaczono dzień powszedni, aby podkreślić, że wyszywanka jest elementem życia i kultury Ukraińców, a nie reliktem przeszłości.  W tym dniu Ukraińcy w kraju i zagranicą zakładają wyszywanki do pracy, na studia lub po prostu na spacer. Do niedawna wyszywanki nosiły przeważnie osoby o poglądach patriotycznych, demonstrując swą przynależność narodową. Teraz noszą je wszyscy, ponieważ stały się ( obok ukraińskiej flagi ) jednym z najważniejszych symboli narodowych. W czasach rosyjskiej napaści na Ukrainę zostały symbolem własnej tożsamości, której trzeba bronić za wszelką cenę.

    W Polsce żyje dość duża społeczność ukraińska – do przebywających już wcześniej osób dołączyli uciekinierzy z ogarniętego wojną kraju. W naszej szkole uczy się dwóch ukraińskich chłopców, w węgrowskich szkołach kształci się kilkudziesięcioro uczniów z Ukrainy.

    Jedna z węgrowskich szkół podstawowych, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie, 16 maja 2023r. zorganizowała w Węgrowskim Ośrodku Kultury nieco wcześniejsze obchody Dnia Wyszywanki. Pomysłodawczynią i realizatorką przedsięwzięcia była p. Danuta Chylińska, która drugi rok pomaga dzieciom z Ukrainy uczyć się języka polskiego. To dzięki jej zaproszeniu jeden z naszych ukraińskich kolegów, Wiktor Bolshakov z klasy III, razem z mamą Antoniną ( oboje ubrani w wyszywanki ) i p. Agatą Modzelewską uczestniczyli we wspomnianym przedsięwzięciu. Nasza reprezentacja mogła podziwiać występy młodych Ukraińców, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. W trakcie spotkania m. in. przypomniano zgromadzonym historię święta, symbole narodowe Ukrainy, nie zabrakło hymnów polskiego i ukraińskiego. Jedną z atrakcji był występ Ukrainki – p. Mai Rumockiej, która od dłuższego już czasu mieszka w Węgrowie. Artystka dała niezwykły koncert fortepianowy. Na zakończenie zaśpiewano piosenkę „Hej, sokoły!” w językach polskim i ukraińskim. Wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Wyszywanki otrzymali pamiątkowe zakładki do książek.

    Opisana impreza upłynęła w uroczystej, ale bardzo serdecznej atmosferze. Dała ukraińskim dzieciom możliwość zaprezentowania się publiczności. Z całą pewnością wpłynęła na jeszcze lepszą integrację społeczności polskiej i ukraińskiej.

    Po występach w Domu Kultury nasza starowiejska ekipa przeniosła się ze świętowaniem do kawiarni na lody, ciastka i kawę. :) :) :)

     

     

     

     

  • Wycieczka na Lubelszczyznę

    Wycieczka na Lubelszczyznę

    W dniach 15 - 17 maja uczniowie szkoły uczestniczyli w wycieczce na Lubelszczyznę.

    Pierwszego ,niestety deszczowego , dnia zwiedzaliśmy Lublin. Zwiedziliśmy Starówkę z Bramą Krakowską oraz Zamek Lubelski z kaplicą Trójcy. Wysłuchaliśmy historii Jaszy Mazura ( postać na linie). Dowiedzieliśmy się , że w mieście ma powstać szlak koziołków.  Jedliśmy potrawę regionalną -cebularza. Następnie udaliśmy się do kopalni kredy w Chełmie. Poznaliśmy historię rozwoju miasta i ducha kopalni Bielucha.

    Drugiego dnia zwiedzaliśmy Zamość. Byliśmy na murach obronnych miasta i rynku zamojskim. Słońce mocno grzało zatem pojechaliśmy do Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie przeszliśmy trasę nad rzeką Sopot oraz zwiedzaliśmy muzeum RPN. W Zwierzyńcu mieliśmy okazję poznać historię miasteczka i obejrzeć Kościółek na Wodzie. Zmęczeni  udaliśmy się na nocleg do Krasnobrodu. Po kolacji poszliśmy nad przepiękny zalew, który jest atrakcją tej miejscowości.

    Trzeciego dnia w Nałęczowie niestety mocno padało. W strugach deszczu przeszliśmy przez Park Zdrojowy. Po spacerze znaleźliśmy schronienie w Pijalni Czekolady. W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy przepiękny pałac Zamojskich w Kozłówce.

    Około godziny 19:00,  bardzo niewyspani wróciliśmy do domu.

     

    Ewa Gzowska

  • Biblioteczka Damiana

    Biblioteczka Damiana

    Spędzając czas w świetlicy szkolnej, napisałem wiersz pod tytułem „Kot”. Potem powstawało ich coraz więcej. Moi koledzy i koleżanki zaczęli interesować się tym, co robię, więc zorganizowałem konkurs na najciekawszą książkę. Nie spodziewałem się takiego zaangażowania 😊. Bardzo dużo osób napisało i zilustrowało swoje książki. W ten sposób powstała Biblioteczka Damiana. Szczególne podziękowania należą się Lenie Jaczewskiej z klasy drugiej, która wykonała ilustracje do wielu książek oraz Szymkowi Ornochowi i Dawidowi Chaleckiemu za zrobienie  wyjątkowych zakładek do naszych książek. Biblioteczka tętni życiem na każdej przerwie obok sali klasy trzeciej. Moimi czytelnikami są również nauczyciele.😊

    Zapraszam do wypożyczania książek !!!

    Damian Strupiechowski

    uczeń klasy III

  • Eliminacje gminne XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

    Eliminacje gminne XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

     

    Dnia 12 maja 2023 roku laureaci szkolnego etapu XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego wzięli udział eliminacjach gminnych, które corocznie obywają się w Wyszkowie.

    Komisja konkursowa spośród naszych reprezentantów wyłoniła zwycięzców:

     

    Kategoria klas I-III

    Damian Strupiechowski – I miejsce

    Patrycja Rostek -III miejsce

    Pola Rostek - wyróżnienie

     

    Kategoria klas IV-VI

    Lilianna Siwiecka – III miejsce

    Nina Kałuska – wyróżnienie

    Mateusz Siwiecki (klasa IV) otrzymał dyplom za wzorową recytację.

     

    Kategoria kl. VII-VIII

    Antonina Łasek – II miejsce

    Maja Machniewska – wyróżnienie

    Gratulujemy wspaniałego występu !

     

  • Pasowanie na czytelnika

    Pasowanie na czytelnika

           Dnia 12 maja 2023r. odbyło się pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem tego spotkania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Odpowiedzieli śpiewająco  na zadane im zagadki związane z z biblioteką, książkami i bohaterami książek. Wysłuchali również kilku wierszy  i fragmentu książki aby zachęcić ich do czytania Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

             Na pożegnanie nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, który będą  im przypominały o tym wydarzeniu,  zakładki do książki i drobne upominki.

  • LOSOWALIŚMY DLA WIKTORKA

    LOSOWALIŚMY DLA WIKTORKA

    Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny włączyło się do zbiórki pieniążków na wyjazd Wiktorka Zawadzkiego na operację, która jest jedyną ( niestety, bardzo kosztowną) szansą na zdrowie chłopca.

    Tym razem, 11 maja 2023r., zorganizowano loterię fantową. Do losowania zaproszono społeczności szkolną i przedszkolną. Zarówno uczniowie, jak i przedszkolaki wzięli także udział w challenge’u dla Wiktorka. Do wykonanych przysiadów dołączyli uzyskaną z loterii kwotę 2000,00 zł.

    Wierzymy, że już niedługo mały Wiktor będzie mógł udać się po zdrowe serduszko.

    Serdecznie dziękujemy obu społecznościom – szkolnej i przedszkolnej – za aktywny udział w loterii. Nie pierwszy raz pokazaliście, jak jesteście wspaniali. Brawo.

  • Challenge dla Wiktorka Zawadzkiego

    Challenge dla Wiktorka Zawadzkiego

    Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 w Starejwsi dziękuje Samorządowej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego za nominację i melduje wykonanie zadania przez szkolną społeczność oraz dzieci i pracowników Samorządowego Przedszkola w Starejwsi.

    Do naszych przysiadów dołączamy kwotę 2000 zł, uzyskaną z loterii fantowej, w której wzięli udział uczniowie i dzieci przedszkolne.

    Do challengu nominujemy Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Miedznie oraz pozostałe przedszkola Gminy Liw (w Liwie, Ruchnie, Wyszkowie).

    Dyrektor szkoły

    Grażyna Dąbrowska

  • XXXIX Konkurs Recytatorski dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

    XXXIX Konkurs Recytatorski dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego

    Dnia 9 maja 2023 roku odbyły się eliminacje szkolne XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Wzięło w nim udział 15 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy wystąpili w trzech grupach wiekowych. Przygotowali wiersz i fragment prozy dowolnego autora. Komisja konkursowa, w składzie p. Alicja Frąckiewicz, p. Sylwia Zajkowska, p. Jolanta Ołtusek oraz p. Hanna Madziar, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny, wyłoniła zwycięzców.

    Oto laureaci konkursu:

    • uczniowie klas I-III

    I miejsce – Patrycja Rostek kl. III

    II miejsce – Damian Strupiechowski kl. III

    III miejsce – Pola Rostek kl. III

    Wyróżnienie – Lena Jaczewska kl. II

    • uczniowie klas IV-VI

    I miejsce – Nina Kałuska kl. V

    II miejsce – Lilianna Siwiecka kl. IV

    III miejsce – Mateusz Siwiecki kl. IV

    Wyróżnienie – Karol Majchrowski

    • uczniowie klas VI-VIII

    I miejsce – Maja Machniewska kl. VIII

    II miejsce – Antonina Łasek kl. VIII

    Z przyjemnością wysłuchaliśmy również recytacji Natalii Nowoszewskiej, Łukasza Gromka, oraz Błażeja Obłozy- uczniów kl. II oraz Anny Gali (kl. VII) i Gabrieli Gali (kl. VIII)

    Laureaci konkursu otrzymali książki. Ponadto wszyscy recytatorzy - dyplomy, słodycze oraz zakładki do książek.

    Uczestnikom eliminacji szkolnych XXXIX Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego gratulujemy wspaniałych recytacji, życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania swoich talentów.

    Dziękuję nauczycielom kl. I- III oraz polonistom za przygotowanie uczniów do konkursu, p. Alicji Frąckiewicz za piękną dekorację oraz p. Jolancie Ołtusek za wspaniałą fotorelację.

     

    Organizator eliminacji szkolnych

    Hanna Madziar

     

     

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Września 1939 w Starejwsi
    ul. Szkolna1, 07-100 Węgrów
    E-mail: sspstarawies@wp.pl
  • 25 7931871

Galeria zdjęć