• Kocha, lubi, szanuje ……

    Kocha, lubi, szanuje ……

    10 lutego 2017 r., w piątek, tuż przed feriami, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Walentego, w którym przekazaliśmy życzenia wszystkim, których darzymy sympatią oraz przyjaźnią. Organizatorem imprezy był Samorząd Uczniowski. Przez trzy dni przygotowywaliśmy kartki, na których dominowały serduszka, i wrzucaliśmy je do specjalnej skrzynki. Walentynkowi listonosze nie narzekali na brak pracy, ponieważ znalazło się wielu chętnych, którzy chcieli przekazać kolegom swoje serdeczności. Wyrazów sympatii nie zabrakło również pod adresem nauczycieli oraz dyrekcji szkoły. Walentynkowe świętowanie dostarczyło wszystkim dużo emocji.
                                                                                                                                                       Samorząd Uczniowski
     

  • SPEKTAKL „TAJEMNICZY OGRÓD”

    SPEKTAKL „TAJEMNICZY OGRÓD”

        9 lutego 2017r. uczniowie klas IV – VI obejrzeli w Węgrowskim Ośrodku Kultury niezwykły spektakl przygotowany przez Wrocławski Teatr Edukacji Artenes. Przedstawienie „Tajemniczy ogród” powstało na podstawie zaliczanej do kanonu światowej literatury młodzieżowej powieści Frances Hodgson Burnett pod tym samym tytułem.
        Teatr Artenes takimi słowami zachęcał do obejrzenia widowiska:

    „Oto stoi przed nami angielska dziewczynka… W poruszającej, znanej już od ponad stu lat historii, ukazuje nam ewolucję dojrzewającej osobowości. Od beztroskiego, rozkapryszonego i egoistycznego dzieciństwa, poprzez trudny okres zderzeń z nowymi realiami życia, ku empatii i otwarciu na drugiego człowieka. W atmosferze wiktoriańskiej surowości, dzięki kojącemu wpływowi natury i dobroci prostych, szczerych ludzi, Mary udaje się pokonać własne słabości i zainspirować innych ku otwartości i wierze we własne siły. Jej serce otwiera się jak wrota tajemniczego ogrodu…”.

        Spektakl w pełni oddał zasygnalizowane wyżej problemy. Piękne dekoracje, muzyka i sugestywna gra aktorów sprawiły, że przenieśliśmy się do dawnej Anglii, a 70 minut minęło niepostrzeżenie.
        Wyjazd na przedstawienie zorganizowała p. Agata Modzelewska.

     

  • SZKOLNA ZABAWA CHOINKOWA

    SZKOLNA ZABAWA CHOINKOWA

        Kilka dni przed feriami zimowymi, 8 lutego 2017r., bawiliśmy się na szkolnej zabawie choinkowej. W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przy dźwiękach muzyki serwowanej nam przez DJ – pana Piotra Gromka ( dzięki uprzejmości pana Romana Puławskiego – właściciela klubu „Milano” ), przez kilka godzin szaleliśmy na parkiecie. Na szkolną choinkę dziewczynki przygotowały specjalne kreacje i fryzury ( niektóre również makijaże ), większość chłopców założyła koszule, a nawet krawaty. Tańczyliśmy w parach, w kółeczkach, wszyscy razem, były węże, nauka tańca oraz konkursy organizowane przez pana Piotra. Zrobiliśmy krótką przerwę na poczęstunek, by powrócić do szalonej zabawy.
        Taką udaną imprezę choinkową na pewno będziemy długo i miło wspominać.

  • Z GÓRKI NA PAZURKI…

    Z GÓRKI NA PAZURKI…

            Zima rozgościła się na dobre! Grzechem byłoby z tego nie skorzystać. W środę, 8 lutego 2017r., uczniowie klas III i V, pod opieką p. Agaty Modzelewskiej i ks. Adama Banaszka, wybrali się na pięknie zaśnieżoną górkę przy starowiejskiej plebanii, aby rozkoszować się urokami zimowej aury. Wyposażeni w worki z sianem oddali się białemu szaleństwu. Zjazdom z górki na workach towarzyszyło dużo śmiechu. Nie wszystkie zjazdy się udały, ale nikt się nie zrażał. Była cudowna zabawa w wesołej atmosferze. Po jej zakończeniu dzieci wróciły do szkoły na ciepłą zupę i przebrać się w suche ubrania.

  • NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY

    NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY

     

                        W czwartkowy ranek, 2 lutego 2017r., wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody. Prowadząca zajęcia przybyła aż z Krakowa i przywiozła ze sobą niespotykane „pomoce naukowe”. Lekcja okazała się pokazem… węży.

             Uczniowie i nauczyciele mogli na żywo zobaczyć kilka gadów z prywatnej hodowli. Wśród nich znaleźli się: pyton królewski Wojtuś, wąż zbożowy Stanisław, malutki boa dusiciel Maciek z nieco większym tatą Jasiem, pyton tygrysi Zygmunt oraz albinos Gucio. Prezentacji zwierząt towarzyszyło ciekawe opowiadanie, dzięki któremu przekonaliśmy się, że węże nie są takie straszne. Każdy mógł osobiście pogłaskać niektóre okazy. Dzieci przekonały się, że wąż nie jest mokry, chociaż sprawia takie wrażenie. Między innymi dowiedziały się, jak żywią się węże i gdzie zaczyna się ogon węża. Zobaczyły wylinkę, czyli zrzucony przez węża naskórek. Z zapartym tchem śledziły prezentację niezwykłych okazów.

           Ta lekcja przyrody z pewnością na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

  • „ DOKTOR DOLITTLE I PRZYJACIELE ”

    „ DOKTOR DOLITTLE I PRZYJACIELE ”

    Doktor Dolittle bardzo kochał zwierzęta i jako jedyny człowiek rozumiał ich mowę. Na wiadomość o epidemii wśród afrykańskich małp wyruszył na Czarny Ląd, aby je ratować. Wraz z nim płynęli nieodłączni: papuga Polinezja, piesek Jip, kaczka Dab-Dab i prosiątko Gep-Gep. Była to misja pełna przygód i niebezpieczeństw – spotkali groźnych wojowników, trafili do więzienia i walczyli z piratami. Zyskali też nowych przyjaciół.                               

    W środę 25 stycznia uczniowie klas młodszych wraz z opiekunami wybrali się do na spektakl pt. „Doktor Dolittle i przyjaciele". Sala Węgrowskiego Ośrodka Kultury została wypełniona po brzegi publicznością ciekawą przygód dzielnego doktora. Doskonała dekoracja, kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja postaci, jak również zaskakujące zwroty akcji sprawiły, że oglądaliśmy przedstawienie jak zaczarowani. Główny bohater, dzięki życzliwej postawie wobec zwierząt, zyskał sympatię młodych widzów. Publiczność doceniła wspaniałą grę aktorską i okazała swój zachwyt głośnymi brawami.

                                                                                                                                                                            Hanna Madziar

  • PIĄTOKLASIŚCI NIE PRÓŻNUJĄ…

    PIĄTOKLASIŚCI NIE PRÓŻNUJĄ…

       

     

     

     

    Korzystając z czasu karnawału, uczniowie klasy piątej z wychowawczynią, p. Agatą Modzelewską, już po raz drugi zaprosili szkolną społeczność na kiermasz domowych wypieków. Tym razem z pomocą mam przygotowali ptasie mleczko, sernik, blok czekoladowy, rurki z kremem, owsiane ciasteczka i pierniczki z lukrem, a pani Agata zrobiła babeczki z bitą śmietaną, truskawkami i galaretką. Wszystkie pyszności rozeszły się w okamgnieniu, a uczniowie klasy piątej zdobyli kolejne fundusze na swoje zajęcia pozalekcyjne. Przeznaczą je na wyjazd na basen lub kręgle. W planach mają kiermasz ozdób i palm wielkanocnych…

  • PIĄTOKLASIŚCI KOLEJNY RAZ NA BASENIE…

    PIĄTOKLASIŚCI KOLEJNY RAZ NA BASENIE…

             Uczniowie klasy V kontynuują swoją przygodę z basenem. 20 stycznia 2017r. już po raz trzeci wybrali się do Parku Wodnego w Siedlcach. Tam spędzili dwie godziny, pływając, korzystając ze zjeżdżalni, jaccuzi i biczów wodnych, grając w wodzie w piłkę i walcząc z rwącą rzeką. Była super zabawa! W lutym robimy przerwę, a w marcu – kolejny wyjazd na basen. A może tym razem kręgle?

             Uczniami opiekowały się wychowawczyni – p. Agata Modzelewska, organizatorka wyjazdu, oraz, już po raz drugi, jedna z mam - p. Agnieszka Owsianka, której bardzo dziękujemy.

  • Projekt "Zaczarowani Książką"

    Projekt  "Zaczarowani Książką"

    Dnia 16 stycznia 2017r. odbyło się spotkanie informacyjne dla rodziców dzieci klas I-II. Omówiono główne cele projektu oraz sposoby realizacji. Rodzice wypełnili dokumenty niezbędne do prawidłowego przebiegu projektu. Ustalony został wstępny harmonogram.
                                                                                                                                                             Koordynator: Ewa Gzowska
     

  • II SZKOLNY KONKURS „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA – CZYTAMY SIENKIEWICZA” – PODSUMOWANIE SZKOLNYCH OBCHODÓW ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA

    II SZKOLNY KONKURS „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA – CZYTAMY SIENKIEWICZA” – PODSUMOWANIE SZKOLNYCH OBCHODÓW ROKU HENRYKA SIENKIEWICZA

        Rok 2016, w związku ze 170. rocznicą urodzin i setną rocznicą śmierci pisarza, został ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza. Stało się to okazją do bliższego poznania życia i twórczości wybitnego polskiego powieściopisarza, nowelisty i publicysty, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, autora książek, które na stałe wpisały się w kanon literacki.
        Szkolne obchody Roku Henryka Sienkiewicza zainaugurowaliśmy na początku września udziałem w akcji „Narodowe Czytanie”, podczas której czytaliśmy fragmenty powieści „Quo vadis” oraz uczestniczyliśmy w queście „Śladami Sienkiewicza”. Przez kolejne tygodnie poznawaliśmy fakty dotyczące życia i twórczości Sienkiewicza, czytaliśmy niektóre z jego utworów. Uczestniczyliśmy w wielu konkursach przybliżających sylwetkę wielkiego pisarza, pozwalających wykazać się naszą wiedzą, talentami plastycznymi i literackimi. Uczniowie klas I – III wzięli udział w konkursie „Ilustracja do utworu Henryka Sienkiewicza Bajka lub Legenda żeglarska”, dzieci z klas IV – VI wykonywały portrety Sienkiewicza. Czwarto-, piąto- i szóstoklasiści rywalizowali w „Konkursie wiedzy nt. życia, twórczości i znajomości wybranych utworów Henryka Sienkiewicza”. „Inne zakończenie utworu Janko Muzykant” – to tytuł konkursu dla uczniów klas III – VI. Wszystkie konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a poziom prac konkursowych był naprawdę wysoki.
        Podsumowaniem szkolnych obchodów Roku Henryka Sienkiewicza był Konkurs „Mistrz pięknego czytania – czytamy Sienkiewicza”, który odbył się 11 stycznia 2017r. Wzięło w nim udział 37 uczniów z klas II – VI. Czytali oni m. in. takie utwory, jak „Bajka”, „Legenda żeglarska”, fragmenty noweli „Janko Muzykant”, powieści „W pustyni i w puszczy” i „Krzyżacy”. Podczas ww. imprezy zostały podsumowane wszystkie konkursy, a uczniom wręczono dyplomy i nagrody książkowe. Każdy uczestnik konkursów otrzymał swoje zdjęcie z … Henrykiem Sienkiewiczem. Mamy nadzieję, że będzie to fajna pamiątka.
        Organizatorką szkolnych obchodów Roku Henryka Sienkiewicza była nauczycielka języka polskiego – p. Agata Modzelewska.

  • PODSUMOWANIE AKCJI GÓRA GROSZA

    PODSUMOWANIE AKCJI GÓRA GROSZA

    ,,Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”
    To już XVII edycja Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Głównym celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Uczniowie naszej szkoły jak co roku aktywnie uczestniczyli w tym szlachetnym przedsięwzięciu. Zbiórka monet trwała od 28 XI 2016r. do 21 XII 2016r.
     W styczniu uczniowie wraz z wychowawcami policzyli zebrane pieniądze, a 9 I 2017r. odbyło się podsumowanie akcji na szkolnym apelu. Przedstawiciele każdej klasy odebrali z rąk organizatora p. Barbary Zajkowskiej dyplomy-podziękowania za udział w akcji.

    Wyniki akcji Góra Grosza 2016
    Klasa Ilość uczniów  Ilość zebranych monet   Wartość zł     Na ucznia   
    pierwsza 7 uczniów 319   20zł 12gr  2zł 87gr 
    druga 27 uczniów 4544 115zł 28gr  4zł 26gr
    trzecia 18 uczniów 3003 126zł 51gr 7zł 03gr    
    czwarta 15 uczniów 1656  37zł 14gr 2zł 47gr 
    piąta 14 uczniów 852 67zł 08gr   4zł 79gr
    szósta 8 uczniów 2093 118zł 57gr  14zł 57gr
    Razem   12467 484zł 70gr  5zł 45gr

     
                                                                                                                                                           Barbara Zajkowska
        
       
             
          
              
            
              

     

     

  • „ PLASTYKA W OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH – BOŻE NARODZENIE 2016 „

    „ PLASTYKA W OBRZĘDACH I ZWYCZAJACH – BOŻE NARODZENIE 2016 „

            Już po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła  w konkursie plastycznym zorganizowanym przez WOK w Węgrowie- „Plastyka w obrzędach i zwyczajach – Boże Narodzenie 2016”.                                                                  

    Cel konkursu:

    1. kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych,
    2. rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i talentu plastycznego.

    Kategorie konkursowe i wiekowe (dotyczące naszej szkoły):

    1. ozdoby choinkowe (wielkość i waga ozdoby musiały umożliwiać zawieszenie jej na choince)   (prace tylko indywidualne) - uczniowie szkół podstawowych kl. I – III
    1. karty świąteczne (format A6) :105-148 mm /po złożeniu/ - (prace tylko indywidualne) - uczniowie szkół podstawowych kl. IV – VI  

      W tym roku w konkursie  wzięło udział 39 uczniów. 

     Do etapu  powiatowego zakwalifikowały się prace następujących uczniów.                                                        

     Klasa I : Anny Domzały, Wiktorii Jackowskiej

    Klasa II:  Zuzanny Chawałkiewicz, Jakuba Siwieckiego, Szymona Tchórzewskiego, Borysa Kałuskiego                                                                         

    Klasa III: Patrycji Kocon, Julii Rostek, Julii Kalbarczyk                                           

     Klasa IV: Julii Siwieckiej, Magdy Krym, Joanny Tchórzewskiej

    Klasa V: Artura Stelmacha, Bartłomieja Siwieckiego, Gabrieli Bieniak   . 

           Ozdoba świąteczna wykonana przez Julię Rostek (kl.III) zdobyła II miejsce, natomiast karty świąteczne Artura Stelmacha (kl.V) i Joanny Tchórzewskiej (kl.IV) otrzymały wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

    Urszula Steć

  • Jasełka 2016

    Jasełka 2016

         Jasełka od wielu lat wpisane są do kalendarza uroczystości organizowanych  w szkołach w przedświątecznym czasie. 19 XII 2016 pod okiem nauczyciela religii - Katarzyny Niszcz, odbyło się przedstawienie w Samorządowej Szkole  w Starejwsi, na które zostali zaproszeni rodzice, nauczyciele i uczniowie.
     Na wszystkich czekała wielka niespodzianka, bo oprócz uczniów, w role wcielili się także rodzice.
    Występowała Maryja (p. Marzena Tchórzewska) ze św. Józefem (p. Paweł Tchórzewski), którzy przebyli daleką drogę do Betlejem.
    W lichej stajence towarzyszyły im Anioły (p. Barbara Kuta, p. Hanna Łasek, Julia Kalbarczyk – uczennica klasy III) i Archanioł (p. Barbara Siwiecka), którzy pilnowali aby każdy zdążył oddać pokłon maleńkiej Bożej Dziecinie.
    Pierwsi przybyli pastuszkowie (p. Małgorzata Gromek, p. Katarzyna Kalbarczyk, Bartłomiej Kocon - uczeń Gimnazjum Gminy Liw, p. Urszula Sulich). Za nimi podążali Trzej Królowie (Patryk Niszcz, Jakub Kuta i Łukasz Kalbarczyk –uczniowie klasy IV). Prowadzeni z Dalekiego Wschodu przez Gwiazdę Betlejemską. W odwiedziny przyszły także dzieci ( Weronika Kalbarczyk, Antonina Łasek, Maja Sulich, Szymon Tchórzewski, Jakub Siwiecki – uczniowie klasy II, Patrycja Gromek, Julia Siwiecka – uczennice klasy IV).  Uczennica  klasy IV – Joanna Tchórzewska złożyła wszystkim obecnym na sali życzenia świąteczne. Na zakończenie przybyli rodzice, nauczyciele i uczniowie zebrani wokół żłóbka z Bożą Dzieciną odśpiewali kolędę, dzieląc się radością z narodzin Jezusa. Za wielkie zaangażowanie
    w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości dziękujemy rodzicom i uczniom.
                                                                                                                                                                         Katarzyna Niszcz

  • III SZKOLNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK STARAWIEŚ 2016 ,, HEJ KOLĘDA, KOLĘDA”

    III SZKOLNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK STARAWIEŚ 2016 ,, HEJ KOLĘDA, KOLĘDA”

        Dnia 19 grudnia 2016r. odbył się w naszej szkole III SZKOLNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK. Celem festiwalu było kultywowanie pięknych tradycji bożonarodzeniowych, popularyzowanie wśród uczniów kolęd i pastorałek, rozwijanie zainteresowań i talentów muzycznych, kształtowanie właściwych postaw przy prezentacji i odbiorze pieśni. W tym roku na imprezie gościliśmy naszych rodziców i panią wizytator Kuratorium Oświaty w Siedlcach p. Cecylię Radzikowską. Do udziału w festiwalu zgłosiło się czternastu solistów, osiem duetów i dziewięć zespołów. Wykonawców oceniało jury  w składzie : p. Hanna Madziar, p. Ewa Gzowska, p. Olga Królak-Daniłko i p. Barbara Zajkowska, która była jednocześnie organizatorką imprezy. Ocenie podlegały : ogólny wyraz artystyczny, walory głosowe, interpretacja utworu jak również stopień zapamiętania tekstu  i dykcja. Publiczność gromkimi brawami nagradzała wykonawców. Usłyszeliśmy piękne kolędy i pastorałki oraz piosenki bożonarodzeniowe, tj. ,, Wśród nocnej ciszy”, ,, Przybieżeli do Betlejem”, ,, Gdy śliczna panna”, ,, Bosy pastuszek”, ,,Świeć gwiazdeczko”, ,, Świetlista kolęda”, ,,Gore gwiazda Jezusowi”, ,, Kolęda dla nieobecnych” i wiele innych,  które wprowadziły nas w świąteczny nastój.
        Jury przydzieliło następujące miejsca i wyróżnienia :
    I miejsce :
    Julia Witkowska, Wiktoria Jackowska kl. I  ,,Bosy pastuszek”
    Julia Rostek kl. III  ,,Kolęda dla nieobecnych”
    Milena Sowa kl. III  ,,Babci zegar”

    II miejsce :
    Weronika Joniuk kl. III  ,,Śliczna gwiazdka”
    Emilia Kraszewska kl. III  ,,Aniołek maleńki jak wróbelek”
    Wiktoria Baranowska kl. III  ,,Gdy śliczna panna”
    Patrycja Kocon kl. III  ,,Hej kolęda, kolęda”
    Julia Siwiecka kl. IV  ,,Kolęda dla nieobecnych”
    Joanna Tchórzewska, Patrycja Gromek kl. IV  ,,Cicha noc”
    Dawid Ładosz, Dominik Ładosz kl. V  ,,Stajenka”
    Szymon Dmowski, Krystian Lipka, Alicja Łojek, Mariusz Mazurek, Anna Morawska, Sebastian Sekular, Natalia Tyburczy kl. VI  ,, Znak pokoju”

    III miejsce :
    Maja Jaczewska, Blanka Kocon kl. II ,,Gwiazdy tańczyły”
    Zuzanna Chawałkiewicz, Weronika Kalbarczyk, Maja Machniewska, Julia Sowa kl. II  ,,W ciemny wieczór, dawno temu”
    Jan Chrul, Aleksandra Jaczewska, Patryk Niszcz kl. IV  ,,Gore gwiazda Jezusowi”

    Wyróżnienia :
    Olaf Borkowski, Krzysztof Paderewski kl. II  ,,Do szopy, hej pasterze”
    Maja Sulich, Jan Łojek kl. II  ,,Świeć gwiazdeczko”
    Mikołaj Bardadyn, Wiktor Chrul, Borys Kałuski, Kacper Gajewski, Jakub Siwiecki, Szymon Tchórzewski  kl. II  ,,Wśród nocnej ciszy”
    Maja Ufnal kl. III  ,,Maleńka miłość”
    Amelia Skórka, Julia Machniewska kl. IV  ,,Jam jest dutka Jezusa małego”

    Publiczność w tajnym głosowaniu wybrała swoich faworytów Dawida Ładosza i Dominika Ładosza, którzy zaśpiewali autorską kolędę pt. ,,Stajenka”.

    Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które przygotowała p. Agata Modzelewska. Dziękujemy !
    Podziękowania należą się również paniom Hannie Madziar i Marzannie Komosie za przygotowanie uczniów do festiwalu. Dziękujemy !


                                                                                                                                                                   Barbara Zajkowska

  • KONKURS HISTORYCZNY „Powstanie styczniowe przykładem patriotycznej postawy Polaków”

    KONKURS HISTORYCZNY   „Powstanie styczniowe  przykładem patriotycznej postawy Polaków”

    Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej dotyczące tematu powstania styczniowego.

    Prace mogą być wykonane dowolną techniką w formacie A4 lub A3 na kartonie.

    Prace można składać do p. Tomasza Roguskiego do 13.01.2017 r.

  • „GWIAZDY MUZYKI”, CZYLI KONCERT ZESPOŁU „LIMBOS”

    „GWIAZDY MUZYKI”, CZYLI KONCERT ZESPOŁU „LIMBOS”

             16 grudnia 2016r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole zespół muzyczny „Limbos”.

    Tym razem członkowie zespołu przygotowali program zatytułowany „Gwiazdy muzyki”. Artyści w atrakcyjny sposób zaprezentowali uczniom instrumentalne i wokalno – instrumentalne wersje różnych utworów, wzbogacając występ o opowieści na temat historii muzyki. Odpowiedni dobór piosenek, ciekawe prowadzenie, doskonała komunikacja ze słuchaczami sprawiły, że dzieci chętnie włączały się w różnorodne działania muzyczne, a sam koncert był niezwykle ciekawy i dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć.

  • NAJPIERW ZARABIANIE, POTEM… PŁYWANIE

    NAJPIERW ZARABIANIE, POTEM… PŁYWANIE

             Po pierwszym pobycie w Parku Wodnym w Siedlcach uczniowie klasy piątej z wychowawczynią – panią Agatą Modzelewską – zdecydowali kontynuować wypady na basen. Niestety, przyjemności kosztują. Piątoklasiści, w porozumieniu z rodzicami, postanowili zdobyć część funduszy na kolejne wyjazdy. 8 grudnia 2016r. zorganizowali kiermasz domowych wypieków: ciast, pączków, muffinek, zbożowych ciasteczek oraz ptysiów z bitą śmietaną. Wszystkie te pyszności przygotowały mamy z pomocą dzieci. Uczniowie z wychowawczynią wykonali plakaty informujące o kiermaszu. Całe przedsięwzięcie cieszyło się tak ogromnym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, że jeden z żartownisiów stwierdził, że powinno nazywać się nie „kiermasz”, tylko „Kto pierwszy, ten lepszy”. Zarobione pieniążki, wraz ze wcześniejszymi oszczędnościami, wystarczą na pokrycie kosztów autokaru na dwa kolejne wyjazdy. Serdecznie dziękujemy mamom Bartka Księżopolskiego, Dawida i Dominika Ładoszów, Artura Stelmacha, Maćka Rostka i Bartka Siwieckiego za wsparcie.

             Do wyjazdu na basen doszło 9 grudnia 2016r. Oprócz wychowawczyni pływakom towarzyszyła mama Bartka – pani Renata Księżopolska, której jesteśmy wdzięczni za towarzystwo i poświęcony czas. Dwie godziny szybko minęły na licznych atrakcjach: w basenie rekreacyjnym, w rwącej rzece, na zjeżdżalniach czy też w jacuzzi. Przed wyjazdem do domu nie mogło zabraknąć gorącej czekolady i innych łakoci – trzeba było uzupełnić spalone kalorie.

             Mamy nadzieję, że przed nami kolejne basenowe szaleństwa.

  • BO MIKOŁAJ TUŻ, TUŻ…

    BO MIKOŁAJ TUŻ, TUŻ…

         We wtorek,        6 grudnia 2016 r., w naszej szkole panował radosny nastrój, a korytarze szkolne wypełnili uczniowie i nauczyciele w mikołajkowych czapkach. Wszyscy chcieli, żeby Święty Mikołaj nie ominął naszej szkoły. Zebraliśmy się na dolnym holu i głośnymi okrzykami przywoływaliśmy oczekiwanego gościa. W końcu, ku radości wszystkich, pojawił się w drzwiach pokoju nauczycielskiego. Czyżby chciał tam chwilę odpocząć po długiej podróży, a może skierował swoje kroki najpierw do najgrzeczniejszych ;) ? Uczniowie każdej klasy, żeby zasłużyć na prezent, przygotowali dla Mikołaja piosenki, wierszyki i miłe zawołania. Wszystkie dzieci i dorośli zostali obdarowani słodkimi upominkami. Spotkanie trochę się przedłużyło, bo każdy chciał sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie ze świętym. Piękną piosenką „ Kochany Panie Mikołaju” pożegnaliśmy strudzonego wędrowca i ślicznie podziękowaliśmy za przybycie do naszej szkoły.

  • KONCERT CHARYTATYWNY „ŚPIEWAMY DLA WIKTORKA SULICHA”

    KONCERT CHARYTATYWNY „ŚPIEWAMY DLA WIKTORKA SULICHA”

      W niedzielne popołudnie,       4 grudnia 2016r., w naszej szkole odbył się koncert charytatywny „Śpiewamy dla Wiktorka Sulicha”. Imprezę zorganizowano z inicjatywy społeczności lokalnej, przy udziale partnerów – Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy oraz Samorządowej Szkoły Podstawowej w Starejwsi. Koncert spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wielu ludzi, którzy chcieli wesprzeć zbiórkę funduszy na dalsze leczenie małego chłopca. Wśród gości znaleźli się m. in.: pan Bogusław Szymański – wójt Gminy Liw, pan Ryszard Majchrowski – wiceprzewodniczący Rady Gminy Liw, księża starowiejskiej parafii, uczniowie szkoły w Starejwsi z rodzicami i nauczycielami, rodzina Wiktora oraz liczni mieszkańcy Borzych,Starejwsi i okolic, nie tylko tych najbliższych. Przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie udział artystów, którzy pospieszyli z pomocą. Nie było wśród nas głównego bohatera, dla którego „śpiewaliśmy” – Wiktora, i jego rodziców. Niestety, stan zdrowia dziecka zatrzymał ich w domu. Reprezentowani byli przez rodzinę z dziadkiem – panem Eugeniuszem Sulichem – na czele.

             Przy wejściu każda osoba, w podziękowaniu za przybycie na koncert, została obdarowana papierowymi serduszkiem lub mikołajkiem, mogącymi służyć jako zakładki do książek. Wielu gości przy tej okazji wrzucało pieniążki do puszek.

             Koncert rozpoczęły panie: Barbara Góral, reprezentująca wspomniane wyżej stowarzyszenie, oraz Grażyna Dąbrowska – dyrektor szkoły. Następnie pani Ewa, ciocia Wiktora, przedstawiła zebranym swojego bratanka, historię jego choroby i leczenia. Z przygotowanej prezentacji m. in. dowiedzieliśmy się, że:

    „Wiktor urodził się 03.10. 2010 roku. Do stycznia tego roku życie Wiktora upływało tak, jak życie większości dzieci  w jego  wieku (…). Nic nie wskazywało na to, że w jego dziecięcej główce zagnieździł się jakiś „robak”, który stał się najgorszym koszmarem jego rodziców – Agnieszki i Adama, jak również całej rodziny. (…)

    Pomimo choroby i spustoszenia, jakie robi choroba w jego organizmie, nadal jest wulkanem energii, nieraz zadziwia  swoją postawą wobec choroby i tego, co przechodzi. (…)

    Choroba Wiktora zaczęła się niewinnie, od zwykłego kataru, kataru, który nie chciał ustąpić. W czasie kolejnej wizyty w poradni laryngologicznej pani doktor, po obejrzeniu zdjęcia rentgenowskiego głowy, z niepokojem w głosie stwierdziła, że są na nim plamy, które się jej bardzo nie podobają, i natychmiast skierowała Wiktora do szpitala. Pod koniec stycznia Wiktor trafił do Klinicznego Szpitala na Banacha. Tam przeszedł serię badań, w tym tomografię głowy, która niestety, potwierdziła najgorsze podejrzenia – guz w głowie. Po pobraniu biopsji i wstępnych jej wynikach Wiktor został skierowany do Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Tam, niestety, okazało się, że jest to guz złośliwy typu PNET i ze względu na umiejscowienie oraz ryzyko uszkodzenia innych narządów całkowicie nieoperacyjny. (…) Od marca do października Wiktor przechodził chemioterapię w  Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka, pod opieką którego nadal jest. Pomimo pojawiania się różnych powikłań i spustoszenia, jakie niosła ze sobą ta terapia, pierwsze wyniki rezonansu były obiecujące, zaczął następować regres guza. Pojawiła się większa nadzieja (…). Jednak sama chemioterapia nie była wystarczająca. Należało zastosować inną metodę. Lekarze rozważali dwie: radioterapię i protonoterapię. Z uwagi na umiejscowienie guza i to, że tradycyjne napromieniowania niosą ze sobą ryzyko rozwoju u dziecka nowotworu wtórnego lub niedorozwoju jego narządów, zdecydowano, że w przypadku Wiktora bardziej skuteczna będzie terapia protonowa, czyli naświetlania punktowe. Ta bardzo nowoczesna metoda leczenia nowotworów sprawdza się szczególnie u dzieci, gdyż pozwala oszczędzić młody, rozwijający się organizm. Niestety, okazało się, że w Polsce tego typu terapii nie stosuje się, trzeba było szukać klinik poza granicami naszego kraju. Rodzice Wiktora wraz z lekarzami z Centrum Zdrowia Dziecka podjęli decyzję, że  leczenie odbędzie się w Niemczech.  Po pięciu miesiącach załatwiania różnych formalności Wiktor w połowie października rozpoczął terapię protonową w Zachodnioniemieckim Centrum Terapii Protonowej w Essen. Po  sześciotygodniowej terapii protonami, podczas której stosowana była również chemioterapia, Wiktor wrócił do domu. Pomimo kolejnych spustoszeń, jakie się dokonały w tym małym człowieku podczas  terapii protonami, a szczególnie po kolejnej chemioterapii, lekarze prowadzący go w Niemczech byli zadowoleni z kondycji Wiktora. Jaki jest rezultat tej terapii? Wiadome to będzie za trzy miesiące, gdyż dopiero po upływie tego okresu wynik  rezonansu będzie miarodajny.

    Po zakończeniu terapii protonowej leczenie Wiktora dalej trwa, jak długo, nikt tego nie wie. Wiktor w obecnej chwili jest pod opieką Centrum Zdrowia Dziecka oraz Centrum Terapii Protonowej w Essen. Do Essen w Niemczech będzie musiał jeździć przez najbliższy czas co 3 miesiące. Wiktor jest też pod opieką Fundacji „Nasze Dzieci” przy klinice onkologii IPCZD w Międzylesiu. Niestety, wszystko, co czyni Agnieszka i Adam, żeby ratować życie swojego syna, niesie za sobą wydatki, których obecnie nie są w stanie do końca sami udźwignąć. Dlatego potrzebują wsparcia, wsparcia ludzi dobrej woli.

    Już teraz bardzo dziękują wszystkim razem i każdemu z osobna za pomoc, wsparcie, zaangażowanie i modlitwę, które tak bardzo są im potrzebne. Są szalenie wdzięczni, że mają wokół siebie tak wielką armię wspaniałych ludzi, dzięki którym jest im łatwiej, dzięki którym są bardziej silni i z nadzieją oraz ufnością patrzą na każdy kolejny dzień swojego życia, a zwłaszcza życia  najcenniejszego klejnotu,  jaki dano im mieć  tutaj na świecie – Wiktora.”

    Los małego Wiktora jest nam szczególnie bliski, gdyż jego rodzina żyje wśród nas, w Borzychach, a jego tata Adam stąd pochodzi, jest naszym znajomym, kolegą, krewnym, byłym uczniem…

             Po prezentacji nadszedł czas na występy artystyczne, przeplatane aukcją ofiarowanych na ten cel przedmiotów. Zaprezentowali się przed nami: „Węgrowianie”, „Sadowianki”, Kapela Łochowska, pan Jacek Czarnacki oraz grupa Art. Senior. Wszystkim im, w imieniu organizatorów i rodziny pp. Sulichów, z serca dziękujemy za bezinteresowne wsparcie, poświęcony czas, zaangażowanie i bycie z nami. Oprócz artystów wiele emocji dostarczyła wspomniana aukcja. M. in. licytowano świąteczne stroiki, maskotki, zestawy delikatesowe, kalendarze, własnej roboty nalewkę, obrazy, tort, a nawet indiańskie łuki ze strzałami. Nie tylko dzieci, bo i dorośli dobrze bawili się na loterii fantowej, na którą wszystkie fanty zgromadzili uczniowie starowiejskiej szkoły. Dzieci podzieliły się swoimi zabawkami, maskotkami , książeczkami i innymi przedmiotami. Podczas koncertu można było także kupić domowe ciasta ( upieczone przez panie ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy ) oraz zrobić zakupy na świątecznym kiermaszu rękodzieła. Można było również skorzystać z pielęgnacyjnych zabiegów na dłonie.

             Chociaż wszyscy pamiętali o celu, w jakim się zebraliśmy, udało się stworzyć wesołą, serdeczną atmosferę i … zebrać 10650 zł.  Pieniążki zostały przekazane wzruszonej rodzinie Wiktorka. W jej imieniu dziadek chłopca, pan EugeniuszSulich, podziękował organizatorom, artystom, ofiarodawcom i innym osobom, które przyczyniły się do zebrania tak dużej kwoty. Będzie ona przeznaczona na dalsze leczenie Wiktora.

             Koncert udowodnił, jak wiele można razem osiągnąć, pokazał ogromną solidarność i wrażliwość lokalnej społeczności. Wierzymy, w myśl motta, które towarzyszyło koncertowi: „Każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat, czyjś świat…”, że będziemy mieli wkład w wyzdrowienie Wiktorka, na co z nadzieją czekamy.

     

             Organizatorzy koncertu oraz rodzina pp. Sulichów składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli koncert, w tym:

    - Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy

    - Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom, uczniom i rodzicom uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Starejwsi

    - p. Piotrowi Gromkowi ( nagłośnienie sali )

    - zespołom: Węgrowianie, Sadowianki, Kapela Łochowska, Art. Senior; p. Jackowi Czarnackiemu

    - darczyńcom: p. Marioli Piotrowskiej z „Dentyki”, p. Małgorzacie Kobylińskiej z Gabinetu Rehabilitacyjnego, p. Bogusławowi Szymańskiemu – wójtowi Gminy Liw, p. Wandzie Gajewskiej, pp. Danucie i Sylwestrowi Grudzińskim, p. Annie Kuncewicz, p. Hannie Panufnik, p. Emilii Kałuskiej, p. Mieczysławie Rostek, p. Idze Wielądek, p. Marzenie Leszczyńskiej, p. Hannie Góral, p. Danucie Berezie, pp. Elżbiecie i Markowi Wyszogrodzkim, p. Adamowi Ryczkowskiemu, p. Stanisławowi Górskiemu

    - księżom z parafii: Starawieś, Ojca Pio z Węgrowa, Korytnica, Kąty, Stoczek

    - wszystkim przybyłym na koncert: biorącym udział w kweście do puszek, w loterii fantowej i aukcji, dokonującym zakupów na świątecznym kiermaszu i kiermaszu ciast, korzystającym z zabiegów na dłonie oraz tym, którzy po prostu z nami byli.

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Września 1939 w Starejwsi
    ul. Szkolna1, 07-100 Węgrów
    E-mail: sspstarawies@wp.pl
  • 25 7931871

Galeria zdjęć