HISTORIA SZKOŁY

W 1870r. polecenia władz rosyjskich została założona gminna szkoła początkowa licząca trzy klasy. Uczyło się w niej 35 dzieci. Obok niej funkcjonowała tajna polska szkoła.

W grudniu 1918r. po zakończeniu I wojny światowej, szkoła w Starejwsi nadal liczyła trzy oddziały, mające swoją siedzibę       w domu ludowym przy kościele. Następnie została przeniesiona do drewnianego budynku na miejscu obecnej szkoły. Tą czteroklasową szkoła kierował p. Żmudzki. Podczas działań wojennych 10 września 1939r. została spalona.

Od 1944r. do 1962r. szkoła mieściła się w pałacu Radziwiłłów. W latach 1944 – 1956 dyrektorem był p. Józef Tereszczuk, jego następcą zaś został  p. Stanisław Jankowski.

Po starej drewnianej szkole, która została spalona, pozostały tylko fundamenty. Wysiłkiem rodziców, nauczycieli, dyrektora oraz ówczesnego Komitetu Rodzicielskiego – p. Edmunda Kocona, zostały one usunięte  i w 1958r. przystąpiono do budowy nowej szkoły.

1 września 1962r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku, który służy do dziś. W 1972r. została dobudowana do niego sala gimnastyczna.

W roku 1999r. w wyniku reform ośmioklasowa szkoła została przekształcona w sześcioklasową szkołę podstawową. Obecna jej nazwa: Samorządowa Szkoła Podstawowa w Starejwsi.