4 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia było u nas kolorowo, ponieważ uczniowie, a nawet nauczyciele założyli ubrania z postaciami z bajek. Niektórzy przynieśli bajkowe maskotki lub rekwizyty. Samorząd Uczniowski (przy pomocy innych nauczycieli) przygotował duży kosz pełen skarbów. Zadaniem uczniów klas I — III było rozpoznanie rekwizytów bajkowych i przyporządkowanie ich do konkretnej bajki lub baśni. W wielkiej skrzyni ukryte były przedmioty pochodzące nie tylko z klasycznych bajek i baśni, ale również współczesnych. Uczniowie rozwiązywali krzyżówki oraz wykreślanki. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali słodkie nagrody oraz bajkową odznakę. Święto było doskonałą okazją do zabawy i poruszenia dziecięcej kreatywności.
Opiekunki SU,
Jolanta Ołtusek
Sylwia Zajkowska
Na lekcji wiedzy o społeczeństwie, uczniowie klasy ósmej w ramach dodatkowej pracy domowej mogli samodzielnie stworzyć swój filmik lub nagrać tik – toka. Maja Sulich wykonała pracę, w której przedstawiła najważniejsze prawa dziecka. Zachęcamy do obejrzenia.
Jolanta Ołtusek
Dnia 28 października, uczniowie klasy IV i V udali się na wycieczkę szkolną do Siedlec. Dzieci zaczęły przygodę od parku trampolin gdzie przez 2 godziny wykonywały akrobacje godne cyrkowców, niejednokrotnie przyprawiając opiekunów o zawał serca. Po wyczerpującej zabawie fizycznej, grupa udała się do Galerii Siedlce w centrum miasta, gdzie uczestniczyła w seansie filmowym „King. Mój przyjaciel lew.” Po zakończonym pokazie uczniowie przeszli do alejki restauracyjnej, gdzie każde z dzieci spożyło wybrany przez siebie posiłek. Po zakończonej uczcie opiekunowie, razem z podopiecznymi, wrócili zadowoleni do szkoły.
Dnia 26 października 2022 roku uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Ciechanowca i Drohiczyna. Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Rolnictwa, Skansenu oraz Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Uczniowie oglądali eksponaty znajdujące się w historycznych obiektach, .m.in. XVIII - wieczny kościół z dzwonnicą, chaty chłopskie oraz kolekcję sprawnych technicznie lokomobili z początku XX wieku i zabytkowe pojazdy konne: wozy gospodarskie, wozy wyjazdowe, pojazdy reprezentacyjne. Wycieczkowiczów zachwyciła wystawa pisanek, pochodzących z różnych regionów Polski, a także z Ukrainy, Rosji, Czech, Chin, Japonii czy Kenii. Wykonane wieloma technikami pisanki to prawdziwe dzieła sztuki. Następnie pojechaliśmy do Drohiczyna. Odwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne ulokowane w zabytkowym gmachu dawnego klasztoru franciszkańskiego przylegającym do kościoła Wniebowzięcia NMP. W kilku salach prezentowane są tu ciekawe zbiory o wielkiej wartości historycznej. Można zobaczyć bogato zdobione monstrancje Sapiehów i Radziwiłłów oraz kielichy, relikwiarze i inne przedmioty ze srebra. Prawdziwym unikatem jest monstrancja obozowa wykonana przez uczestników Powstania Warszawskiego osadzonych w niemieckim obozie ze szczątków zestrzelonego angielskiego samolotu. Muzeum może poszczycić się największą kolekcją ornatów uszytych z pasów kontuszowych dawnej szlachty. W muzeum urządzono też salę papieską, w której zgromadzono pamiątki związane z wizytą Jana Pawła II w Drohiczynie w 1999 roku. Pogoda sprzyjała, więc wybraliśmy się również na Górę Zamkową, która wznosi się z jednej strony ponad miastem, z drugiej zaś góruje ponad pięknie meandrującym tu Bugiem, dlatego widok na Bug i zalesiony płaskowyż jest wspaniały. Po spacerze udaliśmy się na obiad, który był ostatnim punktem wycieczki. O godzinie 15.30 dotarliśmy do Starejwsi.
Hanna Madziar
Przeżywamy Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem: "Blask Prawdy". Z tej okazji uczniowie klasy VI przygotowali uroczysty apel. Treść tekstów zawierała najważniejsze myśli z encykliki "Blask Prawdy": prawda, miłość i wolność. W tych rozważaniach towarzyszyły nam osoby archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Uczniowie przytoczyli wiersze twórczości Karola Wojtyły. Na zakończenie wszyscy uczniowie odśpiewali "Barkę", ulubioną pieśń św. Jana Pawła II-go.
5 października 2022r. uczniowie klas VI, VII i VIII wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Stolica przywitała nas piękną jesienną aurą.
Zwiedzanie zaczęliśmy od Łazienek Królewskich. Panie przewodniczki opowiedziały nam historie i anegdoty związane z tym miejscem. Po godzinnym spacerze udaliśmy się do kina na film „Orlęta. Grodno’39”, który zrobił na nas duże wrażenie. Mogliśmy ujrzeć obraz wojny oczami dwunastoletniego chłopca Leona.
Po seansie udaliśmy się na zwiedzanie Pałacu w Wilanowie, gdzie wzięliśmy udział w ciekawych warsztatach historycznych „Na sarmackim dworze”. Po lekcji historii udaliśmy się na posiłek.
Zmęczeni (nie tylko wiedzą), ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs pt.: „Nauczyciel i pracownik szkoły na fotografii z dzieciństwa”. Na górnym korytarzu szkoły wywieszone zostały zdjęcia wszystkich pracowników szkoły sprzed lat. Uczniowie mieli dwa dni na to, żeby odgadnąć i dopasować odpowiedni numer zdjęcia do poprawnego nazwiska. Jak się okazało, nie było to łatwe zadanie. Najwięcej trudności sprawiło uczniom rozpoznanie pani Urszuli Steć i pana Olgierda Każucha. Nikomu nie udało się ich rozpoznać.
Jury przyznało I miejsce, aż 14 osobom (za rozpoznanie 21 osób). Zwycięzcami zostali:
Zwycięzcy otrzymali bon na dodatkowe nieprzygotowanie z wybranego przedmiotu.
Dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!
Opiekunki SU,
Jolanta Ołtusek
Sylwia Zajkowska
4 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. W Kościele jest to dzień wspomnienia świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione, aby zwrócić uwagę ludziom, że zwierzęta są istotami żywymi, a nie rzeczami i mają swoje prawa, które należy przestrzegać. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy i akcesoriów na rzecz potrzebujących zwierząt. Klasy I - III stworzyły wystawę prac plastycznych pt. "Moje ulubione zwierzę". Tego dnia szczególnym gościem była Helena - agama brodata, jeden z pupili p. Sylwii Zajkowskiej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się ciekawostek na temat tych gadów, poznać ich upodobania oraz sposób hodowli zwierząt egzotycznych.
Zebrane przez Samorząd Uczniowski rzeczy zostały przekazane Schronisku dla psów w Sokołowie Podlaskim oraz Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Węgrowie.
Opiekunki SU,
Jolanta Ołtusek
Sylwia Zajkowska
W klasie I od 3 października 2022 do 31 maja 2023r. będzie realizowana innowacja programowo - metodyczna opierająca się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Wybrane przez uczniów książki lub wiersze będą czytane wspólnie z wychowawczynią lub przez starszych kolegów i koleżanki. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe, uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Czwarta edycja projektu, zaprojektowana na rok szkolny 2022/2023, polega na skorelowaniu czytania danej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat wybranych krajów na kuli ziemskiej, o których będzie mowa w czytanym tekście, ich piękna, różnorodności, kultury i tradycji. Ponadto uczniowie nauczą się pakowania bagażu podróżnego, postępowania w przypadku zgubienia się, a także pisania i wysyłania pocztówek lub listów.
Praca z książką stanie się zachętą do realizacji wielu kreatywnych zadań oraz akcji czytelniczych wybranych przez uczniów.
Sylwia Zajkowska
Serdecznie zachęcamy uczniów, rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w organizowanej w naszej szkole zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt.
Dnia 16 września 2022 r. w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. Nad przebiegiem wyborów czuwała Uczniowska Komisja Wyborcza w składzie: Blanka Kocon i Maja Sulich oraz opiekunki SU. Do Rady Samorządu Uczniowskiego kandydowało 13 uczniów z klas II - VIII. W głosowaniu oddano 83 głosy.
W wyniku przeprowadzonych wyborów na rok szkolny 2022/2023 powołano Radę Samorządu Uczniowskiego w składzie:
1. Przewodniczący - Krzysztof Paderewski z kl. VIII
2. Z-ca przewodniczącego - Damian Strupiechowski z kl. III
3. Członek Rady Samorządu Uczniowskiego - Marcel Bieliński z kl. VII
Wszystkim uczniom dziękujemy za oddanie głosu, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej współpracy na rzecz szkolnej społeczności.
Opiekunki SU
Jolanta Ołtusek, Sylwia Zajkowska
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, zabawy i wiary we własne możliwości. Na korytarzach szkoły było widać nauczycieli i uczniów ubranych w nakrapiane stroje. Niektórzy z młodszych i starszych uczniów samodzielnie wykonali koszulki w kropki by aktywnie uczestniczyć w szkolnym święcie talentów. Po krótkim apelu i wyjaśnieniu znaczenia tego dnia, w klasach młodszych odbyły się „kropkowe zabawy” oraz prezentacje krótkometrażowego filmu na temat książki „The Dot”(„Kropka”), którą napisał Peter Reynolds. Uczniowie dyskutowali na temat swoich umiejętności, uzupełniali Szkolne Drzewo Talentów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się fotoramka specjalnie przygotowana na ten wyjątkowy dzień. Historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości natchnęła dzieci do odkrywania w sobie nieograniczonych możliwości.
Opiekunki SU Jolanta Ołtusek,
Sylwia Zajkowska
„ Posłani w pokoju Chrystusa” – pod tym hasłem przeżywaliśmy Diecezjalny Dzień Młodzieży w Drohiczynie, które przypada w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Nasi uczniowie z klasy VII i VIII w liczbie 26 osób również wzięli udział w uroczystości. Ten dzień przeżyliśmy na wspólnej integracji, odbył się koncert, konferencja, a także Msza Święta jako główny punkt naszego dnia.
W sobotę, 3 września 2022r., z tysiącami innych uczestników wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu.
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnej lektury wybranego utworu, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Przez ostatnią dekadę czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz zbiór polskich nowel.
W tym roku akcja odbywała się już po raz 11. Nasza szkoła zorganizowała 6 edycji tego wydarzenia. W sobotę przystąpiliśmy do niego po raz 7. Czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Dlaczego właśnie te utwory? „Ballady i romanse” ukazały się w 1822 r. i dały początek polskiemu romantyzmowi. Z okazji 200. rocznicy tego doniosłego wydarzenia Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W ramach obchodów RRP właśnie dzieła Mickiewicza były prezentowane w całym kraju podczas Narodowego Czytania.
Przebieg sobotniego spotkania przedstawiał się następująco:
Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku szkolna edycja akcji cieszyła się dużym zainteresowaniem. Oprócz licznie zgromadzonych uczniów naszej szkoły, pań nauczycielek ( panie: Ewa Gzowska, Hanna Madziar, Urszula Steć ) z panią dyrektor Grażyną Dąbrowską na czele, swoją obecnością zaszczyciły nas: pani Magdalena Sopyła – Rostek – radna Gminy Liw, absolwentka naszej szkoły i mama naszych uczennic, pani Joanna Dobosz – dyrektor starowiejskiego przedszkola, pani Izabela Chrul – dyrektor biblioteki w Starejwsi, była nasza uczennica i mama naszych kolegów, pani Urszula Sulich – przewodnicząca Rady Rodziców, mama Maksa i Mai, panie Joanna Majchrowska i Katarzyna Raćko – przedstawicielki rodziców. Szczególnie miłą niespodziankę swoim przybyciem sprawiły nam absolwentki naszej szkoły – pani Magdalena Piotrowska ( nazwisko panieńskie J ), licealistki: Joanna Tchórzewska, Julia Siwiecka oraz Julia Rostek. Na widowni znaleźli się także uczniowie z innych szkół.
Sobotnia impreza to przyjemnie, wesoło i pożytecznie spędzony czas, a zorganizowały ją panie Agata Modzelewska i Olga Królak – Daniłko, które jeszcze raz dziękują wszystkim za przybycie i zaangażowanie.
Nasza szkoła bierze udział w akcji „Szkoły pełne talentów”.
Aby odebrać Talenciaka, wystarczy zrobić zakupy w Lidlu, za każde 50 złotych wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo. Zebrane Talenciaki szkoła wymieni na szkolne wyposażenie,
Talenciaki prosimy przekazywać w tradycyjny sposób do wychowawców klas.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do wspólnej zabawy.
Akcja rozpoczyna się 05.09.2022r.