Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym „Plastyka w obrzędach i zwyczajach – Wielkanoc 2022”, którego organizatorem jest Węgrowski Ośrodek Kultury. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i talentu plastycznego. Uczniowie kl. I-III oraz VII- VIII mieli za zadanie wykonanie kart wielkanocnych, natomiast uczniowie kl. IV-VI- palm wielkanocnych. Wpłynęło 12 prac uczniów klas młodszych i 9 - klas starszych. Komisja konkursowa oceniła prace, biorąc pod uwagę samodzielność wykonania, pomysłowość i estetykę, nawiązanie do tradycji świątecznych oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszystkie karty świąteczne oraz palemki były piękne – kolorowe, pomysłowe, wykonane z dużą starannością i zaangażowaniem, dlatego wybór najpiękniejszych był trudny.
Oto laureaci wewnętrznego konkursu:
W kategorii - uczniowie szkół podstawowych kl. I-III (karta wielkanocna)
miejsce I – Dawid Chalecki (kl. II), Julia Zadrożna ( kl. I), Lena Jaczewska (kl. I)
miejsce II- Laura Mierzejewska ( kl. II), Patrycja Rostek (kl. II), Filip Wójcik (kl. II)
miejsce III- Łukasz Gromek (kl. I), Pola Rostek (kl. II), Adam Rostek (kl. II)
Dyplom z wyróżnieniem otrzymał Igor Filipczak ( kl. I), za udział – Julia Skórka (kl. II) oraz Cezary Pazdyka (kl. II).
W kategorii - uczniowie szkół podstawowych kl. IV- VI (palma wielkanocna)
miejsce I – Nina Kałuska (kl. IV), Zuzanna Gajewska (kl. V)
miejsce II- Zuzanna Raćko (kl. IV), Maksymilian Sulich (kl. V)
miejsce III- Karol Majchrowski (kl. V), Anna Gala (kl. VI)
W kategorii uczniowie szkół podstawowych kl. VII-VIII (karta wielkanocna)
miejsce I- Borys Kałuski (kl. VII)
miejsce II- Maja Sulich (kl. VII)
miejsce III- Gabriela Gala (kl. VII)
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Koordynatorami szkolnego etapu konkursu były panie: Hanna Madziar oraz Barbara Zajkowska.
Nagrodzone i wyróżnione prace zostały przekazane do WOK, gdzie zostały również poddane ocenie komisji.
Laureatami powiatowego konkursu zostali:
kategoria – uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VI (palma wielkanocna)
Nina Kałuska (kl. IV) – miejsce I oraz Zuzanna Raćko (kl. IV) i Zuzanna Gajewska (kl. V) - miejsce II
kategoria - uczniowie szkół podstawowych kl. VII- VIII ( karta świąteczna).
Borys Kałuski (kl. VII) – kategoria - uczniowie szkół podstawowych kl. VII- VIII ( karta świąteczna).
Wszystkim uczestnikom konkursu składamy podziękowania za kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz za ogromny wkład pracy i niezwykłą pomysłowość.
Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości, wiosennego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół !
Hanna Madziar
,,Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”
To już XXII edycja Góry Grosza, akcji zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Głównym celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Uczniowie naszej szkoły jak co roku aktywnie uczestniczyli w tym szlachetnym przedsięwzięciu. Zbiórka monet trwała od 1.11. 2021r. do 31.01.2022r..
W styczniu uczniowie wraz z wychowawcami policzyli zebrane pieniądze, a podsumowanie akcji odbyło się na szkolnym apelu. Przedstawiciele każdej klasy odebrali z rąk koordynatora zbiórki p. Barbary Zajkowskiej dyplomy-podziękowania za udział w akcji, a uczniowie szczególnie zaangażowani w zbiórkę otrzymali specjalne wyróżnienia i słodkości.
Barbara Zajkowska
Dnia 5 kwietnia 2022r. Szkolne Koło Wolontariatu zaprosiło szkolną społeczność na wielkanocny kiermasz, do którego długo i intensywnie się przygotowywano.
Wolontariuszki oraz ich opiekunki, panie Agata Modzelewska i Olga Królak – Daniłko, wykonały część ozdób na sprzedaż. Nieocenioną pomoc okazały im panie Alicja Frąckiewicz i Urszula Steć.
Pani Ala wyczarowała z bibuły przepiękne kwiaty, które stały się ozdobą przygotowanych palm wielkanocnych. Jej kwiatowe kompozycje w filiżankach wprawiały w zachwyt i błyskawicznie zostały sprzedane. Będą niewątpliwą dekoracją świątecznych dni.
Pani Ula poprowadziła dla wolontariuszek warsztaty plastyczne, podczas których powstały kolorowe kwiaty z bibuły do palm. Przygotowała na kiermasz okazałe stroiki w koszykach oraz wykonała niezwykłe jajka ozdobione barwnymi wstążkami. Wszyscy byli pod ich ogromnym wrażeniem.
Gabrysia Gala z klasy VII zrobiła cudowne wianuszki i urocze gniazdka z ptaszkami z naturalnych materiałów, zaś inne siódmoklasistki (Zuzanna Chawałkiewicz, Weronika Kalbarczyk, Antonina Łasek i Maja Sulich ) przekazały na kiermasz wykonane podczas zajęć plastycznych stroiki.
Nie byłoby palm wielkanocnych, gdyby nie nieoceniona pomoc pana Stanisława Żołnierzaka ( przez pewien czas nauczyciela naszej szkoły i nauczyciela szkoły w Ruchnie ), pana Mariusza Łojka i pani Zofii Domzały (państwo są absolwentami naszej szkoły i rodzicami obecnych uczniów ) w pozyskaniu bazi do ich produkcji. Baziami wsparli nas także uczniowie: Julia Kuta, Zuzanna Raćko oraz Łukasz Kurek.
Z zaproszenia opiekunek wolontariatu do pracy nad palmami skorzystały panie nauczycielki: pani dyrektor Grażyna Dąbrowska, panie Alicja Frąckiewicz, Hanna Madziar i Barbara Zajkowska, a także mamy uczniów: panie Joanna Gajewska, Katarzyna Kalbarczyk, Emilia Kałuska i Urszula Sulich. Miło było nam gościć panią Teresę Łojek – babcię Jana Łojka z klasy VII.
Gdy już wszystko było gotowe, nadszedł czas na kiermasz. Cieszył się wielkim powodzeniem. Ku radości organizatorów wszystko zostało błyskawicznie sprzedane. Uzyskane fundusze zostaną przeznaczone na cele charytatywne.
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kiermaszu ( przepraszamy tych, których nie wymieniliśmy ), oraz tym, którzy zechcieli zakupić przygotowane ozdoby i palmy. Bardzo, bardzo, bardzo dziękujemy.
Wszystkim pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzicom oraz bliskim, sympatykom naszej szkoły Szkolne Koło Wolontariatu pragnie złożyć szczere życzenia świąteczne: niech te nadchodzące Święta Wielkanocne, święta odradzającej się nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią, upłyną w spokoju i radosnej atmosferze, wzmocnią ducha na kolejne dni i napełnią serca nadzieją, a Chrystus Zmartwychwstały niech hojnie błogosławi na każdy dzień. Wesołych świąt!
1 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu na znak solidarności z osobami z autyzmem. Dzień ten ma również na celu budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem.
Obchody ww. dnia przygotowało Szkolne Koło Wolontariatu.
1 kwietnia, podczas apelu, zostaliśmy zapoznani z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi autyzmu i osób nim dotkniętych. Oprócz tego została przygotowana gazetka z niezbędnymi informacjami.
Wyraziliśmy swą solidarność z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
O tym, że nasze serca zaświeciły na niebiesko, świadczyły ubrania w tym kolorze.
21 marca obchodziliśmy w naszej szkole wyjątkowe święto: Światowy Dzień Zespołu Downa.Celem obchodów tego dnia jest podniesienie świadomości na temat życia
i potrzeb osób z Zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z Zespołem Downa.
Na znak solidarności ze wspomnianymi osobami 21 marca przyszliśmy
w kolorowych skarpetkach. Zanim się sfotografowaliśmy, aby przekazać innym, że jesteśmy tolerancyjni, rozumiemy i wspieramy osoby z zespołem Downa, dziewczynki ze Szkolnego Koła Wolontariatu, które przygotowało całą akcję, na krótkim apelu zapoznały nas z podstawowymi informacjami na temat
ww. choroby. Dzięki temu lepiej będziemy rozumieli osoby nią dotknięte.
Dziękujemy, że byliście tego dnia z nami.
27 marca, już od ok. 60 lat, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Obchody te mają na celu propagowanie wiedzy o teatrze oraz uświadamianie wagi sztuki teatralnej. W tym dniu odbywają się specjalne spotkania, sympozja, no i oczywiście przedstawienia.
W naszej szkole także, zresztą nie po raz pierwszy, obchodziliśmy wspomniany dzień. Szkolne Koło Wolontariatu oraz Kółko polonistyczno – artystyczne 25 marca 2022r. zorganizowały spotkania dla szkolnej społeczności oraz gości spoza szkoły. Każde spotkanie zaczynało się od przypomnienia podstawowych pojęć związanych z teatrem. Wyjaśnianiu ich towarzyszyło pokazywanie plansz z rysunkami i zdjęciami. Następnie uczniowie klasy IV, członkowie Kółka polonistyczno – artystycznego ( część z nich to również wolontariusze ), prezentowali przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”. Po spektaklu nadchodził czas na konkurs wiedzy dla publiczności o teatrze i obejrzanej sztuce. W sumie odbyły się cztery spotkania: dwa dla uczniów i nauczycieli szkoły, jedno dla dzieci i pań ze starowiejskiego przedszkola i jedno dla bliskich artystów. Na pamiątkę tych wydarzeń widzowie otrzymali programy teatralne.
Szczególnie wdzięczną widownię stanowiły dzieci ze starowiejskiego przedszkola. Po przedstawieniu weszły za kulisy, oglądały rekwizyty i robiły sobie zdjęcia z aktorami, którym pani dyrektor przedszkola, Joanna Dobosz, wręczyła pyszne słodkości. Niezwykle miło było nam gościć młodszych kolegów i ich panie.
Na występ czwartoklasistów przybyła, zaproszona przez nich, niepracująca już pani Marzena Komosa – wychowawczyni dzieci w klasie I. Jej wizyta sprawiła wiele radości uczniom, którzy bardzo dziękują za otrzymane słodycze.
Brawa i komentarze uczestniczących w spotkaniach świadczyły o tym, że chyba wszystko się udało.
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Na szkolnych korytarzach cały dzień panowała wyjątkowa atmosfera. Wszędzie gościły barwne tulipany. Samorząd Szkolny obdarował wszystkie panie i koleżanki kwiatami. W klasach chłopcy pamiętali o dziewczynkach, robiąc im miłe niespodzianki. Były kwiaty, upominki oraz płynące z serca życzenia. W klasie II pojawiła się delegacja rodziców, którzy zajęli się organizacją zarówno Dnia Kobiet, jak i Mężczyzn.
W czwartek Dzień Mężczyzn – wszystkim panom, dużym i tym mniejszym, życzymy dużo zdrowia, szczęścia i miłości. Na nich też będą czekały miłe niespodzianki.
Hanna Madziar
Wojna w Ukrainie zmieniła rzeczywistość jej mieszkańców – i tych, którzy zostali w kraju, i tych, którzy zdecydowali się szukać schronienia poza jego granicami. Wszyscy oni potrzebują wsparcia, dlatego świat spieszy im z pomocą.
Nasze Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę darów dla Ukraińców. Zbieraliśmy przede wszystkim produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości oraz artykuły higieniczne.
Nasza szkolna społeczność nie zawiodła – w akcję włączyli się uczniowie wraz z rodzicami oraz pracownicy szkoły. Zebraliśmy naprawdę dużo potrzebnych naszym sąsiadom rzeczy.
Zebrane artykuły zostały posegregowane, a następnie spakowane w kartony i opisane. Dzięki miłym panom z OSP Borzychy zostały przewiezione do remizy OSP w Liwie. Stamtąd nasze dary serca trafią prawdopodobnie do mieszkańców ukraińskiego Łucka.
Szkolni wolontariusze sprzedawali także wykonane przez siebie magnesiki – serduszka w barwach ukraińskiej flagi, a uzyskane fundusze przeznaczą na wsparcie Ukrainy.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w pomoc naszemu sąsiadowi.
Jesteśmy gotowi do dalszej pomocy, ale wierzymy, że wojna wkrótce się zakończy.
Celem działań wolontariackich jest przede wszystkim praca na rzecz innych. W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet Szkolne Koło Wolontariatu postanowiło sprawić przyjemność pensjonariuszkom i pracownicom jednego z domów pomocy społecznej.
W ramach warsztatów plastycznych wolontariusze wykonali z papieru kolorowe hiacynty, które ozdobione barwnymi kokardami i umieszczone w szklanych wazonikach prezentowały się naprawdę wspaniale.
Z serdecznymi życzeniami nasze upominki zostały przekazane do Domu Pomocy Społecznej „Zacisze” w Długosiodle. Mamy nadzieję, że uprzyjemnią ww. święto przebywającym tam paniom oraz będą ozdobą ich pokojów. Dla pań pracujących w „Zaciszu” niech będą także wyrazem szacunku i wdzięczności za ich pracę.
Szkolne Koło Wolontariatu z okazji Dnia Kobiet życzy Paniom wszystkiego, co najlepsze, najpiękniejsze i najradośniejsze.
Niesprawiedliwa, bezprawna i brutalna napaść Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022r. wywołuje nasze oburzenie. Wojna w Ukrainie wstrząsnęła Polską i całym światem. W zaistniałej sytuacji wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy uczniowie powinni uczyć się języka rosyjskiego i uczestniczyć w przedsięwzięciach organizowanych w ramach tej nauki…
Język rosyjski ma wielowiekową tradycję. Podobnie jak język polski, należy do grupy języków słowiańskich. To język licznych przedstawicieli narodu rosyjskiego, którzy potępiają inwazję Rosji na Ukrainę. Wreszcie to mowa wybitnych twórców, w tym pisarzy: Puszkina, Dostojewskiego, Tołstoja czy Czechowa… Daje możliwość poznania zachwycającej i różnorodnej kultury rosyjskiej.
Nauka języków obcych to inwestycja w edukację. Daje nam dodatkowe kompetencje, otwiera okno na świat, rozwija postawę otwartości i ciekawości.
A dzisiaj… znajomość języka rosyjskiego może pomóc nam porozumieć się z uchodźcami z Ukrainy, z dziećmi, które być może trafią do naszej szkoły.
Rozumieją to uczniowie, którzy uczą się języka rosyjskiego. 4 marca 2022r. wzięli udział, w ogłoszonym jeszcze w styczniu, Konkursie Kaligrafii w Języku Rosyjskim. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów klas VII – VIII. Celem przedsięwzięcia było:
Zadaniem uczestników było odręczne przepisanie nieznanego wcześniej, drukowanego tekstu wiersza jednego z poetów rosyjskich – wierszem tym okazał się przepiękny utwór „Kwiat” Aleksandra Siergiejewicza Puszkina. Ocenie podlegały:
Mistrzami Kaligrafii Rosyjskiej zostali:
I Wicemistrzowie Kaligrafii Rosyjskiej to:
II Wicemistrzowie Kaligrafii Rosyjskiej:
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy uznania. Gratulacje dla nich wszystkich.
Konkurs zorganizowała nauczycielka języka rosyjskiego – p. Agata Modzelewska.
Dnia 24 lutego 2022r. rozpoczęła się inwazja Rosji na naszego sąsiada – na Ukrainę. W całej Polsce, podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie, odbywają się akcje poparcia dla Ukrainy.
Społeczność naszej szkoły w dniu 2 marca 2022r. również okazała swoją solidarność z Ukraińcami i dała wyraz potępienia i niezgody na agresję Rosji. Wyrazem tego były stroje w barwach Ukrainy oraz ukraińskie flagi.
Zrobione w tym dniu zdjęcia oraz udekorowane ukraińskimi flagami okna klas i korytarzy są naszym gestem solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami oraz protestem przeciwko rosyjskiej agresji.
Niech ten gest, niech ten protest będą widoczne dla innych.
Historia pączka sięga XVI wieku. Dziś są słodkie wypełnione po brzegi marmoladą. Dawniej były wyrabiane z ciasta chlebowego z dodatkiem słoniny i boczku. 24 lutego uczniowie klasy III świętowali Tłusty Czwartek. Poznali historię pączka i ciekawostki związane z tą tradycją. Mogli zagrać w pączkowe memory i dowolnie udekorować donaty. Nie obyło się bez pączkowej matematyki. Wiemy, że jeden pączek ma ok. 300 kcal. Aby spalić tyle kalorii trzeba np. 12 min wchodzić po schodach, 50 min odkurzać, 30 min jeździć na rolkach lub 180 min zmywać naczynia. W trakcie zajęć odwiedziła nas pani dyrektor z pysznymi pączkami, ale nie były to jedyne słodkości tego dnia. Na koniec zajęć, nasz kolega Marcel również poczęstował wszystkich pączkami, które specjalnie zakupił dla swoich koleżanek i kolegów. Dziękujemy! Dzisiejsze lekcje upłynęły w radosnej atmosferze !
Barbara Zajkowska
Uczniowie klas VII i VIII mieli możliwość udziału w klasowych konkursachzorganizowanych w ramach lekcji języka rosyjskiego. Zadaniem siódmoklasistów było wykonanie matrioszek, ósmoklasiści zaś pracowali nad kokosznikami.
Matrioszki to rosyjskie zabawki złożone z drewnianych, wydrążonych w środku lalek coraz mniejszych rozmiarów, włożonych jedna w drugą, na ogół ręcznie malowanych. Konkurs na najciekawszą matrioszkę polegał na wykonaniu pracy złożonej co najmniej z trzech części, które powinny mieścić się jedna w drugiej. Lalki mogły być wkładane jedna w drugą od góry lub od dołu, mogły nie mieć „dna” lub zamkniętej „góry” – ważne, aby oddawały istotę budowy matrioszki. Wpłynęło 7 bardzo różnych, niezwykle ciekawych prac. Młodzi artyści wykazali się wielką pomysłowością. Matrioszki liczyły od 3 do… 10 części. Były niesamowicie kolorowe, wykonane z ogromną starannością.
Kokoszniki to ozdobne, usztywniane, wysokie diademy lub czepce noszone dawniej przez kobiety w Rosji. Stały się częścią rosyjskiego stroju ludowego. Uczestnicy konkursu musieli przygotować pracę przestrzenną, naturalnych rozmiarów, którą można by założyć na głowę. Sześć osób zdecydowało się na wykonanie prac – kokoszniki udały się wspaniale, a ich autorki okazale się w nich prezentowały.
Niełatwo było wyłonić zwycięzców obu rywalizacji – przyznano wyłącznie 1., 2., i 3. miejsca. Uczestnicy, a właściwie uczestniczki konkursów otrzymały zasłużone oceny celujące z języka rosyjskiego i pamiątkowe dyplomy. Brawa dla nich!
Z prac konkursowych powstała wystawa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem młodszych klas. Obecnie matrioszki i kokoszniki są ozdobą pracowni języka polskiego i rosyjskiego.
Przed uczniami uczącymi się języka rosyjskiego kolejny konkurs – tym razem konkurs rosyjskiej kaligrafii.
Konkursy zorganizowała nauczycielka języka rosyjskiego – p. Agata Modzelewska.
Uczniowie naszej szkoły przed i po lekcjach mają możliwość korzystania ze szkolnej świetlicy. Pod opieką nauczycieli mogą odrabiać lekcje i przygotowywać się do zajęć, grają w gry stolikowe czy komputerowe, rysują, wykonują prace plastyczne, uczestniczą w zabawach i zajęciach sportowych na podwórku i w sali gimnastycznej. Rozmawiają na tematy związane z porami roku, świętami okolicznościowymi, dbaniem o przyrodę, zwierzęta, a także własne bezpieczeństwo. Rozwiązują krzyżówki, bawią się w kalambury, biorą udział w konkursach. To tylko nieliczne przykłady tego, co dzieje się w naszej świetlicy.
Dwie grupy dzieci spędzają czas pod opieką pani Agaty Modzelewskiej. Na szóstej godzinie lekcyjnej w środy spotykają się uczniowie klas I – IV, zaś w czwartkowy ranek – trzecioklasiści. Mają oni możliwość odrabiania lekcji pod kierunkiem nauczycielki, proponowania własnych zajęć, ale najchętniej tworzą prace plastyczne. Wykonywaniu prac towarzyszą rozmowy na temat technik oraz różnych wydarzeń, jeśli z takimi prace są związane ( np. o jesieni, przyjaźni, Święcie Zmarłych, Dniu Niepodległości czy Bożym Narodzeniu ).
W ciągu pierwszych miesięcy bieżącego roku szkolnego wykonano wiele ciekawych prac, m. in.: jesienne wianuszki, bransoletki przyjaźni z włóczki, papierowe winogrona, narodowe kotyliony, notesiki – serduszka, zabawne misie, bożonarodzeniowe wianuszki, wesołe Mikołaje oraz bogato zdobione bombki. Uczestniczono w konkursach na najpiękniejszy rysunek o tematyce jesiennej oraz na najciekawszą ilustrację przedstawiającą postać z bajki.
Uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie recytatorskim „Jesień w poezji”. Wspaniale przygotowali się i zaprezentowali podczas rywalizacji. Poziom konkursu był tak wysoki, że każdy zajął jakieś miejsce. Uczestnicy konkursowych zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy i skromne upominki.
Integracji dzieci sprzyjało wspólne malowanie megakolorowanek – poświęcono im sporo czasu, ale jeszcze ich nie ukończono.
Wspomniane grupy świetlicowe to fantastyczne dzieci, które są bardzo otwarte na proponowane im zajęcia. Każdą pracę przyjmują z ogromną ciekawością, dążąc do jak najlepszego jej wykonania i ciesząc się z efektów swoich działań. Spędzanie czasu z nimi daje mnóstwo radości i satysfakcji.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z opisanych spotkań.
Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły w okresie przedświątecznym wzięli udział w powiatowym konkursie „Plastyka w obrzędach i zwyczajach – Boże Narodzenie 2021”. Konkurs każdego roku organizuje Węgrowski Ośrodek Kultury, a nad przebiegiem szkolnego jego etapu czuwała pani Agata Modzelewska.
Celem wspomnianego przedsięwzięcia jest kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i talentu plastycznego. Uczniowie klas I – III mieli za zadanie wykonanie kart świątecznych, natomiast ich starsi koledzy z klas IV – VIII – ozdób choinkowych. Prace powinny być wykonane samodzielnie, z zachowaniem tradycji, estetyki oraz staranności.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 20 uczniów klas młodszych i 16 – klas starszych. Szkolna komisja konkursowa dokonała oceny prac, chociaż nie było to łatwe zadanie. Wszystkie kartki i ozdoby były oryginalne, ciekawe i wykonane z ogromnym zaangażowaniem. Rozstrzygnięcie szkolnego etapu konkursu miało miejsce podczas festiwalu kolęd i pastorałek „Hej, kolęda, kolęda!”. Zarówno zwycięzcy, jak i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
W tym roku wszystkie prace przekazano do WOK, gdzie ponownie zostały poddane ocenie. Okazało się, że wiele z nich doceniono – przyznano nam liczne miejsca i wyróżnienia. Poniżej zamieszczamy listę laureatów powiatowego etapu konkursu.
W kategorii klas I – III ( kartka świąteczna ):
- Pola Rostek, klasa II – II miejsce
- Julia Zadrożna, klasa I – wyróżnienie
- Patrycja Rostek, klasa II – wyróżnienie
- Cezary Pazdyka, klasa III – wyróżnienie
W kategorii klas IV – VIII ( ozdoba choinkowa ):
- Antonina Łasek, klasa VII – I miejsce
- Gabriela Gala, klasa VII – II miejsce
- Liwia Machniewska, klasa VI – III miejsce
- Szymon Wojtyra, klasa IV – wyróżnienie
- Filip Łasek, klasa IV – wyróżnienie
- Borys Kałuski, klasa VII – wyróżnienie
Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie swoich prac oraz wykazali się nie lada talentem. Brawo!
Zapraszamy do obejrzenia prac na zdjęciach.
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory (…)”
Ubieranie choinki, oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę, obdarowywanie się prezentami, wzajemne przebaczenie win podczas łamania się opłatkiem, przygotowanie 12 potraw wigilijnych czy pozostawienie wolnego miejsca przy stole - to tylko wybrane tradycje, które towarzyszą nam co roku podczas Świąt Bożego Narodzenia.
17 grudnia 2021 roku uczniowie klasy ósmej, pod kierunkiem księdza Bartosza Margańskiego i pani Hanny Madziar przygotowali przedstawienie, w którym przypomnieli o zwyczajach bożonarodzeniowych głęboko zakorzenionych w polskiej tradycji. Ich narracja przeplatana była wierszami deklamowanymi przez uczniów klasy drugiej oraz pięknymi kolędami i pastorałkami wyśpiewanymi przez chór prowadzony przez panią Sylwię Zajkowską. Przedstawienie zwieńczyła świąteczna piosenka „Przekażmy sobie znak pokoju” wykonana przez drugo i trzecioklasistów. Ksiądz Bartosz odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa oraz życzył zebranym przede wszystkim wiary, która odmienia ludzkie serca i pozwala przezwyciężyć wszystko. Życzenia złożyła również dyrektor szkoły pani Grażyna Dąbrowska. Dziękujemy pani Alicji Frąckiewicz za przepiękną dekorację, która wprowadziła wszystkich w świąteczny, magiczny klimat świąt.
Radosnych, pełnych wiary i nadziei Świąt Bożego Narodzenia !
Hanna Madziar
6 grudnia zaczerwieniło się na szkolnych korytarzach i w klasach naszej szkoły, ponieważ uczniowie przyszli tego dnia w czapkach Mikołaja. Niektórzy założyli też czerwone stroje ze świątecznym motywem. Wszyscy oczekiwali wizyty upragnionego gościa. Dzieci z klas I-III otrzymały upominki w postaci zabawek oraz słodyczy, ufundowane przez rodziców. Również zajęcia w klasach młodszych poświęcone były temu wyjątkowemu dniu. Uczniowie oglądali historię o prawdziwym Świętym Mikołaju, a potem porównywali obie postaci - sympatycznego staruszka z białą brodą i zaokrąglonym brzuchem, w czerwonym stroju i czapce z pomponem, ze św. Mikołajem z Miry – biskupem, który wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Potem dzieci napisały list do Mikołaja, prosząc o prezenty oraz wyrażając nadzieję na spotkanie z tym niezwykłym bohaterem. Układały puzzle z wizerunkiem Mikołaja oraz wypełniały kolorowe karty pracy.
W klasach starszych mikołajkową tradycją jest wręczanie prezentów. Uczniowie wcześniej przeprowadzili losowanie. Potem kupili upominek koleżance lub koledze, aby tego dnia obdarować się wzajemnie.
Dużą radość sprawiła dzieciom pani Sylwia Zajkowska - opiekunka Samorządu Uczniowskiego, która w imieniu Świętego Mikołaja rozdała wszystkim kolorowe lizaki. Za sprawą dzisiejszego dnia każdemu udzieliła się magia zbliżających się świąt.
Hanna Madziar