Osobom, które nie spisały się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021), pomogą rachmistrzowie telefoniczni. Od początku maja zaczną dzwonić do mieszkańców z nr telefonu 22 828 88 88. Ze względu na wspólne zdrowie jest to obecnie jedyna forma pracy rachmistrzów. Warto wiedzieć wcześniej, jakich pytań się spodziewać i czy możemy prosić rachmistrza o inny termin rozmowy.
Pytania wyłącznie z formularza spisowego
W czasie spisu rachmistrz będzie odczytywać po kolei pytania formularza spisowego – ich treść jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/. W żadnym razie nie może on wychodzić poza ten zakres i pytać np. o majątek, oszczędności, numer konta, posiadane nieruchomości, sposób spędzania wolnego czasu, czy planowane wyjazdy i ich terminy.
Warto też pamiętać, że w przypadku części pytań spisowych dostępna jest opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawia się ona w częściach formularza dotyczących niepełnosprawności, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.
Czy można odmówić rachmistrzowi?
W momencie nawiązania z nami kontaktu przez rachmistrza nie mamy już możliwości odmówić udziału w spisie, dlatego namawiamy do spisania się z własnej inicjatywy przez Internet lub infolinię spisową (22 279 99 99). Jeśli zechcemy sprawdzić tożsamości rachmistrza można się wyjątkowo rozłączyć, ale wcześniej powinniśmy wskazać inny, możliwie szybki termin rozmowy.
Co zrobić, gdy dzwonił oszust?
Jeśli w trakcie rozmowy pytania będą wykraczać poza zakres spisu i nabierzemy podejrzeń, że dzwoniąca do nas osoba może podszywać się pod rachmistrza, należy się rozłączyć i powiadomić o tym fakcie konsultanta na infolinii spisowej lub skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Można też zawiadomić policję – na taką okoliczność warto zanotować numer telefonu, z którego do nas dzwoniono (jeśli nie był zastrzeżony).
Podobnie należy postąpić, jeśli sprawdzony przez nas rachmistrz okazał się oszustem.
Trwają też inne badania statystyczne
Zanim jednak uznamy, że mamy do czynienia z oszustem, warto pamiętać, że równolegle ze spisem prowadzone są inne cykliczne badania ankietowe statystyki publicznej. Nie należy się więc dziwić, jeśli po wypełnieniu obowiązku spisowego NSP 2021 zadzwoni do nas ankieter urzędu statystycznego z prośbą o udział w jakimś badaniu. Warto wesprzeć działania statystyki publicznej i zgodzić się na to – wyniki badań statystycznych służą przecież całemu społeczeństwu.
Podobnie jak w NSP 2021, w przypadku badań ankietowych też mamy prawo zweryfikować tożsamość dzwoniącej do nas osoby. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie lub e-mailowo zUrzędem Statystycznym w Warszawie.
Mieszkańcy województwa mazowieckiego znajdą wszystkie niezbędne informacje o terminach i zakresie poszczególnych badań na stronie internetowej: https://warszawa.stat.gov.pl/badania-ankietowe/
Ze względu na sytuację epidemiczną badania ankietowe do odwołania są realizowane przez pracowników statystyki publicznej wyłącznie telefonicznie.
To hasło towarzyszyło nam w zajęciach edukacyjnych z zakresu segregacji odpadów programu edukacyjnego "Działaj z imPETem!", a my uczniowie klas I-III wiemy już na ten temat prawie wszystko. Zajęcia dobiegły już końca. ImPET i śmieciarka Miecia – nasi przyjaciele pomogli nam przejść przez każdy etap recyklingu butelki po napoju lub wodzie. Płatek PET, regranulat, preforma - wiemy czym są. Okazało się, że z butelek plastikowych wykonywanych jest wiele przedmiotów codziennego użytku: bluzy z polaru, koce, namioty, zabawki, nowe butelki i wiele, wiele innych. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę po śmieciarce Mieci, braliśmy udział w atrakcyjnych zadaniach on-line. Quiz wykonaliśmy wzorowo. Zakład przetwarzania butelek PET nie ma przed nami tajemnic. Wiemy, że odpadom można dać drugie życie i zmienić je w przedmioty codziennego użytku! Możemy mówić, że MY UCZNIOWIE DZIAŁAMY Z IMPETEM!
Sylwia Zajkowska
18 maja klasa II wzięła udział w wirtualnych urodzinach Kota Scratcha. Postać pomarańczowego kocura towarzyszyła nam na lekcjach informatyki, których tematem były podstawy programowania. Uczniowie z chęcią wzięli udział w przyjęciu urodzinowym on-line. Imprezie towarzyszyło wiele emocji, ponieważ spotkanie odbywało się na żywo! Jak na prawdziwym przyjęciu zajmowaliśmy się tworzeniem dekoracji w postaci kolorowych kokard i much. Nie mogło zabraknąć też balonów i pobudzających wyobraźnię zadań. Drugoklasiści z zapałem nagrali huczne „Sto lat!” dla Scratcha i przesłali nagranie prowadzącym warsztaty. Nasze nagranie zostało odsłuchane na żywo, co wywołało falę radości wśród uczniów. W urodzinach wzięło udział kilka tysięcy dzieci z całej Polski. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Sylwia Zajkowska
17 maja uczniowie klasy drugiej wzięli udział w klasowym konkursie matematycznym- Mistrz Tabliczki Mnożenia. Eliminacje trwały pięć dni, w czasie których dzieci codziennie pisały test ze znajomości tabliczki mnożenia. Do finału przeszło siedmioro drugoklasistów. Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobyli : Kacper Piotrowski, Mateusz Siwiecki i Lilianna Siwiecka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy mistrzom !
Barbara Zajkowska
Jak pomóc dziecku powracającemu do szkoły po przerwie spowodowanej pandemią?
Drodzy Rodzice,
zachęcamy do zapoznania się z treścią poradnika “Jak wspierać dziecko w powrocie do szkół po pandemii?” Fundacji JiM.
Znajdziecie tam Państwo m.in. takie zagadnienia, jak:
Link do Poradnika:
https://jim.org/wp-content/uploads/2020/05/Jak-wspiera%C4%87-dziecko-w-powrocie-do-szko%C5%82y_Poradnik-1.pdf
Konstytucja 3 maja – uchwalona została 3 maja 1791 roku. Regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów magnaterii.
Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, potwierdzała też przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku.
Konstytucja 3 maja znosiła takie „narzędzia władzy szlacheckiej” jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany oraz ograniczała prawa sejmików ziemskich. W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestaje istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów a w jej miejsce zostaje powołana Rzeczpospolita Polska. Zniesiona zostaje też wolna elekcja, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów. Aby czuwać nad bezpieczeństwem wprowadzono stałą armię, której liczebność miała sięgać 100 tysięcy żołnierzy, oraz ustanowiono podatki w wysokości 10% dla szlachty i 20% dla duchowieństwa – gołota, mieszczanie i chłopi byli zwolnieni z płacenia podatku. Katolicyzm został uznany za religię panującą, jednocześnie zapewniono swobodę wyznań. Aby Konstytucja była zawsze aktualna co 25 lat miał się zbierać Sejm Konstytucyjny, który miałby prawo zmienić zapisy w konstytucji.
Konstytucja 3 maja przetrwała czternaście miesięcy. W dniu 27 kwietnia 1792 roku w Petersburgu zawiązała się konfederacja później nazwana targowicką. Należeli do niej Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki i Seweryn Rzewuski. Na ich „prośbę” połączone siły targowiczan 20 tysięcy i armii rosyjskiej w liczbie 97 tysięcy wkroczyły do Polski. Król zdołał wystawić tylko 37 tysięczną armię składającą się z rekrutów. Mimo kilku wygrany bitew , kiedy wojska rosyjskie dotarły pod Warszawę, król zdecydował się na kapitulację i przyłączenie do targowiczan. Armia polska poszła w rozsypkę a sen o wolności umarł na kolejny wiek.
Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I Wojny Światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość Święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II Wojny Światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej Święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.
Julia Siwiecka, uczennica naszej szkoły walczy o awans do półfinału i wyjątkowe nagrody, w tym występ na deskach Studio Buffo - najlepszy teatr muzyczny w stolicy. Zachęcamy do zostawnia „lajków” pod nagraniem dostępnym na fb:
https://www.facebook.com/metrostudiopiosenki/videos/797573861143489/
Ranking "lajków" w każdą sobotę do połowy maja. Działajcie.
Plastikowe butelki wyrzucamy do odpowiedniego pojemnika w związku z segregacją odpadów. Można jednak dać im drugie życie i zrobić naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy. Udowodnili to uczniowie klasy I i II podczas zdalnych zajęć plastycznych. Z plastikowych butelek powstały piękne doniczki, sympatyczne zwierzątka, roboty do zadań specjalnych, samoloty. Nie zabrakło również bohaterów ulubionych bajek, np. Minionków oraz praktycznych pojemników na przybory szkolne oraz skarbonek. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Mam nadzieję, ze tworzenie tych fantastycznych prac dostarczyło im mnóstwo radości. Dziękuje bardzo rodzicom za zaangażowanie, pomoc i nadzór podczas wykonywania przez dzieci wszelkich zadań plastyczno - technicznych.
Serdecznie zapraszam do galerii zdjęć, aby podziwiać prace uczniów. 😊
Hanna Madziar
Pisanki to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych. Mogą być malowane ręcznie, gotowane w barwnym wywarze (kraszanki), „wyrzeźbione” ostrym narzędziem (drapanki) czy oklejane pięknymi i kolorowymi wzorkami (oklejanki).
Uczniowie kl. I i II ,w ramach zajęć plastycznych zdalnego nauczania, wykonali pisanki różnymi technikami. Były jajka zdobione styropianem, makaronem, ryżem, papierem kolorowym, bibułą, malowane farbami i kolorowymi, błyszczącymi mazakami, z masy solnej, oklejane wiosennymi i wielkanocnymi motywami, a nawet cekinami. Aby podziwiać bajeczne, niezwykle pracochłonne pisanki w ich wykonaniu, zapraszam do galerii zdjęć. 😊
Hanna Madziar
Uczennica klasy 8 Julia Machniewska wzięła udział w otwartych Mistrzostwach Powiatu Siedleckiego do lat 20, które odbyły się 27.03.2021r. w Siedlcach. Zajęła II miejsce w dwuboju z wynikiem 115kg (50kg+65kg). Julka reprezentuje klub LMPKPC w Sokołowie Podlaskim. W maju weźmie udział w Mistrzostwach Polski LZS do lat 15 i 17.
„Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”
Aby tradycji stało się zadość, pierwszoklasiści już w piątek 18 marca pożegnały zimę i powitały upragnioną wiosnę. Tradycja pożegnania zimy wiąże się ze zwyczajem topienia Marzanny, dlatego w przeddzień rozpoczęliśmy przygotowania. Kukłę przywiozła nam mama naszej uczennicy Zuzi – pani Justyna Adamska. Dziękujemy jej za zaangażowanie i pomoc. Zimową pannę ubraliśmy w piękną kolorową sukienkę z bibuły, którą ozdobiliśmy własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Jej głowę zdobił słomiany kapelusz. Zapletliśmy jej warkocze i założyliśmy korale. Podczas wspólnej pracy rozmawialiśmy i śpiewaliśmy piosenki o wiośnie. Wystrojona Marzanna razem z dziećmi wyruszyła na spacer po okolicy. Donośnymi okrzykami „Żegnaj zimo, witaj wiosno” pożegnaliśmy zimę. Ze względów ekologicznych, nasza Marzanna nie została wrzucona do rzeki. Będzie zdobiła nasz klasowy kącik. Mamy nadzieję, że wiosna posłucha pierwszoklasistów i zostanie z nami na dobre. Dzieci powróciły do szkoły z uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawita długo wyczekiwana pora roku.
Serdecznie zapraszamy na fotorelację z naszego powitania wiosny.
Hanna Madziar
Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy do wykonania prac i przesłania ich do WOK-u.
„Chłopak to stworzenie takie, co bywa różnorakie! Są weseli i szaleni, nie brakuje wśród nich leni. Czasem bardzo są poważni, czasem silni i odważni. Wciąż nastroje swe zmieniają, plany różne obmyślają. Ale mimo wszystkich wad, nudny bez nich byłby świat.
Więc dnia tego dziękujemy, że wśród stworzeń tych żyjemy!”
W środę, 10 marca 2021 roku, swój dzień świętowali mężczyźni. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich chłopców drobne upominki oraz dyplom „Super Chłopaka”. Słodkie prezenty od Klasowej Rady Rodziców otrzymali również chłopcy z pierwszej klasy.
Wszystkim mężczyznom życzymy uśmiechu, jak najwięcej sukcesów i spełnienia marzeń 😊
Hanna Madziar
Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów.
P. de Brantome
Dzień Kobiet jest każdego roku wyjątkowym czasem. To właśnie tego dnia panie dostają mnóstwo prezentów, kwiatów i innych niespodzianek. Życzenia otrzymują nie tylko od panów, ale składają je też sobie wzajemnie.
8 marca był dniem pełnym radości i uśmiechu również w naszej szkole. Na zajęciach plastycznych dzieci wykonały piękne laurki, które mogły wręczyć swoim mamom, ciociom, babciom, paniom lub koleżankom.
Chłopcy, pod okiem pani Sylwii Zajkowskiej, wręczyli słodkie upominki od Samorządu Uczniowskiego wszystkim paniom i koleżankom. Dziewczynki otrzymały również dyplom „Super Dziewczyny”.
Piękne, kolorowe hiacynty otrzymała pani i dziewczynki z klasy pierwszej. Miłym dodatkiem były wspaniałe bezowe lizaki – dzieło pani Pauliny Rostek – mamy Adasia.
Chłopcy z klasy drugiej i trzeciej wręczyli swoim paniom i koleżankom piękne tulipany.
Dziękujemy Trójce Klasowej z każdej klasy za przygotowanie klasowych niespodzianek.
Tego dnia wszystkie panie i dziewczynki w naszej szkole czuły się wyjątkowo.
Do życzeń, ze słodkimi upominkami, dołączył się również pan Michał Dąbrowski 😊.
Drogie Panie i dziewczyny życzę nam zawsze pewności i wiary w siebie, szczęścia, uśmiechu, radości, niech się spełniają wszystkie marzenia. Wszystkiego, co najpiękniejsze i najwspanialsze. To nasz dzień, niech trwa cały rok.
Hanna Madziar
Zajęcia z programu edukacyjnego Kubusiowi Przyjaciele Natury odbywają się w naszej szkole od marca do czerwca 2021r. W programie będzie zrealizowanych 7 lekcji o tematyce ekologicznej ale nie tylko:
1. Dbam o rośliny i zwierzęta,
2. Dbam o aktywność fizyczną,
3. Dbam o siebie i jem warzywa i owoce,
4. Dbam o zasoby naturalne (powietrze, wodę i energię),
5. Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego,
6. Dbam o naturę,
7. Dbam o środowisko i oszczędzam pieniądze.
Uczestnicy zajęć - uczniowie klas I-III - będą brać udział w różnych formach aktywności: nietypowych lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach praktycznych i terenowych, a także w stacjonarnych formach pracy takich jak quizy i rozwiązywanie kart pracy. Wszystkie aktywności będzie można podziwiać w naszej galerii zdjęć. Pierwsze zajęcia już za nami!
Sylwia Zajkowska
W naszej szkole Walentynki kojarzą się nie tylko ze świętem zakochanych. To głównie dzień sympatii, przyjaźni, a także szacunku. Aby okazać te wszystkie pozytywne emocje wobec drugiego człowieka uczniowie klas I – III od 8 lutego wykonywali samodzielnie kartki walentynkowe (zdjęcia w galerii). Wykonane prace zaadresowane do wybranych kolegów lub koleżanek, dzieci wrzucały do specjalnie przygotowanej skrzynki „Szkolna Poczta Walentynkowa” umieszczonej pod tablicą informacyjną Samorządu Uczniowskiego. Dzień Świętego Walentego wywołał sporo emocji! Nie tylko uczniowie otrzymali walentynki ale też wszyscy pracownicy naszej szkoły.
Sylwia Zajkowska
Coroczne święto zakochanych przypada na 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów, będących wyrazem miłości.
Dzień ten stał się również okazją do świętowania w naszej klasie. Nie tylko przekazaliśmy sobie walentynkowe kartki na znak sympatii i przyjaźni. Zostaliśmy również obdarowani drobnymi upominkami walentynkowymi - słodkimi serduszkami, które były niespodzianką od rodziców. Tak miłe gesty sprawiły, że na naszych twarzach zagościł uśmiech, a dobry humor towarzyszył nam przez cały dzień. Kolejnego poranka czekała na nas góra pysznych faworków przygotowanych przez mamę Zuzi, panią Justynę Adamską. Tak słodko zakończyliśmy czas karnawału 😊.
Zapraszamy do galerii zdjęć na naszą fotorelację. 😊
Uczniowie klasy pierwszej
Ślubujmy szkole – już czas !
Tu tyle dobrego czeka nas!
We wtorek 9 lutego 2021 roku odbyła się jedna z najważniejszych uroczystości szkolnych, w czasie której oficjalnie przyjęto do społeczności Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Starejwsi 13 uczniów klasy pierwszej. Dzieci od września przygotowywały się do tego ważnego, długo wyczekiwanego dnia. W tej niezwykle podniosłej chwili towarzyszyła im wychowawczyni, Dyrekcja szkoły wraz z pracownikami, uczniowie kl. I i II pod opieką wychowawców. Miło nam było gościć panią Joannę Dobosz - Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Starejwsi.
Na początku dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Wspaniale zatańczyły do piosenki „ I like to move it” czym wywołały burzę oklasków. Następnie uczniowie przeszli egzamin sprawności. Rzut woreczkiem przez hula- hoop i przejście z nim po ławeczce nie sprawiło trudności żadnemu z nich. Dużo emocji wzbudziła niespodzianka od Samorządu Uczniowskiego. Każdy wzorowo przeszedł, przygotowany przez panią Sylwię Zajkowską, test na odwagę- zjedzenie plasterka cytryny, za co w nagrodę otrzymał słodką tabliczkę mądrości.
Po części artystycznej, w podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły pierwszacy ślubowali być sumiennymi uczniami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz kochać swoją Ojczyznę.
Następnie pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Potem było mnóstwo życzeń i prezentów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Dużą radość sprawiły im upominki od p. Dyrektor Przedszkola, Samorządu Szkolnego, Komitetu Rodzicielskiego oraz Rodziców, którzy niestety ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie mogli pojawić się tego dnia.
Po zakończonej uroczystości odbyła się sesja zdjęciowa. Następnie dzieci, już w swojej sali, bawiły się radośnie przy muzyce. Z całego serca dziękujemy mamie Adasia, pani Paulinie Rostek, za smaczne ciasteczka i babeczki, które dzieci zjadły z ogromnym apetytem. 😊. Zapewne dzień ślubowania i pasowania na ucznia pozostanie na długo w pamięci każdego pierwszoklasisty, bo takich chwil nie sposób zapomnieć. Miejmy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolne.
Kochane Pierwszaki! Cieszę się, że jesteście już uczniami i życzę Wam sukcesów w nauce. Powodzenia! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
Wychowawczyni
Hanna Madziar