22 czerwca 2018r. w odświętnych strojach stawiliśmy się do szkoły aby zakończyć rok szkolny 2017/2018. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych: uczniów, nauczycieli, grono pedagogiczne, pracowników szkoły i licznie przybyłych rodziców. Następnie uczniowie z klasy V pod kierunkiem p.Ewy Gzowskiej przedstawili część artystyczną tematycznie związaną z latem i wakacjami. Uczniowie z klasy III przekazali wszystkim rady, jak bezpiecznie wypoczywać podczas wakacji. Następnie pani dyrektor Grażyna Dąbrowska wręczyła najlepszym uczniom nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem oraz dyplomy za 100% frekwencję i wzorowe czytelnictwo. Pan Arkadiusz Sitek ogłosił wyniki akcji Nakręć się na nakrętkę. Zwyciężczynie- uczennice z klasy II otrzymały słodkie upominki. Również słodkościami i kwiatami zostało obdarowane grono pedagogiczne. Ważnym punktem całej uroczystości było pożegnanie przez całą społeczność szkolną naszej pani intendentki Małgorzaty Adaśko, która zakończyła pracę w naszej szkole z powodu odejścia na emeryturę. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor życzyła wszystkim wspaniałych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!
Zwieńczeniem licznych wycieczek, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, był wyjazd uczniów klasy szóstej do Warszawy. 19 czerwca 2018r. szóstoklasiści, z wychowawczynią – p. Agatą Modzelewską – oraz z p. Olgą Królak – Daniłko, wyruszyli na wycieczkę, na którą sami zarobili pieniądze podczas klasowych akcji zarobkowych.
Trakt Królewski, który był celem wycieczkowiczów, to reprezentacyjna droga prowadząca od Zamku Królewskiego w stronę Łazienek i dalej, aż do Wilanowa. Najbardziej okazałą jego część stanowią ulice Krakowskie Przedmieście – jedna z najpiękniejszych ulic stolicy, przy której znajdują się zabytkowe pałace i kościoły, jak np. kościół Świętego Krzyża, w którym pochowano serce Fryderyka Chopina, Nowy Świat, pełen kawiarni i restauracji, i Aleje Ujazdowskie, przy których usytuowano budynki ambasad i ministerstw.
Zwiedzanie, w towarzystwie sympatycznego przewodnika, rozpoczęto od Wilanowa – barokowej perełki Warszawy. Dzięki bogatym wnętrzom i barwnym opowieściom uczniowie, chociaż przez chwilę, mogli poczuć się jak król Jan III Sobieski, który mieszkał w wilanowskim pałacu ze swą ukochaną Marysieńką. Spacer po parku wywarł nie mniejsze wrażenie niż sam pałac, który zachował niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji.
Z Wilanowa udano się do Łazienek Królewskich – przepięknego, rozległego parku, w którego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, tzw. pałac Na Wyspie. Ogród chiński, amfiteatr czy pomnik Chopina to tylko nieliczne atrakcje Łazienek.
W drodze na Stare Miasto odwiedzono Grób Nieznanego Żołnierza, skąd pieszo dotarto do celu, zatrzymując się przy bardziej interesujących obiektach Traktu Królewskiego, np. przed Pałacem Prezydenckim czy też pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Na Placu Zamkowym dzieci były świadkami niezwykłego, zabawnego wydarzenia – zakładania szalika kibica ( przed meczem Polska – Senegal ) królowi Zygmuntowi III Wazie stojącemu na kolumnie. Po spacerze po Starym Mieście przyszedł czas na zwiedzenie Zamku Królewskiego – dawnej siedziby władców Polski.
Przekazane uczniom wiadomości nt. historii naszego narodu i zwiedzanych zabytków, ciekawostki i anegdoty obudziły w nich dumę z naszego dziedzictwa narodowego i na długo pozostaną w pamięci.
Na zakończenie szóstoklasiści udali się do kina na film „Jurassic World”. Tu też nie zabrakło wrażeń.
Wycieczka Traktem Królewskim bardzo się uczniom podobała i dostarczyła niezwykłych przeżyć.
14 i 15 czerwca uczniowie klasy trzeciej, z wychowawczynią i p. Hanną Madziar, przebywali na wycieczce w najstarszych górach Polski – Górach Świętokrzyskich.
Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Nowej Słupi w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, gdzie dzieci poznały najstarszą technologię wytopów żelaza, i w Centrum Kulturowo – Archeologicznym, na terenie którego znajdują się m.in. zrekonstruowane chaty mieszkalne i rzemieślnicze, ziemianki, stanowiska dymarek i pieców garncarskich.
Kolejnym punktem był wjazd Kolejką Świętokrzyską na Święty Krzyż, a tam oglądanie multimedialnej ekspozycji w muzeum przyrodniczym, zwiedzanie Muzeum Misyjnego oo. Oblatów w Klasztorze Świętokrzyskim i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, a w drodze powrotnej przez Puszczę Jodłową – wejście na punkt widokowy skąd można było podziwiać przepiękną panoramę Łysogór i zobaczyć unikatowe rumowiska skalne – gołoborza.
Drugiego dnia trzecioklasiści zwiedzili ruiny średniowiecznego zamku w Chęcinach, a następnie podziwiali najpiękniejszą w Polsce Jaskinię Raj. Ostatnim punktem wycieczki był spacer do jednego z najstarszych dębów w Polsce, dębu Bartek.
Ponieważ każda wycieczka musi zakończyć się posiłkiem w Mc Donald’s, więc i nasza także. Najedzeni, cali i zdrowi, z pamiątkami i miłymi wspomnieniami wszyscy uczestnicy wrócili do domu.
Marzanna Komosa
Dnia 12 czerwca 2018r. wyruszyliśmy na czterodniową wycieczkę do Wrocławia i Pragi. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy stolicę Dolnego Śląska. Zobaczyliśmy rynek , który jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy. Otoczony jest pięknymi, starymi kamienicami. Poznaliśmy historię pomnika i pióra Aleksandra Fredry. Następnie zwiedziliśmy najstarsza część Wrocławia – Ostrów Tumski z piękną 700 letnią katedrą Jana Chrzciciela. ( ciekawostką jest to ,że do tej pory codziennie uliczne lampy gazowe – ponad 100 sztuk rano gasi a wieczorem zapala pracownik pracujący na etacie). Podziwialiśmy również Uniwersytet Wrocławski. Cały czas towarzyszyły nam wrocławskie krasnale, których jest ok. 350 ( każdy miał imię np. Piernikarz, Lunetyk, Latarnik, Gazeciarz). O godz. 18.00 dotarliśmy do pensjonatu „Limba” w Dusznikach Zdrój. Zmęczeni, ale pełni wrażeń udaliśmy się na posiłek. Ta pierwsza noc była ekscytująca i męcząca ( do późna toczyły się rozmowy ).
Następny dzień przywitał nas pochmurną, ale dość ciepłą pogodą. Mogliśmy udać się na zwiedzanie. Pierwszym punktem była Kaplica Czaszek w Czeremnej. Ta niewielka, barokowa , murowana kaplica wywarła na nas ogromne wrażenie. Ściany i sklepienia wnętrza kaplicy wykonano z ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. W krypcie pod kaplica leży dalsze 20-30 tys. szczątków. Zadumani nad losem ludzkim udaliśmy się na” Błędne Skały” i Szczeliniec Wielki. Błędne Skały to zespół bloków skalnych, tworzących labirynty (skalne miasto) natomiast Szczeliniec Wielki to jedna z największych atrakcji turystycznych Sudetów. I rzeczywiście byliśmy oczarowani widokami oraz różnorodnymi formami skalnymi przypominającymi swoim wyglądem ludzi i zwierzęta ( Wielbłąd, Mamut, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa). Najwyżej położonym punktem jest Fotel Pradziada. Poznaliśmy historię góry i legendy z nią związane. Nasz pan przewodnik opowiedział historię księżniczki Emilki , a nasza Emilka z IV klasy przeistoczyła się dawną księżniczkę . usiadła na skalnym, „bujanym” fotelu. zmęczeni, ale pełni życia wróciliśmy do pensjonatu. Po krótkim wypoczynku i posiłku poszliśmy na spacer do Parku Zdrojowego. Przy muzyce F. Chopina mogliśmy podziwiać najwyższą ( 45m) w Polsce fontannę.
Kolejny dzień spędziliśmy w Pradze. Stolica Czech nazywana jest złotym miastem o stu wieżach. To miejsce, które zachwyca odwiedzających turystów niezależnie od pory roku.Ruszyliśmy na kilkugodzinny podbój Pragi. Zobaczyliśmy Hradczany – dzielnicę Królewską z uroczystą zmianą warty o godz. 12:00, Loretańskie Namiesti, Rynek Staromiejski z pomnikiem Jana Husa, kościół Matki Bożej przed Tynem, ratusz ze słynnym zegarem Orloj, gotycki Most Karola oraz współczesną fontannę- Pissing mężczyzn. Mieliśmy czs do dyspozycji dzięki czemu mogliśmy kupić pamiątki. Wszyscy uczestnicy przybyli o czasie na miejsce zbiórki ( Praga to miasto odwiedzane przez ok.10 mln. turystów i rzeczywiście było bardzo tłoczno). Wszyscy byli zmęczeni i z radością wsiedli do autokaru. Po krótkim wypoczynku pełni życia zjedliśmy obiadokolację i wróciliśmy do pensjonatu.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta we wrocławskim ZOO, które jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Szczególne wrażenie wywarło na nas Afrykarium. Liczne akwaria, zbiorniki wodne oraz baseny prezentowały m in. rafę koralową Morza Czerwonego, widzieliśmy ogromne hipopotamy oraz kolorowe i różnorodne ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Korzystając z okazji i dobrej pogody zwiedziliśmyPawilon Madagaskaru, Odrarium, Motylarnię, Akwarium, Ranczo i Terrarium. Na terenie ZOO podziwiając zwierzęta skonsumowaliśmy obiad i mogliśmy udać się w drogę powrotną. Ok. 21 00 byliśmy już w Starejwsi. Zmęczeni , ale bardzo zadowoleni powróciliśmy do domu. Wyjazd udał się wyśmienicie. Na długo zostanie w naszej pamięci.
Co roku w naszej szkole odbywa się konkurs NAKRĘĆ SIĘ NA NAKRĘTKĘ. Głównym celem konkursu jest pomoc choremu chłopcu oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez zbiórkę surowca wtórnego. Akcja w naszej szkole trwała od 15 października 2017r. do 31 maja 2018r. . Pieczę nad tegoroczną akcją sprawował p. Arkadiusz Sitek.
Oto wyniki konkursu :
KLASA | ILOŚĆ UCZNIÓW | ZEBRANO W KG | ILOŚĆ KG NA UCZNIA |
I | 14 | 21,46 | 1,53 |
II | 7 | 18,82 | 2,68 |
III | 27 | 44,64 | 1,65 |
IV | 19 | 26,6 | 1,4 |
V | 15 | 20,74 | 1,38 |
VI | 14 | 20,46 | 1,46 |
VII | 10 | 3,36 | 0,336 |
RAZEM ZEBRALIŚMY - 156,08 kg
NA JEDNEDO UCZNIA W SZKOLE - 1,47 kg
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM KTÓRZY WZIĘLI UDZIAŁ W KONKURSIE !
W czwartek 7 czerwca 2018 roku, uczniowie przestąpili próg szkoły niezwykle radośni i uśmiechnięci. Aby uroczyście rozpocząć ten najwspanialszy dla nich dzień- Dzień Dziecka - spotkaliśmy się przed szkołą, gdzie p. Barbara Zajkowska powitała uczniów i złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta, a p. Arkadiusz Sitek zapoznał z przebiegiem uroczystości.
Słodką niespodziankę dla dzieci przygotowały mamy z Rady Rodziców.
Na początek uczniowie uczestniczyli w biegach w różnych kategoriach. Następną konkurencją był tor przeszkód ustawiony na boisku szkolnym. Atrakcyjne konkurencje i biegi wywołały uśmiech na twarzach uczniów, którzy wzajemnie dopingowali się i cieszyli ze wspólnej zabawy. Konkurs rzutów do kosza przyniósł wiele emocji ponieważ aby wyznaczyć zwycięzców potrzeba było aż trzech dogrywek. Doskonała kondycja dzieci sprawiła, że wciąż były niestrudzone i domagały się kolejnych sportowych atrakcji. Na zakończenie zmagań indywidualnych odbył się mecz w siatkówce pomiędzy klasą VII i VI . Nieznacznie lepsi okazali się starsi koledzy z VII klasy i to do nich powędrował pamiątkowy puchar. Najlepsi uczniowie w swoich konkurencjach otrzymali pamiątkowe medale, a wszystkie dzieci dużo słodkości i oczywiście lody. Raz jeszcze życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły wielu radości i żeby spełniły się ich najskrytsze marzenia .
To już siódma edycja Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia Trzymaj Formę. Celem konkursu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia
i aktywności fizycznej na zdrowie.
Uczniowie naszej szkoły w terminie od lutego do maja brali udział w Akcji ,,Trzymaj Formę’. Reprezentanci klas VII pisali egzamin w formie elektronicznej ze strony WWW.trzymajforme.pl . Szkoła prowadziła również inne działania w ramach tej akcji. Uczniowie z klasy VII wykonali plakaty tematyczne i prezentację multimedialną nt. ,,Sól w życiu człowieka",
a uczniowie klasy VI przygotowali prezentacje multimedialne o zdrowej żywności. Przeprowadzono również konkurs ekologiczny w klasie VII. W ciągu całego roku wszyscy nauczyciele , w ramach swoich przedmiotów prowadzili lekcje dotyczące zdrowego stylu życia i potrzeby aktywności ruchowej w życiu człowieka.
6 czerwca w Szkole Podstawowej w Zającu odbyło się podsumowanie współzawodnictwa sportowego gminy Liw w roku szkolnym 2017/2018. Do rywalizacji przystąpiły wszystkie szkoły, rywalizując w różnych konkurencjach sportowych.
Z każdej ze szkół wyróżnieni uczniowie mieli możliwość spotkania się ze sobą i uczestniczenia we wspólnych rozgrywkach . W nagrodę za trud włożony w rywalizację poszczególne szkoły otrzymały pamiątkowe puchary, a dla wszystkich przygotowany był pyszny grill.
Nasza szkoła w ostatecznej w klasyfikacji zajęła drugie miejsce. Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w zawodach, którzy godnie reprezentowali szkołę i przyczynili się do zdobycia pucharu.
W ramach akcji ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ odbyły się zajęcia tematyczne we wszystkich klasach.
Uczniowie klas I-III omawiali zagadnienia : ,,Jaki jestem? Jaka jestem?", ,,Lubię siebie bo jestem wyjątkowy".
Uczniowie klas starszych na godzinach z wychowawcami pracowali nad zagadnieniami :
kl. IV-V : ,,Poznaję siłę pozytywnego myślenia" , ,,Pomagając innym staję się lepszym",
kl. VI-VII : ,,Najtrudniej poznać samego siebie" , ,,Akceptuję samego siebie".
Oprócz tego uczniowie klas starszych wykonali autoportrety, które zaprezentowali na podsumowaniu akcji Zachowaj Trzeźwy Umysł w SSP w Zającu. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy.
28 maja 2018 roku uczniowie klas I-III odwiedzili Węgrowski Ośrodek Kultury, aby obejrzeć Interaktywne Widowisko Telewizyjne „Szewczyk Dratewka na planie filmowym” przygotowane przez aktorów Teatru Show. Podczas wspólnej zabawy poznali kilka tajników realizacji obrazu. Zobaczyli jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa, czyli reżyser, operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec oraz zawodowi aktorzy. Dzieci z uwagą śledziły losy tytułowego bohatera, który był dobrym, uczynnym i przyjacielskim człowiekiem. Największą niespodzianką dla młodych widzów był udział w realizacji widowiska. Ci, którzy otrzymali „szczęśliwy bilet” wystąpili na planie filmowym. Mogli wcielić się w rolę poszczególnych bohaterów i przeżyć wspaniałą przygodę. Film nakręcony z ich udziałem niebawem zostanie przesłany do szkoły i udostępniony wszystkim chętnym, którzy mieli okazję uczestniczyć w widowisku.
Hanna Madziar
Dnia 24 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się IV SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO „MISTRZ SŁÓWEK”. Wzięło w nim udział 19 uczniów z klas V, VI i VII.
Konkurs składał się z dwóch częsci i trwał 1 godzinę lekcyjną. Uczestnicy mieli do nauczenia się ponad 400 wyrazów). Na konkursie zmierzyli się z 120 słówkami (w języku polskim i angielskim).
Bezkonkurencyjny okazał się Bartłomiej Siwiecki z klasy VI, który zdobył maksymalną ilość punktów i tym samym zajął I miejsce, uzyskując tytuł „Mistrza Słówek 2018”. II miejsce przypadło Jakubowi Kłosowi z klasy VII (109 pkt), a III miejsce zajął Jakub Owsianka z klasy VI, zdobywając 90 pkt. IV miejsce uzyskali Alicja Łojek z klasy VII
i Dawid Ładosz z klasy VI.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy – atrakcyjne nagrody.
Dnia 24 maja 2018r. w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbył się powiatowy etap Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. W tym roku naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów z klasy III – Antonina Łasek ( po raz trzeci ) i Krzysztof Paderewski.
Nasi recytatorzy, mimo silnej konkurencji, bardzo ładnie zaprezentowali swój repertuar, a także wykazali się dużą odwagą i pewnością siebie. Wprawdzie nie zostali wyróżnieni, ale zadowoleni, z pamiątkowymi dyplomami, wrócili do szkoły.
Serdecznie im gratulujemy!
Marzanna Komosa
Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Piosenki Ekologicznej zorganizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Zającu. Impreza odbyła się 23 maja 2018r. w Zającu. Konkurs miał na celu kształtowanie postaw związanych z dbałością o środowisko naturalne, pogłębianie wiedzy ekologicznej poprzez edukację muzyczną oraz rozwijanie kreatywności, zainteresowań, wrażliwości i wyobraźni artystycznej.
Naszą szkołę reprezentowały dwie solistki, uczennice z klasy IV: Milena Sowa, która zaśpiewała piosenkę ,,Ekorock”, Julia Kalbarczyk z piosenką ,,Moja planeta” oraz zespół z klasy V: Julia Siwiecka, Natalia Kocon i Joanna Tchórzewska. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę pt. ,,Świat bez wody”. Do konkursu wszystkie dziewczynki przygotowała p. Edyta Ryczkowska. Wszystkie uczestniczki pięknie zaprezentowały się scenie przy Szkole Podstawowej w Zającu. Wprawdzie nie stanęły na podium, ale zostały nagrodzone głośnymi brawami, dyplomami i upominkami.
22 maja 2018r., na jednej z lekcji języka polskiego, poświęconej twórczości francuskiego malarza impresjonisty – Claude’a Moneta, uczniowie klasy VI zapoznali się z pojęciem „żywe obrazy”, które bardzo ich zainteresowało.
Żywy obraz ( franc. tableau vivant ) to rekonstrukcja dzieła malarstwa lub rzeźby, tworzona przy udziale ludzi, przedstawiających postawą, ubiorem, mimiką daną scenę. Popularność żywych obrazów przypadała na wiek XIX i początek XX. Odbywały się w domach prywatnych lub salach widowiskowych z udziałem amatorów lub aktorów zawodowych. Niekiedy w XIX wieku żywe obrazy stanowiły zakończenie sztuk teatralnych, gdy aktorzy nieruchomieli na tle opadającej kurtyny. Fotografie żywych obrazów były też rozpowszechniane w formie pocztówek. Obecnie do żywych obrazów nawiązują popularne żywe posągi, czyli występy zamaskowanych, nieruchomych postaci na odwiedzanych przez turystów ulicach.
Idea żywych obrazów na tyle spodobała się szóstoklasistom, że zechcieli pobawić się w ich tworzenie. Podzieleni na trzy grupy wybrali dzieła malarskie, które z dużym powodzeniem odtworzyli, a następnie sfotografowali. Wyniki ich starań szkolna społeczność mogła zobaczyć na przygotowanej wystawie zdjęć. Robiła ona wrażenie, wywoływała podziw, ale też dostarczała dużo śmiechu.
Uczniom z klasy VI należą się brawa za stworzone kreacje, odwagę i dystans do siebie.
Rankiem 15 maja uczniowie klas IV, V, VI i VII wraz z nauczycielkami, panią Olgą Królak - Daniłko, Ewą Gzowską, Urszulą Steć i Iwoną Michalczyk, wyruszyli w drogę do Twierdzy Modlin, gdzie czekała na nich niesamowita przygoda.
Dzień w Twierdzy rozpoczął się od zwiedzania. Pan przewodnik Maciej oprowadzał nas ponad trzy godziny. Przedstawił historię twierdzy oraz pokazał jej najciekawsze obiekty,
tj. schron płk Piętki, Bramę Północną, Redutę Napoleona, Kasyno Oficerskie, Działobitnię Gen. Dehna, Bramę Ks. Poniatowskiego oraz wieżę widokową, z której można było zobaczyć spichlerz zbożowy, malowniczo położony u ujścia Narwi do Wisły.
Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również, kim była Baśka Murmańska i jak wyglądało jej spotkanie z Józefem Piłsudskim.
Uczniowie poznali historię obrony Modlina pod dowództwem generała Thomme’a. Wzruszyło ich bohaterstwo i patriotyzm polskich żołnierzy w czasie wrześniowych walk.
Największe wrażenie na zwiedzających zrobiły podziemne korytarze – chodniki kontriminowe. Wszyscy bali się spotkania z nietoperzami, ale okazało się, że spotkali tylko jednego i do tego przyjaźnie nastawionego.
Po tak ciekawym spotkaniu z historią uczniowie wzięli udział w fascynującej grze terenowej, którą rozpoczęła musztra. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy i pod okiem instruktorów, spróbowali swoich sił w strzelaniu do tarczy. Po tym zadaniu wyruszyli w teren w poszukiwaniu wskazówek prowadzących do skarbu. Na koniec wszystkie zespoły połączyły odnalezione kawałki mapy i tym samym wspólnie odnalazły skarb, którym okazało się ognisko z kiełbaskami.
Dzień w Twierdzy Modlin był dla wszystkich uczestników wycieczki nie tylko ciekawą lekcją historii, ale również świetną zabawą i niezapomnianym przeżyciem.
Od października 2017r. do maja 2018r. dla uczniów klasy III odbywały się zajęcia kółka matematycznego, na które uczęszczało 13 dzieci.
Głównym celem zajęć było rozwijanie umiejętności poszukiwania różnych nietypowych rozwiązań oraz pomysłowości w myśleniu i działaniu, a także rozbudzanie zainteresowań matematycznych.
Trzecioklasiści rozwiązywali łamigłówki matematyczne, zagadki rysunkowe i ciekawe zadania wymagające koncentracji uwagi, spostrzegawczości, pamięci i wyobraźni oraz logicznego myślenia.
Na ostatnich zajęciach odbył się Klasowy Konkurs Matematyczny, podczas którego uczniowie zmagali się z zadaniami wcześniejszej edycji Kangura matematycznego. Zwycięzcą został Jakub Siwiecki, a drugie miejsce zajął Wiktor Chrul. Chłopcy otrzymali nagrody – gry logiczne, zaś wszyscy uczestnicy kółka – słodkie upominki.
Miejmy nadzieję, że umiejętności zdobyte na tych zajęciach przyczynią się do odnoszenia sukcesów nie tylko w matematyce.
Marzanna Komosa
Recytatorzy naszej szkoły pięknie zaprezentowali się w eliminacjach gminnych XXXV Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego dla Dzieci, który odbył się 18 maja w Wyszkowie. Antonina Łasek , uczennica klasy III, stanęła na podium, zajmując I miejsce w kategorii klas I-III, Krzysztof Paderewski, również trzecioklasista, mógł cieszyć się z zaszczytnego, drugiego miejsca, zaś Dominika Jaczewska, nasza najmłodsza uczestniczka, otrzymała wyróżnienie. Dumni możemy być również z wystąpień starszych uczestników. Wyróżnienia dla Dominika Ładosza i Joanny Tchórzewskiej oraz nagroda specjalna dla najlepszego recytatora, przyznana przez Wójta Gminy Liw, pana Bogusława Szymańskiego, którą zdobyła Aleksandra Jaczewska, sprawiły nam ogromną radość. Laureaci, zdobywcy I i II miejsca, będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach powiatowych, w Węgrowskim Ośrodku Kultury, dnia 24 maja 2018 r. Wszystkim uczestnikom gratulujemy doskonałych wystąpień !!!
Hanna Madziar
Laureaci szkolnego etapu IV Międzyszkolnego Konkursu dla Klas IV – VII o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Liw, Aleksandra Jaczewska z klasy V, Dominik Ładosz z klasy VI oraz Alicja Łojek z klasy VII, 16 maja 2018r. reprezentowali naszą szkołę podczas gminnego etapu konkursu, który ( tradycyjnie już ) odbył się w gościnnej Samorządowej Szkole Podstawowej w Ruchnie. Wszyscy troje doskonale poradzili sobie w rywalizacji z kolegami z innych szkół z terenu naszej gminy. Ola została… Mistrzynią Ortografii Gminy Liw, zaś Dominik uzyskał tytuł II Vicemistrza Ortografii. Ali, żeby stanąć na podium, zabrakło 1/3 punktów, więc dla nas również jest mistrzynią. Kolegom gratulujemy wspaniałego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.
W celu pogłębienia wiedzy dotyczącej Kampanii Wrześniowej 1939 roku, dnia 10 maja 2018 roku, uczniowie klas I, II i III, wraz ze swoimi wychowawczyniami, odwiedzili Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach-Wąsach oraz Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Już o godzinie 10.00 zameldowaliśmy się w Bielanach. Czołgi i pojazdy wojskowe, żołnierskie wyposażenie, urządzenia łączności oraz broń, eksponaty kilkudziesięcioletnie i dopiero zdemobilizowane. Żeby to wszystko zobaczyć, wystarczy udać się do Bielan, gdzie mamy muzeum wojska na wyciągnięcie ręki. Właściciel placówki, pan Mariusz Murawski, dba, aby wszystkie eksponaty działały. Kilka z pojazdów jest zarejestrowanych jako zabytkowe - mogą poruszać się po drogach i brać udział w pokazach. Dzieci, zauroczone pojazdami, chciały wejść do każdego z nich, a dzięki cierpliwości p. Mariusza miały taką możliwość. Zostały przekazane nam również niezbędne informacje dotyczące działalności obiektu i znajdujących się tam „skarbów”. Następnym punktem wycieczki było Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Tam przewodnicy – panowie Jakub Karyn oraz Mikołaj Kasprowicz- oprowadzili nas po barokowym dworze, opowiadając o zbiorach głównych muzeum z ogromną pasją i zaangażowaniem, nawiązując przy okazji do Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Ekspozycja wywołała wiele emocji wśród dzieci, zadawały mnóstwo pytań, natomiast legenda o Żółtej Damie na pewno zapadnie w ich pamięci na zawsze. Niektórzy chcieliby odwiedzić Zamek o północy, aby ją spotkać. Uczniowie klasy pierwszej, w oczekiwaniu na zwiedzającą grupę, rozegrali nawet turniej rycerski. Zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o historyczną wiedzę wróciliśmy do szkoły.
Hanna Madziar
Dnia 9 maja 2018r. o godzinie 13.00 odbył się w naszej szkole uroczysty wernisaż malarstwa i rysunku. Na sali gimnastycznej, zostały wystawione prace uczniów z klas IV, V, VI i VII, które powstały na lekcjach plastyki. Zaproszeni goście : nauczyciele, rodzice i uczniowie z całej szkoły i przedszkola, mieli możliwość podziwiania ,,małych dzieł sztuki”, w które młodzież włożyła wiele serca i pasji. Podczas części artystycznej, goście dowiedzieli się, kim naprawdę jest artysta i mieli możliwość podziwiać uzdolnienia muzyczne uczennic z kl. V (Julii Siwieckiej, Natalii Kocon, Patrycji Gromek, Joanny Tchórzewskiej i Amelii Skórki), ucznia z kl. VI- Dominika Majchrowskiego i uczennic z kl. IV. Piękne wokale artystów uświetniły spotkanie, a piosenki wkomponowały się w temat. Myśl przewodnia wernisażu: ,,Nie każdy może zostać wielkim artystą, ale wielki artysta może objawić się w każdym” dała wszystkim wiele do myślenia. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i wspólne podziwianie dzieł. Tego dnia uczniowie poczuli się jak prawdziwi artyści, choć nie wszyscy wierzyli w swoje siły. Pamiętajmy jednak, że nie każdy może zostać wielkim artystą, ale wielki artysta może objawić się w każdym. Wernisaż przygotowała i poprowadziła p. Joanna Dobosz (nauczycielka plastyki). Dziękujemy za wspaniałą imprezę artystyczną !
Joanna Dobosz