• SKSonTour w Ciechanowie

    SKSonTour w Ciechanowie

             9 listopada w Ciechanowie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w imprezie z cyklu SKSonTour.  W hali sportowej spotkały się grupy z całego Mazowsza i miały do pokonania  11 bardzo ciekawych stacji. Odbyły się testy sprawnościowe gdzie każdy z uczestników mógł zmierzyć swoją siłę, szybkość  i skoczność. Do największy atrakcji należały stacje: deskorolka, wioślarstwo i piłka ręczna. Było bardzo dużo wrażeń oraz atrakcji i każdy wyjechał bardzo uśmiechnięty.

    Arek Sitek

  • Festiwal Tańca „ Zatańczmy dla Niepodległej”

    Festiwal Tańca „ Zatańczmy dla Niepodległej”

     

    7 listopada 2018 roku w Gimnazjum Gminy Liw w Węgrowie odbył się Festiwal Tańca „Zatańczmy dla Niepodległej”. Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna w Liwie. Dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Liw wykonały tańce narodowe, m.in. poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka. Grupa tancerzy i tancerek z klas I-III ze Starejwsi pod czujnym okiem instruktora - pana Łukasza Cacko - zaprezentowała poloneza. Z ogromną przyjemnością obejrzeliśmy występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej "Chodowiacy". Wspaniała choreografia zespołu i piękne stroje wzbudziły zachwyt widowni. Biorąc udział w festiwalu, uczciliśmy 100- lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszystkim występującym gratulujemy wspaniałych występów oraz życzymy dalszych sukcesów !

    Hanna Madziar

     

  • Bohaterom Września

    Bohaterom Września

     

     

     

     

    Spójrz w górę, koleżanko moja i kolego !

    Nad głowami nasze ojczyste, piękne niebo.

    Nie tak było w 1939 na początku września !

    Nasi przodkowie dziećmi, jak my, wówczas byli.

    Chcieli po naukę sięgać, za wiedzą tęsknili.

     

    Oświata to postęp, czytaj: potęga.

     Nie pozwolili najeźdźcy nauczać,

    oni to wiedzieli i szkoły palili.

    Nasz żołnierz na koniu celował do messerschmitta.

    Ten, zatrzymany w kadrze, obraz latami wciąż przenika.

     

    I lotnicy polscy, dzielni, nie dość wyposażeni

    Hołd największy oddali ludziom i swej ziemi.

    Obrońcy nasi, na bój nierówny skazani i gotowi,

    Oddali dobro największe- życie własne, głowy!

     

    Dzięki im za heroizm- w nim zawarte przesłanie:

    Ceń, synu, bohaterów, naukę i codzienne staranie.

    To twoja wiedza wyniesie Polskę w przyszłość!

    Przemieni marzenia i dążenia te w  rzeczywistość.

     

    Nie dopuśćmy do powtórki z bolesnej historii!

    Pracowici bądźmy, zorganizowani, przezorni

    W najważniejszej sprawie, bo narodu przyszłości.

    Dobrego jutra dla nas, a poległym hołdu wdzięczności !

    25.10. 2018 r.

    Wiersz napisała pani Bożena Onufrzak - babcia Zosi Borkowskiej z klasy II - na pamiątkę uroczystości nadania szkole imienia Bohaterów Września 1939 oraz poświęcenia sztandaru.

  • „SAMORZĄDOWA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. BOHATERÓW WRZEŚNIA 1939 W STAREJWSI” OFICJALNĄ NAZWĄ NASZEJ PLACÓWKI

    „SAMORZĄDOWA SZKOŁA PODSTAWOWA  IM. BOHATERÓW WRZEŚNIA 1939 W STAREJWSI”  OFICJALNĄ NAZWĄ NASZEJ PLACÓWKI

    Chociaż już od 1 września 2018r. nasza szkoła nosi imię Bohaterów Września 1939, dopiero 25 października nastąpiło oficjalne nadanie jej tej nazwy. Był to niezwykle ważny moment dla całej szkolnej społeczności: uczniów i ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły, a wierzymy, że także dla licznie zgromadzonych gości, którzy zechcieli towarzyszyć nam w przeżywaniu tego ważnego wydarzenia. Nadanie szkole imienia uświetniło przekazanie jej sztandaru oraz odsłonięcie pamiątkowego muralu na budynku placówki.

             Uroczystości związane z nadaniem szkole imienia rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Starejwsi, którą celebrował ksiądz Adam Banaszek, a homilię wygłosił proboszcz parafii -  ksiądz kanonik Marek Sidoruk. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli przed budynek szkoły, gdzie nastąpiło symboliczne odsłonięcie pamiątkowego muralu, ufundowanego przez władze samorządowe Gminy Liw, przedstawiającego żołnierzy września 1939r. Autorem projektu muralu jest pan Patryk Pykacz – student Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach. Zadanie wykonał pod kierunkiem profesora swojej uczelni, doktora habilitowanego – pana Tomasza Nowaka. Odsłonięcia dokonali pan Bogusław Szymański – wójt Gminy Liw oraz Szymon Dmowski – przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

             Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.:

    - pan Marek Renik – kierownik Delegatury w Siedlcach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

    - pan Adam Skup – dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie

    - ksiądz kanonik Marek Sidoruk – proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Michała Archanioła w Starejwsi

    - pan Bogusław Szymański – wójt Gminy Liw

    - pan Mieczysław Jaszczur – przewodniczący Rady Gminy Liw, wraz z radnymi

    - dyrektorzy placówek oświatowych z terenu Gminy Liw i innych zaprzyjaźnionych szkół

    - pracownicy Urzędu Gminy Liw

    - pan Henryk Kalata – autor hymnu szkoły

    - emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły

    - sponsorzy, rodzice uczniów i wielu innych zacnych gości.

             Po odśpiewaniu hymnu Polski głos zabrała dyrektor szkoły – pani Grażyna Dąbrowska. Powitała zebranych, a następnie umotywowała wybór „Bohaterów Września 1939” na naszego patrona. Szczególną uwagę zwróciła na lokalnych bohaterów – żołnierzy i cywilów, którzy oddali życie za ojczyznę we wrześniu 1939r. w okolicach Starejwsi, a których mogiły znajdują się na starowiejskim cmentarzu. Podkreśliła rolę kampanii wrześniowej. Chociaż zakończyła się klęską, miała doniosłe znaczenie dla dalszych wydarzeń, które w konsekwencji doprowadziły do zwycięstwa nad niemieckim agresorem. Wyraziła przekonanie o trafności wyboru patrona, a w przekonaniu tym utwierdziła zebranych przedstawiona prezentacja. Mogli się z niej dowiedzieć, jak przebiegał wybór patrona w naszej szkole i jakie podjęliśmy działania w celu jego przybliżenia.

             Na kolejne punkty programu uroczystości nadania szkole imienia złożyły się:

    - odczytanie przez przewodniczącego Rady Gminy Liw uchwały o nadaniu szkole imienia

    - poświęcenie sztandaru szkoły

    - przekazanie przez przedstawicieli rodziców sztandaru szkoły dyrektor szkoły

    - przekazanie sztandaru szkoły przez panią dyrektor uczniom

    - prezentacja sztandaru

    - ślubowanie przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców uczniów na sztandar

    - odśpiewanie hymnu szkoły

    - przemówienia gości

    - odczytanie listów od pani Marii Koc – wicemarszałka Senatu RP, oraz pana Zdzisława Sipiery – wojewody mazowieckiego.

                      Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna – montaż słowno – muzyczny związany z wydarzeniami września 1939r. Wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele i rodzice uczniów. Artyści przybliżyli społeczności szkolnej i gościom najważniejsze fakty dotyczące kampanii wrześniowej. Ilustracją faktów były przepiękne pieśni patriotyczne, jak  „Ojczyzna” ( słowa napisała specjalnie na nasze święto  pani Ludmiła Kalata ), „Wojenko, wojenko”, „Warszawo ma” i „Biały krzyż” oraz wiersze, m. in. „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”, „Alarm”, „Elegia o chłopcu polskim” czy też „Modlitwa”. Swoim występem uroczystość uświetniła absolwentka naszej szkoły – Gabriela Jaczewska – która wzruszająco zaśpiewała utwór „ Ja to mam szczęście”. Zaprezentowany program artystyczny był wyrazem pamięci i szacunku dla tych, którym „Bóg powierzył honor ojczyzny”.

             Po zakończeniu uroczystości delegacja uczniów i nauczycieli udała się pod pomnik Lotników i na miejscowy cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze w miejscach pamięci związanych z bohaterami września 1939r.

             Na pamiątkę wspólnego przeżywania tak ważnego dla nas wydarzenia goście mogli wpisać się do kroniki szkoły. Mogli także obejrzeć prace wykonane na konkurs plastyczny poświęcony patronowi.

             25 października 2018r. na pewno na długo zostanie w naszej pamięci. Od tego momentu sztandar i hymn szkoły będą towarzyszyły nam w ważnych chwilach, podczas ważnych wydarzeń, a słowa „Bóg, honor, ojczyzna, nauka”, widniejące na sztandarze, nabiorą dla nas nowego znaczenia.

  • ZAPROSZENIE

    ZAPROSZENIE

    Wójt Gminy Liw, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rada Rodziców oraz Uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Starejwsi mają zaszczyt zaprosić wszystkich na uroczystość nadania szkole imienia Bohaterów Września 1939 i poświęcenia sztandaru. Ceremonia odbędzie się 25 października 2018 r. o godzinie 9.00. Wierzymy, że swoją obecnością uświetnią Państwo tak ważny w życiu naszej społeczności szkolnej dzień.

    Program uroczystości:

    9.00- Msza Święta w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Starejwsi

    10.00- Uroczysty przemarsz do budynku szkoły:

    • odsłonięcie muralu
    • powitanie gości
    • uroczystość nadania imienia
    • ceremoniał wręczenia sztandaru
    • część artystyczna
    • spotkanie gości i pracowników szkoły
  • JESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ…

    JESIEŃ W ŚWIETLICY SZKOLNEJ…

             W poniedziałki na 5. i 6. godzinach lekcyjnych w szkolnej świetlicy spotyka się niezwykle sympatyczna grupa pierwszo- i trzecioklasistów, którzy w tym miejscu oczekują na powrót do domu. Dzieci m. in. odrabiają lekcje, grają w gry komputerowe i planszowe oraz rysują. Bardzo chętnie i z ogromnym powodzeniem wykonują różnorodne prace plastyczne, a ostatnio uczestniczyły w świetlicowym konkursie recytatorskim.

                Ponieważ na dworze króluje wyjątkowa piękna i kolorowa w tym roku jesień, uczniowie wykonywali prace plastyczne poświęcone właśnie tej porze roku. Na świetlicowych zajęciach powstały kolorowanki, jesienne drzewka i winogrona. Dzieci bawiły się w projektantów jesiennych parasoli. 22 października 2018r. wzięły udział w konkursie recytatorskim „Jesień w poezji”. Recytowały utwory związane z jesienią – niezwykle barwnym i bogatym czasem. Zarówno laureaci, jak i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Niektórzy proszą o kolejne konkursy.

                Opiekunka ww. grupy – p. Agata Modzelewska – nie może nachwalić się swoich podopiecznych i z przyjemnością przygotowuje dla nich zajęcia.

     

  • DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO, CZYM NAS SZKOŁA OBDARZA…

    DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO, CZYM NAS SZKOŁA OBDARZA…

     

    12 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej- święta polskiej szkoły, święta nauczycieli, pracowników oraz tych , co szkoły prowadzą i obsługują - mieliśmy zaszczyt wystąpić na apelu, aby w imieniu wszystkich uczniów wyrazić podziękowania za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształcenie naszych umysłów oraz wychowanie. Spotkanie prowadzili Dominika Jaczewska oraz Karol Majchrowski. Wszyscy pięknie przygotowali recytację wierszy, żeby jak najlepiej się zaprezentować. Tego dnia nie tylko dziękowaliśmy za to, ile dostajemy od nauczycieli, ale też przepraszaliśmy, że nie zawsze ułatwiamy im pracę, choć tak bardzo się starają. Piękne piosenki w wykonaniu starszych koleżanek- Asi Tchórzewskiej i Julki Siwieckiej oraz dużej grupy uczniów z klasy piątej - wzbogaciły nasze szkolne powinszowania. Myślimy, że życzenia spokojnej pracy i satysfakcji z niej płynącej, dobrego zdrowia, samopoczucia oraz spełnienia marzeń i realizacji zawodowych planów spełnią się wszystkim świętującym. Apel zakończyliśmy piosenką „Szkolne życzenia” oraz wspólnym zaśpiewaniem „Sto lat”. Program artystyczny przygotowaliśmy pod kierunkiem naszej wychowawczyni pani Hanny Madziar. Nauczyciele oraz pracownicy szkoły oprócz życzeń otrzymali słodkie upominki od Samorządu Uczniowskiego.

    Uczniowie klasy II  z wychowawczynią

  • Dyskoteka „Powitanie jesieni”

    Dyskoteka „Powitanie jesieni”

    9 października odbyła się szkolna dyskoteka „Powitanie jesieni”, połączona z otrzęsinami klasy IV.

    Dyskotekę zorganizowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego, Olga Królak – Daniłko i Ewa Gzowska, natomiast zabawy na otrzęsiny przygotowała wychowawczyni klasy IV – p. Sylwia Florowska.

    Pierwsze zadanie sprawdzało wiedzę czwartoklasistów na temat naszej szkoły. Później dzieci musiały zmierzyć się z konkurencjami sportowymi. Najbardziej podobało się picie mleka z talerzy bez użycia rąk.

    Po tych wszystkich zmaganiach uczniowie klasy IV zostali nagrodzeni słodkimi upominkami w postaci czekolad i batonów, ufundowanymi przez wychowawczynię i SU.

    Ponadto zostali włączeni w poczet uczniów klas starszych.

  • SPOTKANIE Z POEZJĄ I PIEŚNIĄ PATRIOTYCZNĄ

    SPOTKANIE Z POEZJĄ I PIEŚNIĄ PATRIOTYCZNĄ

    W związku ze zbliżającą się uroczystością nadania szkole imienia Bohaterów Września 1939 organizowane są różne działania przybliżające nas do tej bardzo ważnej chwili. Jednym z nich było  spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną. Poezja wojenna, pieśni patriotyczne stanowią piękną lekcję polskiej historii. W Polsce powstały wspaniałe utwory, które przez pokolenia zagrzewały Polaków do walki. Również dziś rozbudzają w nas miłość do ojczyzny i uczą patriotyzmu. Są pamiątką po ludziach, którzy oddali życie za kraj. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i zdolnościami, recytując wybrane utwory, które pochodzą z okresu II wojny światowej albo w bezpośredni sposób się do niej odnoszą. Wojna była przeżyciem, mającym wpływ na twórczość autorów, których wierszy wysłuchaliśmy, między innymi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Józefa Szczepańskiego, Tadeusza Różewicza należących do Pokolenia Kolumbów. Każdy wiersz poprzedzony był krótkim komentarzem wprowadzającym w tematykę utworu. Deklamację wzbogaciły pieśni sławiące piękno naszej Ojczyzny i bohaterstwo tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę. Spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną to wyraz hołdu i szacunku dla walczących o nasz kraj. Zaszczytem dla nas było gościć rodziców oraz dziadków naszych uczniów. Z ogromnym wzruszeniem wysłuchaliśmy pięknych wierszy oraz niezwykłych wykonań pieśni. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów, do których przygotowali się pod kierunkiem pań: Olgi Królak-Daniłko, Barbary Zajkowskiej oraz Hanny Madziar.

     

     

  • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2018

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2018

    Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2018

    Piątek 28 września 2018r.

    O godzinie 9.00 nastąpiło uroczyste otwarcie VIII Światowych Dni Tabliczki Mnożenia 2018. Mianowano ekspertów oraz członków komisji egzaminacyjnych. Opiekun akcji- Ewa Gzowska przedstawiła program i cele ŚDTM. Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w „odpytywaniu” z tabliczki mnożenia. W czasie przerw wszyscy: uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi wykazywali się znajomością tabliczki. Na  lekcjach matematyki dzieci z klas IV- VIII przystąpiły do konkursu.  

    Duża grupa dzieci przeszła do następnego etapu- wszyscy otrzymali LEGITYMACJĘ MT EXPERT. Osoby, które zdały egzamin, rozwiązywały łamigłówki wybrane przez nauczyciela.  Wyłoniono uczniów z najlepszą  znajomością tabliczki mnożenia w poszczególnych klasach.

    Ewa Gzowska

  • Spotkanie z p.Jackiem Giersem.

    Spotkanie z p.Jackiem Giersem.

                         27 września 2018 r. zaszczycił nas swoją obecnością, p.Jacek Giers - Prezes  Zarządu Związku Strzeleckiego w Węgrowie.  Spotkanie to miało miejsce w związku z nadaniem naszej szkole imienia Bohaterów Września 1939.  Pan Jacek opowiedział nam o wydarzeniach, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku w naszych okolicach. Pokazał zdjęcia, które często pochodziły z niemieckiego archiwum. Niektóre z nich  podnosiły nas na duchu. Widać było jak Polacy walczyli z wrogiem i pragnęli wolności.

  • Spotkanie z policjantem.

    Spotkanie z policjantem.

    26 września 2018 r.  młodszy aspirant Dariusz Karski z Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie przeprowadził z uczniami klasy IV i V pogadankę  nt. „Konsekwencje prawne nieletnich”. Przedstawił  prezentację multimedialną i poinformował o skutkach używania substancji uzależniających . Dzieci zadawały dużo pytań. Bardzo interesował ich ten temat. Uczniowie byli zaskoczeni informacjami  dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci. Nie zdawali sobie sprawy, jakie są konsekwencje umieszczania wpisów i zdjęć na swój temat.

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    Wybory do Samorządu Uczniowskiego

              20 września 2018r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego.

              Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do samorządu przygotowali plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.

             Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego wyłoniono następujące osoby:

    przewodniczący – Szymon Dmowski

    członkowie – Natalia Tyburczy, Natalia Kocon.

             Opiekunkami SU w tym roku szkolnym zostały panie Olga Królak – Daniłko i Ewa Gzowska.

             Wszystkim kandydatom dziękujemy za czynny udział w wyborach, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

  •         Rok 2018 jest wyjątkowy, bowiem na niego przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym IPN i  Gmina Liw  16 września 2018r. zorganizowały uroczystości  związane z odsłonięciem i poświęceniem odnowionych mogił żołnierzy września 1939 r. i nieznanego żołnierza wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. na cmentarzu w Starejwsi. Nasza szkoła w tym roku otrzyma imię Bohaterów Września 1939 i dlatego też czynnie włączyła się w podjęte działania. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Starejwsi o godz. 13. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie odnowionych mogił. To niezwykłe przedsięwzięcie  zakończyło odczytanie Apelu Poległych, złożenie wieńców i zapalenie zniczy na grobach. Wzięli w nim udział mieszkańcy Starejwsi, przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, kompania honorowa Wojska Polskiego , Liwska Orkiestra Dęta i nasza społeczność szkolna.

  • CZYTALIŚMY RAZEM JUŻ PO RAZ… PIĄTY – AKCJA „NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

    CZYTALIŚMY RAZEM JUŻ PO RAZ… PIĄTY – AKCJA „NARODOWE CZYTANIE” W NASZEJ SZKOLE

             8 września 2018r. w całym kraju i w wielu miejscach poza jego granicami odbyła się, objęta patronatem Pary Prezydenckiej,  akcja „Narodowe Czytanie”. Przypomnijmy, że została ona zapoczątkowana w 2012r., toteż tym razem miała miejsce po raz siódmy.

    W naszej szkole do wspólnego czytania zaprosiliśmy piąty raz, a więc obchodziliśmy mały jubileusz. W związku z tym została przygotowana wystawa prezentująca wcześniejsze akcje. Przypomina ona, jakie były czytane utwory oraz jakie wydarzenia towarzyszyły lekturze.

    W zorganizowanej przez nas akcji wzięli udział: przedstawiciele władz samorządowych reprezentowani przez radnych – panów Lecha Stoczkowskiego i Ryszarda Majchrowskiego, dyrektor starowiejskiej biblioteki – pani Izabela Chrul, dyrektor szkoły – pani Grażyna Dąbrowska, emerytowani i obecni nauczyciele naszej szkoły, rodzice naszych wychowanków i bardzo duża grupa uczniów, wśród których znalazły się też absolwentki szkoły.

    Tegoroczna odsłona akcji „Narodowe Czytanie” przypadła na rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd jej wyjątkowa formuła. Czytaliśmy aż dwie lektury – teksty z „Antologii Niepodległości” oraz „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wybór utworów i ich znaczenie najpełniej uzasadnił Pan Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do rodaków ( strona internetowa: www.prezydent.pl ).

     

    Na program spotkania złożyły się:

     

    • Lektura wybranych utworów z „Antologii Niepodległości”.
    • Czytanie fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
    • Losowanie uczestników akcji, którzy otrzymali egzemplarze „Przedwiośnia” S. Żeromskiego z pamiątkową pieczęcią.
    • Stemplowanie pamiątkową pieczęcią przyniesionych egzemplarzy „Przedwiośnia” oraz okolicznościowych kart – zakładek do książek.
    • Warsztaty edukacyjno – artystyczne, podczas których powstały magnetyczne zakładki do książek poświęcone akcji, magnesy o treści patriotycznej oraz wspólna laurka z życzeniami dla Polski z okazji

    100 – lecia niepodległości, ozdobiona kwiatami z bibuły.

     

                Lekturę rozpoczęliśmy od wybranych utworów z „Antologii Niepodległości”, przygotowanej z myślą o jubileuszowych roku 2018. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

    My m.in. wybraliśmy wiersz Ignacego Krasickiego „Święta miłości kochanej ojczyzny”, zwany też „Hymnem do miłości ojczyzny”. Powstał on w 1774r., a więc dwa lata po I rozbiorze Polski, i podejmuje temat miłości do ojczyzny. W krótkiej formie poeta zawarł niesamowicie pouczającą lekcję patriotyzmu. Uczucia patriotyczne Krasicki wiąże z „pętami”, „bliznami”, nędzą i śmiercią, a więc z cierpieniem i ofiarą, a każda ofiara złożona ojczyźnie przynosi chlubę. Poeta uzmysławia, jak ważna jest walka o ojczyznę, zwłaszcza w tej konkretnej rzeczywistości historycznej – po I rozbiorze. Wiersz do dziś zaskakuje aktualnością.

    Kolejnym czytanym tekstem był „Koncert Jankiela” zawarty w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Jest on przejmującą ilustracją dziejów rozbiorowych Rzeczypospolitej. Obejmuje okres 1791 – 1797, od uchwalenia Konstytucji 3 Maja do utworzenia Legionów Polskich we Włoszech, które u boku Napoleona miały wyzwolić Rzeczpospolitą z ucisku trzech zaborców.

    Jednym z utworów opisujących narodowe męczeństwo są „Dziady” część III Adama Mickiewicza. Poeta nakreślił wizję cierpienia Polaków w wielu scenach, m. in. w scenie więziennej, zawierającej opowieść Jana Sobolewskiego, który widział, jak Polaków wieziono na Sybir. Widział warunki, w jakich tam jechali, oraz sposób, w jaki odnosili się do nich rosyjscy żandarmi. Wspomniany fragment „Dziadów” był następnym czytanym tekstem podczas akcji.

    Pozostałe utwory, wybrane przez nas z „Antologii Niepodległości”, to wiersz „Moja piosnka II” Cypriana Kamila Norwida, fragment powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, wiersz Marii Konopnickiej „Pieśń o domu” i, na zakończenie, utwór Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”.

    „Moja piosnka II” Cypriana Kamila Norwida to wiersz napisany w 1854r. podczas emigracji poety, w Ameryce. Wyraża tęsknotę poety za Polską. Został zbudowany z symbolicznych obrazów odzwierciedlających polski krajobraz, wierzenia i obyczaje. Odwołanie do obrazów zaczerpniętych z kultury i tradycji nadaje utworowi uniwersalny charakter. Motyw tęsknoty za ojczyzną często był podejmowany w polskiej poezji. Wielu Polaków, dla własnego bezpieczeństwa, opuszczało kraj, biorąc na swe barki ciężar wygnańczego życia.

    We wspomnianej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” znajduje się fragment dotyczący mogiły powstańców z 1863r. Mogiła ta utożsamia siłę spełnionego obowiązku i przypomina o ideałach i wartościach, w imię których polegli powstańcy. Jest symbolem świętego dla bohaterów powieści i narodu polskiego powstania styczniowego, symbolem pojednania ziemiaństwa i mieszkańców zaścianka w imię wyższych wartości i dobra ojczyzny. Z powyższych względów zdecydowaliśmy się na przeczytanie tego tekstu.

    Znana ze swej działalności patriotycznej i zaangażowania w sprawy kraju Maria Konopnicka, w trudnych dla ojczyzny czasach niewoli narodowej, w wierszu „Pieśń o domu” zachęca do podjęcia walki o zachowanie polskiej kultury, tradycji i narodowej tożsamości, dlatego też chętnie przypomnieliśmy ten utwór.

    W 1918r. Leopold Staff napisał jeden z najpiękniejszych wierszy na powitanie niepodległości. Wiersz „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” zwieńczył lekturę tekstów z „Antologii Niepodległości”.

    Następnie przeszliśmy do lektury dzieła Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Poprzedziło ją krótkie wprowadzenie: informacje na temat Stefana Żeromskiego i jego utworu oraz krótkie streszczenie powieści.

    Czytanie wymienionych tekstów zajęło aż dwie godziny – tak dużo osób chciało aktywnie uczestniczyć w akcji.

    Wszyscy niecierpliwie czekali na losowanie mające wyłonić osoby, które otrzymają egzemplarze „Przedwiośnia” z pamiątkową pieczęcią. W przeprowadzeniu losowania pomogła jedna z najmłodszych uczestniczek akcji – uczennica klasy II. Wśród szczęśliwców znalazła się pani Ewa Gzowska, która z paniami: Grażyną Dąbrowską, Urszulą Steć, Olgą Królak – Daniłko i Agatą Modzelewską uczestniczyła we wszystkich szkolnych odsłonach akcji „Narodowe Czytanie”. Pozostali uczestnicy akcji mogli ostemplować specjalną pieczęcią przyniesione przez siebie książki oraz otrzymali ostemplowane kartki okolicznościowe, które będą pamiątką spotkania i mogą służyć jako zakładki do książek.

    Na zakończenie odbyły się warsztaty edukacyjno – artystyczne, podczas których powstały magnetyczne zakładki do książek upamiętniające akcję, magnesy o treści patriotycznej oraz ogromna laurka z życzeniami dla Polski z okazji stulecia odzyskania niepodległości, ozdobiona kwiatami z bibuły wykonanymi przez uczniów.

    Wierzymy, że akcja „Narodowe Czytanie” dostarczyła wielu wrażeń jej uczestnikom, pozwoliła wartościowo i przyjemnie spędzić sobotnie przedpołudnie. Dziękujemy za możliwość wspólnego spotkania i zaangażowanie.

    Akcję „Narodowe Czytanie” i towarzyszące jej wydarzenia po raz kolejny przygotowała nauczycielka języka polskiego – pani Agata Modzelewska.

     

  • Rok szkolny 2018/2019

    Rok szkolny 2018/2019

             3 września 2018r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. „Nowy” w dosłownym znaczeniu tego słowa, ponieważ  jesteśmy ośmioklasową szkołą podstawową  noszącą imię  Bohaterów Września 1939.  Pani dyrektor, Grażyna Dąbrowska, przywitała serdecznie wszystkich a szczególnie pierwszoklasistów. Jak co roku na tę uroczystość przybyli uczniowie ze swoimi rodzicami. Pani dyrektor przedstawiła nowych nauczycieli i  poinformowała  o zmianach , które nastąpią  w tym roku szkolnym. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami w swoich klasach.

  • ZACZYNAMY...

    ZACZYNAMY...

    Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 roku.

    Uroczystość rozpoczynamy mszą świętą w kościele o godzinie 9.00. Po mszy spotkanie w szkole w sali gimnastycznej.

    Serdecznie zapraszamy !

  • Szanowni Państwo!

    Szanowni Państwo!

    Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości sponsorowania sztandaru dla naszej szkoły w związku z nadaniem szkole imienia.

    W realizację tego przedsięwzięcia wkładamy własne środki i siły, lecz nie jesteśmy w stanie pokryć wszystkich kosztów. Dlatego też liczymy na Państwa hojność, wierząc, że oprócz satysfakcji będzie to również wspaniała okazja  do promocji i pokazania Państwa dobrej woli oraz wsparcia szczytnego celu.

    Pomoc finansową prosimy kierować na konto Komitetu Rodzicielskiego przy Samorządowej Szkole Podstawowej w Starejwsi:

    NR KONTA 71 9236 0008 0000 1443 2000 0010 Dopisek: „Na sztandar”.

    Ponadto w sekretariacie szkoły są do nabycia cegiełki o nominałach 20, 50 oraz 100 zł.

    Szkoła w Starejwsi szczyci się długoletnią tradycją nauczania. Pierwsze oddziały zostały utworzone już w 1870r. W obecnym budynku nauczanie jest prowadzone od 1962 r., a więc 56 lat. W styczniu bieżącego roku postanowiliśmy nadać naszej szkole imię. W związku z 100 – leciem odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy nadać naszej szkole imię związane  z tym wydarzeniem. Na patrona wybraliśmy Bohaterów Września 1939.

    Nadanie imienia szkole „Bohaterów Września 1939” byłoby wyrazem hołdu dla męstwa, bohaterstwa i patriotyzmu lotników, żołnierzy oraz zwykłych obywateli poległych w obronie ojczyzny. Nauczyłoby to nas cenić i szanować niepodległą Polskę, pamiętać, co oznaczają słowa: jedność, patriotyzm i wolność. Bohaterowie września spoczywają na wielu cmentarzach, również w Starejwsi pochowano w sumie 86 osób, które zginęły w walce o wolność na naszym terenie w czasie całej II wojny światowej.

    We wrześniu 1939r. w Starejwsi funkcjonowało lotnisko operacyjne. Dla upamiętnienia bohaterskich lotników, którzy odegrali ogromną rolę w powietrznej obronie we wrześniu 1939 wystawiono pomnik w kształcie skrzydła.                                                                                                          

    Uroczystość nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru odbędzie się w październiku 2018r.

    Z góry bardzo serdecznie Państwu dziękujemy za okazaną nam przychylność.

     

    Społeczność Szkoły Podstawowej w Starejwsi

  • Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy wspierają nas w działaniach na rzecz ufundowania sztandaru szkoły w związku z planowanym nadaniem szkole imienia.

    Lista darczyńców znajduje się w zakładce „Patron szkoły”.

    Na pamiątkę nadania imienia i sztandaru szkole zostanie ufundowana tablica pamiątkowa z imienną listą sponsorów.

  • Wszystkim uczniom i rodzicom życzymy wesołych, pogodnych a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Września 1939 w Starejwsi
    ul. Szkolna1, 07-100 Węgrów
    E-mail: sspstarawies@wp.pl
  • 25 7931871

Galeria zdjęć