8 października 2017 roku obchodziliśmy XVII Dzień Papieski. Jego hasło to : „Idźmy naprzód z nadzieją!” Zostało ono zaczerpnięte ze słów zawartych w przesłaniu, które na przełomie tysiącleci skierował do Kościoła św. Jan Paweł II. Aby uczcić ten szczególny dzień, uczniowie naszej szkoły wraz z dyrekcją i nauczycielami uczestniczyli we mszy świętej, której przewodniczył ksiądz Adam Banaszek. Podczas kazania ks. Adam, odwołując się do fragmentu Ewangelii o Miłosiernym Samarytaninie ukazał nauczanie Pana Jezusa, a tym samym przykład życia św. Jana Pawła II, dotyczące miłości bliźniego, kształtowania właściwych postaw w okazywaniu sobie wzajemnego szacunku, jak również zaangażowania się w niesienie pomocy na miarę naszych możliwości. Pod kierunkiem swojego katechety uczniowie przygotowali oprawę liturgiczną. Mogliśmy zobaczyć ich przy modlitwie wiernych oraz podczas śpiewania psalmu. Przy ołtarzu służbę liturgiczną pełnili nasi ministranci. Na koniec Eucharystii wszyscy zaśpiewaliśmy „Barkę”, ulubioną pieśń Jana Pawła II.
6 października dzieci z klas I-III uczyły się, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na której występują w roli pieszego, pasażera czy rowerzysty. Policjanci z Komendy Powiatowej w Węgrowie, st. sierż. Monika Księżopolska i mł. asp. Marcin Mikołajczuk, którzy przyjechali do naszej szkoły na zaproszenie pani Hanny Madziar, starali się przekazać najmłodszym uczniom podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas spotkania wyświetlili dzieciom film „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba”. Bohaterem filmu jest znana uczniom kreskówkowa postać- SpongeBob Kanciastoporty. To on wprowadza dzieci do świata zasad ruchu drogowego, a wszystko przedstawia w humorystyczny sposób. Dzieci bardzo chętnie i prawidłowo odpowiadały na jego pytania. Na koniec wielu uczniów z radością bawiło się przy piosence „Przepisowy ruch drogowy”. W nagrodę za aktywny udział w zabawie otrzymali plan lekcji w kształcie samochodu policyjnego. Policjanci zachęcali wszystkich uczniów do noszenia elementów odblaskowych, a przede wszystkich obowiązkowego używania ich w porze nocnej i po zmierzchu. Na koniec wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci obiecały, że będą stosowały się do przepisów ruchu drogowego.
Hanna Madziar
W środę 4 października 2017 r., uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami pojechali do Sokołowskiego Ośrodka Kultury na zajęcia multimedialne, które zostały opracowane przez Centrum Edukacji Filmowej w Wołominie i odbywają się w ramach realizacji programu edukacyjnego „Lekcja w kinie”, wpisującego się w plan pracy wychowawczej szkoły w zakresie wychowania uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów.
Podczas 40 minutowych zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest dubbing filmowy. Zajęcia zostały przeprowadzone z pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiającej fragmenty filmów „Asterix” oraz „Epoka lodowcowa”. W tajemnicę dubbingu wprowadziła nas aktorka Lidia Sadowa, pochodząca z Sokołowa Podlaskiego. Dzieci przekonały się, jak ważne jest dopasowanie nowego tekstu do ruchu ust postaci. Mieliśmy okazję zobaczyć znanych polskich aktorów podczas podkładania głosów do filmów. Byli to m.in. Joanna Jabłczyńska, Małgorzata Kożuchowska, Cezary Pazura, Agnieszka Dygant, Krzysztof Tyniec. W formie zagadek dla publiczności usłyszeliśmy m.in. aktora mówiącego głosem Gargamela i Prosiaczka. Uczniowie wzięli udział w specjalnych ćwiczeniach na dykcję, z których korzystają aktorzy dubbingowi. Następnie prowadząca lekcję aktorka, pani Beata Cwalińska, zaprosiła nas do zabawy w dubbingowanie krótkiej scenki fragmentu filmu „ Asterix”. Po niedługiej przerwie nastąpiła projekcja filmu „Epoka lodowcowa. Mocna uderzenie”. Wszyscy chętnie obejrzeliśmy tę przepełnioną humorem opowieść o tym, że w pokonywaniu przeciwności losu rodzina i prawdziwi przyjaciele są wartością najwyższą. Taka interaktywna, multimedialna lekcja połączona z projekcją filmu okazała się ciekawą formą zajęć. Spodobała się nauczycielom oraz uczniom.
Hanna Madziar
O godzinie 9.00 nastąpiło uroczyste otwarcie VII Światowych Dni Tabliczki Mnożenia 2017.Pani dyrektor Grażyna Dąbrowska mianowała ekspertów oraz członków komisji egzaminacyjnych. Opiekun akcji- Ewa Gzowska przedstawiła program i cele ŚDTM. Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli w „odpytywaniu” z tabliczki mnożenia. Trzecioklasiści wykazali się znajomością tabliczki w zakresie 1-50 a starsze klasy 1-100. Duża grupa dzieci przeszła do następnego etapu- wszyscy otrzymali LEGITYMACJĘ MT EXPERT. W godzinach 12.15- 13.00 odbyły się gry i konkursy dla zwycięzców MT EXPERT. Osoby, które zdały egzamin rozwiązywały łamigłówki wybrane przez nauczyciela. Wyłoniono uczniów z najlepszą znajomością tabliczki mnożenia. Zwycięzcami zostali: Jakub Siwiecki kl. III, Artur Stelmach kl. VI, Wiktoria Majchrowska kl. IV.
Ewa Gzowska
Dnia 19 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji przyrody. Prowadzący zajęcia przyjechał do nas z Krakowa i przywiózł niezwykłą kolekcję zwierząt. Uczniowie mogli podziwiać żywe okazy owadów, min. świerszcza meksykańskiego, modliszkę, patyczaki, straszyki, szarańczę, a odważni mieli okazję niektóre z owadów dotknąć. Dzieci poznały ich budowę, zwyczaje i sposoby przystosowania do środowiska życia. Z zaciekawieniem słuchały ciekawostek o zdobywaniu przez nie pożywienia.. Wszystkich zachwyciły barwne okazy motyli i żuków zaprezentowane w gablotach.
Na koniec zajęć prowadzący zachęcał uczniów, aby podczas spacerów obserwowali przyrodę.
18 września 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego . Do Rady Samorządu Uczniowskiego kandydowało 9 uczniów z klas IV – VII . Głosować na swoich kandydatów mogli wszyscy uczniowie klas II–VII naszej szkoły. Oddano 86 głosów-wszystkie ważne. Komisja Wyborcza w składzie: Patrycja Gromek. Julia Siwiecka. Joanna Tchórzewska oraz opiekun SU- Ewa Gzowska ogłosiła wyniki głosowania. . W wyniku wyborów na rok szkolny 2017/2018 powołano Radę Samorządu Uczniowskiego w składzie:
przewodniczący – Dawid Ładosz
członkowie: Owsianka Jakub, Joniuk Weronika, Dmowski Szymon, Maja Kraszewska.
4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Przybyli na tą uroczystość uczniowie i rodzice mogli podziwiać odnowioną szkołę. W czasie wakacji odbył się remont, min. wymieniono instalację elektryczną, w klasach pojawiło się nowe oświetlenie, odnowiono klasy i korytarze. Pani dyrektor- Grażyna Dąbrowska powitała przybyłych uczniów, w tym pierwszoklasistów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. W swoim przemówieniu poinformowała wszystkich o zmianach
w organizacji roku szkolnego i przedstawiła nowe grono pedagogiczne. Na koniec swojego wystąpienia życzyła wszystkim wielu sukcesów i miłego pobytu w szkole .Następnie uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami.
Witaj szkoło, witaj nasza, dobra szkoło !
W sobotę, 2 września 2017r., po raz szósty odbyła się ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie”. Nasza szkoła bierze udział w „Narodowym Czytaniu” od trzeciej edycji, a więc w tym roku spotkaliśmy się po raz czwarty. Wspólnie czytaliśmy już fragmenty „Trylogii” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalki” Bolesława Prusa.
Lekturą tegorocznej akcji był dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” – zwycięzca internetowego głosowania. Autor „Wesela”, Stanisław Wyspiański, to nie tylko dramatopisarz, to również poeta, malarz i inscenizator – przedstawiciel Młodej Polski, jeden z najgenialniejszych polskich artystów. Jego najsłynniejszy utwór to właśnie „Wesele. Dramat w trzech aktach”.
Geneza tego dramatu sięga prawdziwego wesela w podkrakowskich Bronowicach po ślubie poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną, młodszą siostrą żony Włodzimierza Tetmajera. Zabawa w dworku Tetmajerów, w nocy 20 listopada 1900r., zainspirowała Wyspiańskiego do napisania „Wesela”. W domu Tetmajerów bawili się chłopi i krakowska inteligencja. Rozśpiewana, roztańczona chata stała się w oczach dramatopisarza – uczestnika wesela – symbolem Polski. W czasie zabawy mają miejsce rozmowy chłopów i inteligentów oraz podjęta zostaje próba zorganizowania powstania narodowego. Wyspiański porusza doniosłe problemy narodowe i społeczne dotyczące Polski końca XIX w. Obnaża prawdę o polskim społeczeństwie, co uczyniło z jego dzieła dramat narodowy.
Jak się przekonali uczestnicy akcji, język „Wesela” jest barwny, żywy, wzbogaca obraz bronowickiej wsi. To wszystko stało się dzięki dialektyzacji – stylizacji polegającej na wprowadzeniu do języka elementów gwary małopolskiej.
W tegorocznej akcji uczestniczyło około 40 osób – dzieci i dorosłych. Po raz drugi już był z nami pan Bogusław Szymański – wójt Gminy Liw. Gościliśmy też pana Lecha Stoczkowskiego – radnego gminy, i panią Janinę Jankowską. Oboje państwo są emerytowanymi nauczycielami naszej szkoły i uczestnikami akcji od pierwszej jej edycji. We wszystkich szkolnych edycjach akcji brały też udział pani Iza Chrul – dyrektor starowiejskiej biblioteki oraz przewodnicząca szkolnej Rady Rodziców, a także nauczycielki naszej szkoły z panią dyrektor Grażyną Dąbrowską na czele: pani Olga Królak – Daniłko, pani Ewa Gzowska i pani Urszula Steć. W tym roku dołączyli do nas pani Marzena Komosa i ksiądz Adam Banaszek. Miło nam było gościć panią Barbarę Góral – prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Borzychy, rodziców i babcie uczniów. Swoją obecnością zaszczyciły nas nauczycielki innych placówek oświatowych: pani Elżbieta Żołędowska – dyrektor przedszkola w Ruchnie, pani Agnieszka Szwed – dyrektor szkoły w Korytnicy, oraz pani Danuta Chylińska – nauczycielka szkoły podstawowej w Węgrowie. Panie pojawiły się z „chochołem” – wspaniałym krzewem, który będzie niewątpliwą ozdobą naszego szkolnego podwórza, i podarowały nam wielką torbę cukierków. Dużą, bardzo ważną, grupę uczestników „Narodowego Czytania 2017” stanowili uczniowie naszej szkoły oraz absolwenci. Od pierwszej edycji akcję i towarzyszące jej działania przygotowuje nauczycielka języka polskiego – pani Agata Modzelewska.
Lektura „Wesela”, wbrew wcześniejszym obawom, nie sprawiła czytającym najmniejszych problemów. Wszystkich lektorów słuchało się z prawdziwą przyjemnością. Dzięki wspólnemu czytaniu dzieci i dorośli mogli przypomnieć sobie „niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język”*, mogli docenić „piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej”*, mogli „odnaleźć radość w czytaniu”* i w przebywaniu razem.
A tak wyglądał program całej akcji w naszej szkole:
Powitanie – wprowadzenie do lektury dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.
Lektura fragmentów dramatu przez uczestników akcji.
Stemplowanie okolicznościową pieczęcią pamiątkowych zakładek do książek i przyniesionych egzemplarzy dramatu S. Wyspiańskiego.
Warsztaty plastyczne: wykonywanie krakusek i wianków – elementów stroju krakowskiego – oraz puzzli ( strój krakowski ).
Zdjęcia w krakuskach i wiankach, z „parą krakowską” oraz w „krakowskich strojach” ( z wykorzystaniem plansz z otworami wyciętymi na twarz ), a także na tle dekoracji ( izba w domu, gdzie odbywa się akcja „Wesela”).
Rozmowy przy kawie i herbacie.
Wielu uczestników tegorocznej akcji wyraziło chęć spotkania w przyszłym roku. Już dzisiaj zapraszamy.
*List Prezydenta RP z okazji akcji „Narodowe Czytanie”
Wszystkim uczniom i rodzicom życzymy wesołych, pogodnych a przede wszystkim bezpiecznych wakacji!
Na ten dzień, 23 czerwca, czekali wszyscy – uczniowie i nauczyciele. Chociaż w szkole czas płynie szybko i przyjemnie, każdemu należy się odpoczynek.
Ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym upłynęło w uroczystej atmosferze. Zadbali o to uczniowie, którzy pod kierunkiem pań: Olgi Królak – Daniłko, Marzanny Komosy i Hanny Madziar przygotowali interesującą część artystyczną. Po występie dzieci nadszedł czas na wyróżnienia i nagrody. Duża grupa uczniów klas IV – VI otrzymała świadectwa z tzw. czerwonym paskiem oraz nagrody książkowe. Te ostatnie trafiły także do innych uczniów klas I – VI wyróżniających się w nauce. Pani dyrektor wręczyła również wiele dyplomów za wzorową frekwencję oraz za osiągnięcia czytelnicze. Uczniowie klasy IV dostali karty rowerowe. W dowód wdzięczności za całoroczną pracę nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani przez Samorząd Uczniowski słodkimi upominkami. Nie zabrakło kwiatów, wzruszających podziękowań i życzeń. Jeszcze tylko spotkania z wychowawcami w klasach, gdzie swoje świadectwa otrzymali pozostali uczniowie, i można było powiedzieć: „Jedziemy na wakacje!”
Akcję zbierania nakrętek zakończyliśmy 31 maja 2017r. Zebraliśmy 192, 61 kg nakrętek. To dużo i zarazem mało. Przecież potrzeba ich tak wiele, aby kogoś uszczęśliwić. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wszystkim, którzy wsparli naszą akcję.
Wyniki akcji
Razem zebrano: 192,61 kg
Na 1 osobę: 2,41
Klasa | Ilość(kg) X-XII | Ilość(kg) I-V | Razem | Na 1 osobę |
I | 11,68 | 9,62 | 21,30 | 3,04 |
II | 41,34 | 36,48 | 77,77 | 2,88 |
III | 21,04 | 11,40 | 32,44 | 1,80 |
IV | 17,70 | 9,18 | 26,88 | 1,80 |
V | 19,72 | 14,50 | 34,22 | 2,44 |
VI | 0 | 0 | 0 | 0 |
W przyszłym roku Samorząd Uczniowski zamierza kontynuować akcję. Zatem zbierajcie nakrętki również w wakacje.
Akcja trwa !!! Pomóc może każdy!!! Przyłącz się, bo warto!!!
Ewa Gzowska
Historia akcji zbierania nakrętek
Nakrętki zaczęli zbierać studenci z Krakowa w celu pomocy swojemu koledze. Akcja szybko zyskała na popularności, a jej pomysłodawcy nadal zajmują się działalnością charytatywną.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego akurat akcja zbierania nakrętek tak szybko zdobyła popularność i wciągnęła tysiące Polaków. W końcu na surowiec wtórny można przerobić także makulaturę, aluminiowe puszki, metal i inne materiały. I w końcu, dlaczego nie całe plastikowe butelki, tylko nakrętki? Fenomen nakrętek wyjaśnia jeden z pomysłodawców całej akcji, Michał Żukrowski. Wyjaśnia on, że nakrętki są wystarczająco ciężkie, a zarazem poręczne. I są w każdym polskim domu. Zbieranie szkła raczej nie przyjęłoby się ze względu na to, że jest niebezpieczne, metal jest bardzo niewygodny. Puszki zaś raczej się nie kojarzą najlepiej i trudno byłoby wymagać od dzieci w szkole, aby zbierały puszki po piwie. Plastikowe butelki, niestety, są za tanie. A nakrętki, ze względu na swoją poręczność, stały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.
Akcja zbierania nakrętek pozwala uzbierać pieniądze na cele charytatywne. Za kilogram nakrętek fundacje uzyskują w skupach około złotówki. Niby niewiele, ale przecież zbiórki są akcjami zakrojonymi na szeroką skalę. Za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt nakrętek stowarzyszenia nie kupią wózka inwalidzkiego. Ale, gdy te kilkanaście lub kilkadziesiąt zakrętek wrzucą do pojemników tysiące ludzi, pieniądze wystarczą na sfinansowanie takiego zakupu. I tak niepozorne nakrętki, bezwartościowe z pozoru śmieci, przemieniają się w coś, co może uratować życie czy ułatwić powrót do zdrowia. W coś naprawdę cennego.
Co więc dzieje się z nakrętkami, które wrzucamy do pojemników w pracy czy nasze dziecko zanosi do szkoły? Otóż plastikowe nakrętki najpierw trafiają do siedziby fundacji czy stowarzyszenia (o ile nie jest to prywatna akcja). To właśnie tutaj wolontariusze je segregują, ważą i pakują. Następnie nakrętki trafiają do firmy recyklingowej. Fundacje mają najczęściej podpisaną umowę na odbiór surowca prosto z ich magazynów (dzięki temu oszczędzają na transporcie). Firmy recyklingowe należność wpłacają zaś na subkonta osób, na rzecz których prowadzona jest akcja. Po uzbieraniu odpowiedniej kwoty organizacje kupują potrzebny sprzęt czy opłacają rehabilitację.
Same nakrętki firma recyklingowa przerabia na plastikowy granulat. Z tak powstałego surowca mogą zaś powstać nowe zakrętki, plastikowe opakowania (np. wiaderka czy pojemniki), rury PCV, a nawet obudowy komputerów.
Zatem zbieraj nakrętki!!!
Na musical „Królowa Śniegu” i nie tylko …
12 czerwca 2017 roku uczniowie klasy trzeciej wraz z opiekunami, swoją wychowawczynią - panią Hanią - oraz jej synem - panem Piotrem, udali się na wyczekiwaną wycieczkę do Warszawy. Ponieważ dotarliśmy ma miejsce przed czasem, postanowiliśmy- przed spektaklem- pospacerować po pięknym parku znajdującym się obok teatru „Imka”. Punktualnie o godzinie 10.30 rozpoczął się musical „Królowa Śniegu”. Z niecierpliwością czekaliśmy na opowieść o Gerdzie, która wyrusza w nieprzewidywalną podróż w poszukiwaniu Kaja, porwanego przez oziębłą Królową. Porywająca muzyka, barwne kostiumy, zabawne postaci, dynamiczna choreografia, dekoracja multimedialna oraz wspaniały pokaz laserów zapewniły nam niezapomniane wrażenia. Kolejną atrakcją był dwugodzinny pobyt w Sali Zabaw dla Dzieci „Kolorado”. Szaleństwa na zjeżdżalniach, ściance wspinaczkowej, w basenie z piłeczkami, wśród przejść tubowych wyczerpały pokłady naszej energii. Wystrzałowe armatki oraz beczko-wirówka piłeczkowa wzbudziły ciekawość niemal wszystkich. Po tak intensywnej zabawie nie mogliśmy doczekać się posiłku w McDonald’s. Cieszyliśmy się, że nasz rozśpiewany autobus bezpiecznie dotarł do Starejwsi. Zmęczeni, ale szczęśliwi wpadliśmy w ramiona punktualnych rodziców.
W dniach 6-9 czerwca 2017r. 45 uczniów SSP w Starejwsi i SSP w Liwie pojechało na czterodniową wycieczkę.
Uśmiechnięci i szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym punktem naszego wyjazdu była kopalnia soli w Wieliczce. Byliśmy mile zaskoczeni. Wszyscy otrzymali audioprzewodniki, mogliśmy swobodnie chodzić i podziwiać pięknie wykute w soli komory. Bardzo podobała nam się Kaplica św. Kingi, podziemne jeziora, wykute rzeźby i konstrukcje ciesielskie. Pokonaliśmy w sumie ok. trzykilometrową trasę oraz 800 schodów. Nad jednym z jezior w świetlnej kompozycji wysłuchaliśmy kompozycji Fryderyka Chopina. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Żup Krakowskich, gdzie poznaliśmy dawny sprzęt górniczy. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wyjechaliśmy windą na powierzchnię. Do naszego ośrodka „Bystry Potok” w Poroninie dotarliśmy ok. 19.00.
Drugiego dnia słoneczko zaświeciło w nasze okna. Udaliśmy się do Zakopanego. Byliśmy na cmentarzu na Pęksowym Brzysku, gdzie mogliśmy zobaczyć nagrobki m.in. Kornela Makuszyńskiego, słynnego skoczka narciarskiego i kuriera tatrzańskiego Stanisława Marusarza oraz Tytusa Chałubińskiego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Tatrzańskiego. Mieści się ono w budynku, który jest cennym zabytkiem architektury w stylu zakopiańskim, zbudowanym w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt techniczny). W gmachu znajdują się wystawy historyczna, etnograficzna i przyrodnicza ukazujące historię regionu oraz bogactwo kultury i przyrody Tatr i Podhala. Po zwiedzaniu mogliśmy pospacerować po słynnych Krupówkach . Musieliśmy odpocząć, ponieważ czekało nas wejście na Gubałówkę. Była to ciężka wyprawa, jedni szybciej, inni powolutku, ale wszyscy zdobyliśmy szczyt. Po tej wędrówce należał nam się relaks. Następnie udaliśmy się poznać tajniki wyrobu serów - oscypków i masła. Spróbowaliśmy sera bundz, mogliśmy zakupić te oryginalne produkty. Zmęczeni, z małymi przygodami dotarliśmy do ośrodka.
Kolejny dzień to była wyprawa nad Morskie Oko. Szlak rozpoczęliśmy na polanie Palenica Białczańska. Trasa wiodła na całej długości asfaltową drogą. Pierwsze kilka kilometrów szlaku wiodło Doliną Białki – drugą co do wielkości doliną w Tatrach. W miejscu połączenia Doliny Białki i Doliny Roztoki podziwialiśmy Wodogrzmoty Mickiewicza. Wodospady są zespołem kilku kaskad utworzonych na progach skalnych potoku Roztoka wypływającego z Doliny Pięciu Stawów. Po niecałych dwóch kilometrach, od asfaltowej drogi odbiliśmy w prawo na kamienny szlak dla pieszych turystów. Dzięki niemu mogliśmy „ściąć” kilka zakosów, którymi meandruje szosa. W końcu zobaczyliśmy piękne widoki na wysokie Tatry. Zmęczeni dotarliśmy do naszego jeziora. Niektórzy wyruszyli na trasę 2,6 km dookoła Morskiego Oka. Widoki były wspaniałe. Po wypoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną. W sumie pokonaliśmy ok. 20 km. Utrudzeni wróciliśmy do pensjonatu. Po posiłku czekało nas jeszcze spotkanie z kapelą góralską. Poznaliśmy różne instrumenty i piosenki góralskie.
Ostatniego dnia, w drodze powrotnej, zobaczyliśmy zabytki Krakowa. Zwiedziliśmy Wawel z kaplicą Zygmuntowską i podziemnymi kryptami oraz kościół Mariacki i Sukiennice. Na rynku krakowskim zakupiliśmy krakowskie obwarzanki i podziwialiśmy kolorowe powozy. Było gorąco, toteż z ulgą powróciliśmy do autokaru. Wyruszyliśmy w drogę powrotną. Na miejscu byliśmy dopiero o 24.00. Możemy uznać naszą wycieczkę za bardzo udaną.
Ewa Gzowska
W czwartek, 1 czerwca 2017 roku, uczniowie przestąpili próg szkoły niezwykle radośni i uśmiechnięci. Aby uroczyście rozpocząć ten najwspanialszy dla nich dzień- Dzień Dziecka - spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pan Tomasz Roguski złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz zapoznał z przebiegiem uroczystości. Podczas dwugodzinnej zabawy na boisku dzieci, pod opieką opiekunów, brały udział w wielu konkurencjach sportowych. Atrakcyjne zawody drużynowe wywołały uśmiech na twarzach uczniów, którzy wzajemnie dopingowali się i cieszyli ze wspólnej zabawy oraz chętnie częstowali się cukierkami. Nie zabrakło gry w dwa ognie, która wzbudziła dużo emocji. Doskonała kondycja dzieci sprawiła, że wciąż były niestrudzone i domagały się kolejnych sportowych atrakcji. Dobry nastrój udzielił się nawet paniom, które chętnie włączyły się w przeciąganie liny i grę w dwa ognie. Sportowe zmagania przerwały panie kucharki, które zaprosiły wszystkich na pyszny posiłek. Ten aktywnie spędzony dzień zakończyliśmy projekcją filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, podczas której delektowaliśmy się lodami. Dziękujemy panu Tomkowi, który poświecił swój wolny czas i okazał się niezastąpionym animatorem zabaw. Wiele uwagi poświęciła nam nasza pani sekretarka - Emilia, która towarzyszyła dzieciom we wszystkich konkurencjach. Raz jeszcze życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły, aby spełniły się ich najskrytsze marzenia .
Hanna Madziar
Dzień Dziecka świętowaliśmy w niepełnym składzie, ponieważ część uczniów naszej szkoły wybrała się na zaplanowane wcześniej wycieczki.
Aby sfinansować kolejny wyjazd rekreacyjny, uczniowie klasy V z wychowawczynią – p. Agatą Modzelewską, zorganizowali loterię fantową. To nie pierwsza akcja zarobkowa piątoklasistów. Uczniowie ze swoją panią zgromadzili liczne fanty, które wykorzystali na loterii. Losy można było kupić w cenie 2,3,5 i 10 złotych. Chętnych do losowania nie brakowało, wszak każdy los wygrywał. „Klienci” loterii byli bardzo zadowoleni, a piąta klasa planuje następny wyjazd…
W podziękowaniu za wspieranie swoich akcji zarobkowych uczniowie klasy V wręczyli wszystkim kolegom z innych klas kolorowe baloniki.
30 maja br. w Starostwie Powiatowym w Węgrowie rozstrzygnięto etap powiatowy VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pn. „ Bezpiecznie na wsi to podstawa- środki chemiczne to nie zabawa!”. W etapie powiatowym konkursu udział wzięło 146 uczniów z 19 szkół podstawowych, w tym 63 uczniów w I grupie wiekowej ( klasy 0-III) oraz 83 uczniów w II grupie wiekowej ( klasy IV-VI). Uczeń klasy II naszej szkoły- Borys Kałuski- zdobył III miejsce w kategorii klas 0- III. Gratulujemy ! Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów: Oddział Regionalny Kasy Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Węgrowie oraz sponsorów: Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie i Firmę ROLMECH Odział – w Węgrowie. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu plastycznego „ Bezpiecznie na wsi”.
Uczniowie klasy V uczcili Dzień Dziecka przejażdżką rowerową. 1 czerwca 2017r. wybrali się na, zorganizowaną przez wychowawczynię – p. Agatę Modzelewską, wycieczkę do Paplina. Oprócz wychowawczyni wycieczkowiczom towarzyszył ks. Adam Banaszek.
Ubrani w odblaskowe kamizelki, w kaskach na głowach rowerzyści wyruszyli sprzed szkoły, aby po kilkudziesięciu minutach dotrzeć do paplińskiej posiadłości pp. Toczyłowskich. Tam powitała ich p. Elwira Toczyłowska ze swoim wnukiem Arusiem, który od razu skradł serca zarówno dziewczynek, jak i chłopców oraz towarzyszył wszystkim podczas całego pobytu. W czasie spaceru piątoklasiści podziwiali modrzewiowy dwór barokowy, odrestaurowany spichrz, dworską kuchnię i kaplicę. Wraz z przewodniczką, p. Elwirą, wędrowali po urokliwym parku, nad stawami i rzeką Liwiec, by w końcu dotrzeć do miejsca przygotowanego na ognisko. Przy ognisku, rozpalonym przez ks. Adama prawie jedną zapałką, dzieci i opiekunowie upiekli sobie smaczne kiełbaski. Do grupy dołączył syn p. Elwiry, obecny właściciel paplińskich włości, absolwent naszej szkoły – p. Arkadiusz. W miłej atmosferze, na świeżym powietrzu czas szybko mijał. Trzeba było pożegnać się z gospodarzami, by „dosiąść” rowerów i wrócić do szkoły, w której czekały na wszystkich lody.
Wycieczka rowerowa bardzo przypadła uczniom do gustu. Był to przyjemnie, wesoło i pożytecznie spędzony czas. Dzieci już zgłaszają propozycje kolejnych rowerowych wyjazdów. Wyrażają tez chęć ponownego odwiedzenia dworu modrzewiowego w Paplinie
Dziękować można na wiele sposobów… Każdego dnia… Ale są takie dni w roku, kiedy szczególne podziękowania kierujemy do rodziców. 26 maja to Dzień Matki, 23 czerwca – Dzień Ojca. Z okazji świąt mam i tatusiów w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość. Miała ona miejsce 26 maja 2017r. w sali gimnastycznej. Bardzo licznie przybyli na nią rodzice uczniów.
Dzieci, z pomocą nauczycieli, pragnęły podziękować swoim bliskim za to, że po prostu przy nich są, towarzyszą im w radości i wtedy, gdy jest im trudno. Jako wyraz wdzięczności zaprezentowały swoje talenty artystyczne. Uczniowie klasy V przygotowali zabawne przedstawienie zatytułowane „Bajkowy kogel – mogel”. Klasy I – IV i VI uczciły Dzień Matki i Ojca wierszem i piosenką. Nie zabrakło pięknych życzeń i własnoręcznie wykonanych upominków. A po części oficjalnej przyszedł czas na spotkanie przy kawie, herbacie i pysznych ciastach.
Brawa, łzy wzruszenia, uśmiechy i ciepłe słowa świadczyły o tym, że rodzice docenili wysiłek swoich pociech.
Nasi górą!
Dnia 22 maja 2017r. w Wyszkowie odbył się gminny etap konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego.
W tym roku naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Weronika Kalbarczyk i Antonina Łasek z klasy II, Milena Sowa z klasy III, Julia Siwiecka z klasy IV oraz dwaj uczniowie z klasy V – Dominik Ładosz i Artur Stelmach.
Ponieważ wszyscy zaprezentowali się doskonale, więc jury nie miało wątpliwości, komu przyznać najlepsze miejsca.
I tak w kategorii klas I-III zwyciężyły wszystkie nasze uczennice: Milena Sowa – I miejsce, Antonina Łasek – II miejsce i Weronika Kalbarczyk – III miejsce.
W kategorii klas IV- VI Artur Stelmach zajął III miejsce, Julia Siwiecka otrzymała dyplom z wyróżnieniem, a Dominik Ładosz – dyplom za udział w konkursie.
W etapie powiatowym naszą szkołę będzie reprezentować aż czworo uczniów!
Wszystkim gratulujemy i będziemy mocno trzymać kciuki.
Nauczycielki, które przygotowywały uczniów do konkursu, to: p. Hanna Madziar, p. Marzanna Komosa, p. Agata Modzelewska i p. Urszula Steć.
Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Kalbarczyk za pomoc w dowiezieniu i opiece nad naszymi recytatorami
Marzanna Komosa