• TRZECIE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

    TRZECIE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

                                 W przedświąteczną sobotę, 19 grudnia 2015r., odbyło się trzecie już spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Jego temat to: Zmiana bywa smutna… Tym razem klubowicze zebrali się przy świątecznym stole, na którym królowało pyszne ciasto upieczone przez mamę Amelki Kujawy. Pani Beato, dziękujemy!

    Najpierw, na podstawie slajdów, rozmawiano o różnych zmianach, jakie zachodzą w życiu człowieka. Niektóre zmiany lubimy, nawet na nie czekamy, ale są też takie, których się boimy. Uczniowie zastanawiali się, dlaczego tak jest. Prawdopodobnie dlatego, że przyzwyczajamy się do określonego stanu rzeczy, mamy pewne nawyki, jest nam tak wygodniej. Zmiany są jednak nieodłączną częścią naszego życia. Jedną z takich zmian jest strata kogoś bliskiego. Do dyskusji nt. śmierci posłużyło pogodne, optymistyczne opowiadanie Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Motylek”. Pod kierunkiem pań Olgi Królak – Daniłko i Agaty Modzelewskiej dzieci doszły do wniosku, że chciałyby, aby rozmawiano z nimi o śmierci. Nieprawdą jest, że śmierć nie dotyczy dzieci, że nie ma z nimi nic wspólnego. Umierają im zwierzątka, babcie, dziadkowie, nawet rodzice… Dorośli nie lubią mówić o śmierci, bo się jej boją. Tymczasem ważne jest, w co wierzymy, co myślimy na temat tego, co po śmierci się dzieje. Po każdej stracie człowiek przechodzi przez pewne fazy:

    - zaprzeczanie, niewiarę w to, co się stało

    - złość

    - targowanie się ( często z Panem Bogiem )

    - smutek, rozpacz

    - pogodzenie się.

    Etapy te mogą trwać dłużej lub krócej, może zmieniać się ich kolejność, ale są potrzebne, by odzyskać spokój. Jest to okres przygotowania się do nowej sytuacji, zwany żałobą. O swoim przeżywaniu żałoby po stracie jednego z rodziców mówiły Ala Łojek, której zmarła mama, i pani Agata Modzelewska, która nie ma już taty. Pokazały też zdjęcia swoich zmarłych rodziców. Na zakończenie tej części spotkania zapoznano się ze zwyczajami pogrzebowymi w różnych krajach.

             Z racji, że do świąt pozostało niewiele czasu, klubowicze podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia. Dostali też drobne upominki od św. Mikołaja. Po wspólnym śpiewaniu kolęd pożegnano się do następnego spotkania.

  • II FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK ŚPIEWAJMY PANU

                     17 grudnia 2015r. po raz drugi w naszej szkole odbył się Festiwal Kolęd i Pastorałek. Organizatorką festiwalu była p. Barbara Zajkowska. Celem imprezy było kultywowanie pięknych tradycji bożonarodzeniowych, popularyzowanie wśród czniów kolęd i pastorałek i rozwijanie zainteresowań muzycznych i talentów. Uczniowie przygotowywali się do występów pod kierunkiem p. Hanny Madziar, p. Marzanny Komosy i p. Barbary Zajkowskiej. Każdą klasę reprezentowali soliści, duety i zespoły. Uczestnicy wspaniale zaprezentowali się i pięknie zaśpiewali przygotowane utwory. Wykonawców oceniało jury w składzie: p. Grażyna Dąbrowska, p. Ewa Gzowska i p. Marzanna Komosa. Również publiczność mogła wybrać swojego ulubionego wykonawcę. Dużą niespodzianką był występ braci z kl. IV Dawida i Dominika Ładoszów, którzy (poza konkursem) zaśpiewali kolędę własnego autorstwa. Wszyscy nagrodzili ich występ gromkimi brawami. Uczestnicy otrzymali piękne, pamiątkowe dyplomy, które przygotowała p. Agata Modzelewska. Na koniec imprezy uczniowie z klasy VI zaśpiewali piękną piosenkę, a refren wtórowała cała publiczność - ,, Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa, przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak".

     Wyniki konkursu :

    I miejsce - Julia Siwiecka( kl. III) ,, Cicha noc" ; Dawid Ładosz i Dominik Ładosz (kl.IV) ,, Lulajże Jezuniu"; Aleksandra Ławnik, Julia Baranowska, Kamil Księżopolski, Rafał Skórka, Nikodem Rydzewski (kl.VI) ,, Jest taki dzień".

    II miejsce - Milena Sowa (kl.II) ,, Kolęda świetlista"; Julia Rostek, Otylia Jachimowicz (kl.II) ,, W grudniowe noce"; Patrycja Kocon (kl.II) ,, Bosy pastuszek"; Wiktor Chrul, Krzysztof Paderewski, Mikołaj Bardadyn, Jan Łojek, Borys Kałuski, Jakub Siwiecki, Szymon Tchórzewski, Sebastian Rowicki, Jakub Chudzik, Olaf Borkowski, Norbert Rostek, Adam Rostek, Kacper Gajewski (zespół z kl.I)  ,,Przybieżeli do Betlejem".

    III miejsce -  Wiktoria Majchrowska, Wiktoria Bardadyn, Weronika Joniuk, Emilia Kraszewska (kl.II) ,, Zaprowadź mnie"; Gabrysia Skórka (kl.VI) ,, Hej w dzień narodzenia"; Szymon Dmowski, Sebastian Sekular (kl.V) ,, Jest taki dzień"; Patrycja Gromek, Joanna Tchórzewska, Amelia Skórka, Julia Machniewska (kl.III) ,, Dzisiaj w Betlejem".

    Nagroda Specjalna - Dawid Ładosz i Dominik Ładosz za kolędę własnego autorstwa.

    Wszystkim artystom serdecznie gratulujemy !

    Barbara Zajkowska

     

  • BOŻE NARODZENIE TUŻ – TUŻ

    BOŻE NARODZENIE TUŻ – TUŻ

             O tym, że Boże Narodzenie tuż – tuż, świadczy tematyka kolejnych zajęć artystycznych dla uczniów klas IV - VI „W krainie różnorodności”, które odbyły się 25 listopada i 9 grudnia b. r.

             Na pierwszych z ww. zajęć uczniowie wyczarowali przepiękne kartki świąteczne. Przybrały one różnorodne kształty. Obok tradycyjnych znalazły się kartki w kształcie gwiazdek, choinek czy bombek. Dzieci wspaniale je ozdobiły i wkleiły w nie życzenia. Kartki zostaną wysłane lub przekazane bliskim i znajomym, mogą też stanowić niezwykłą dekorację mieszkania.

             Podczas drugiego spotkania starowiejscy artyści z zapałem oddali się wykonywaniu świątecznych ozdób. Pracy towarzyszyło słuchanie i śpiewanie kolęd. Powstałe z kolorowego papieru i udekorowane choinki i wianuszki na pewno pomogą w stworzeniu świątecznej atmosfery w domach dzieci.

             Kartki i ozdoby gotowe – teraz wszyscy czekają na upragnione święta. A po świętach… kolejne spotkania „W krainie różnorodności”.

  • MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

    MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

     6 grudnia - jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie.

    Zawitał też do naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie klasy III pod kierunkiem      p. Barbary Zajkowskiej przygotowali przedstawienie pt.            ,, Prawdziwa historia Świętego Mikołaja".W przedstawieniu wystąpili : Mikołaj, Mikołajowa, Skryba, Anioł, Diabeł i trzy Elfy. Trzecioklasiści opowiedzieli, jak to dawno, dawno temu w Amsterdamie żył Mikołaj, który wraz z żoną robił przepiękne zabawki dla dzieci, a później wraz z Elfami rozdawał je w prezencie. W ten sposób uszczęśliwiał dzieci na całym świecie. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali tej historii i oklaskami nagrodzili artystów.Niestety Mikołaj nie mógł osobiście spotkać się z uczniami naszej szkoły, ale zostawił list, który w jego imieniu odczytała pani dyrektor i słodkie upominki dla wszystkich.No cóż, może za rok będziemy mieli więcej szczęścia. Zresztą Mikołaj obiecał w swoim liście, że na pewno odwiedzi wszystkie dzieci, gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka.

    Czekamy z niecierpliwością!

    Barbara Zajkowska

     

  • Góra Grosza 2016

    Góra Grosza 2016

    Najlepsze co możemy dać dziecku to rodzina, w której czuje się bezpiecznie, rozwija swoje pasje i zainteresowania, nawiązuje przyjaźnie. Na  taką rodzinę czeka 70 tysięcy dzieci przebywających w rodzinie zastępczej. Dlatego po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVI edycji ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, na tworzenie programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, bądź takich miejsc, które będą w miarę możliwości zbliżone do domu rodzinnego, jak również programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

    Od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku uczniowie do przygotowanych w klasach pojemników wrzucali pieniądze. Po zakończeniu akcji dzieci- młodsze z pomocą swoich wychowawców, starsze samodzielnie - policzyły „górę grosza”. Udało się uzbierać 14.305 monet o łącznej wartości 478,55 złotych. Zgodnie z instrukcją zapakowaliśmy pieniądze i dostarczyliśmy na pocztę. Zostaną  one przesłane na adres organizatora akcji. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy uznania oraz słodycze za aktywne uczestnictwo w w/w przedsięwzięciu.

     

    A oto szczegółowe  zestawienie akcji „Góra Grosza 2015” :

    Monety

    kl. I

    kl. II

    kl. III

    kl. IV

    kl. V

    kl. VI

    Suma

    Wartość

    1 gr.

    2056

    1100

    1237

    604

    444

    960

    6401

    64,01

    2 gr.

    1472

    798

    1075

    366

    227

    364

    4302

    86,04

    5 gr.

    605

    406

    454

    238

    157

    586

    2446

    122,3

    10 gr.

    90

    118

    61

    65

    113

    213

    660

    66

    20 gr.

    26

    22

    29

    28

    53

    273

    431

    86,2

    50 gr.

    8

    4

    4

    3

    10

    13

    42

    21

    1 zł.

    2

    1

    3

    2

    3

    5

    16

    14

    2 zł.

     …….

    2

     …….

    1

     …….

    3

    6

    12

    5 zł

     …….

    ……..

    1

     …….

     …….

     …….

    1

    5

    Suma

    100,5

    70,46

    78,47

    42,86

    46,73

    139,6

    14305

    478,55

    Na 1. ucz.

    4,02

    4,40

    5,23

    3,30

    5,84

    12,69

     …….

     …….

     

    Wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom serdecznie dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu akcji !!!

     

    Hanna Madziar

               

  • MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO SIEDLEC

    MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO SIEDLEC

                 To był bardzo ciekawy dzień. 4 grudnia 2015r. uczniowie klas IV – VI wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Organizatorkami wyjazdu były panie Olga Królak – Daniłko i Agata Modzelewska, które wraz z panią Ewą Gzowską opiekowały się wycieczkowiczami.

             Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego, w którym uczniowie obejrzeli interesujący spektakl pt. „Mały Książę”. Jak czytamy na stronie internetowej Centrum, „Mały Książę” Antoine de Saint Exupéry'ego to jedna z najważniejszych pozycji w literaturze światowej, przeznaczona dla dzieci i młodzieży, tym razem zaadaptowana na potrzeby Sceny Teatralnej miasta Siedlce. W przedstawieniu z bajkową scenografią, wzbogaconą wizualizacjami, występują aktorzy Teatru Es. Ważną częścią spektaklu jest oprawa muzyczna i piosenki napisane przez Ulę Gotowicką z muzyką Waldemara Koperkiewicza. Mały Książę – mieszkaniec dalekiej planety, trafia na Ziemię i odkrywa tam wszystko to, co wydaje nam się znajome i oczywiste. Patrząc jednak na nas z boku i z dystansem, z dziecięcym zdziwieniem przypomina nam, czym jest miłość, przyjaźń, wierność, dobro i zło. Piękny, ważny tekst sprawia, że spektakl jest równie wartościowy, co ciekawy. W pełni zgadzamy się z tą opinią.

             Z teatru udano się do Parku Wodnego Siedlce, lecz nie na basen, a na… kręgielnię. Dwie kolejne godziny upłynęły na sportowej rywalizacji, ale także na wesołej zabawie. W klasyfikacji grupowej na czele znaleźli się szóstoklasiści, natomiast w klasyfikacji indywidualnej zwyciężyli: Dominik Ładosz, Julia Baranowska, Maja Kraszewska, Rafał Skórka i Martyna Ługowska. W nagrodę wszyscy oni otrzymali… kolorowe balony.

             Jeszcze tylko posiłek w wybranej restauracji w Galerii Siedlce i nadszedł czas powrotu do domu.

             Wycieczka upłynęła w miłej, radosnej atmosferze. Jej program wszystkim bardzo się podobał. Chętnie niedługo wybierzemy się na kolejną.

  • Andrzejki 2015

    Andrzejki 2015

       Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szarej, szkolnej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 26 listopada w naszej szkole zorganizowana została dyskoteka andrzejkowa. Podczas zabawy nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty.

       Dyskoteka obfitowała w szereg atrakcji. Rozstrzygnięto  konkursy na najciekawszy strój Czarodziejki lub Czarodzieja i najlepiej bawiących się uczestników. Wybór był naprawdę trudny!

       Jak każe tradycja, nie obyło się bez wróżb. W Sali Wróżb przygotowanej przez uczniów klasy szóstej chętni mogli poznać swoją przyszłość .

      Wszyscy uczniowie skończyli dyskotekę andrzejkową w dobrym i radosnym nastroju.

  • „MOJE PRAWA – WAŻNA SPRAWA” – 2. SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

    „MOJE PRAWA – WAŻNA SPRAWA” – 2. SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

             W sobotnie przedpołudnie, 21 listopada 2015r., odbyło się drugie spotkanie działającego w naszej szkole Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego. Tym razem miało ono miejsce w starowiejskiej bibliotece, gdzie gościła członków klubu pani Izabela Chrul.

             Spotkanie rozpoczęto od wręczenia uczniom legitymacji członkowskich oraz upominków od organizatora akcji „Ja czytam” w postaci zakładek do książek i naklejek. Następnie przypomniano, o czym była mowa na poprzednich zajęciach – dzieci zmagały się z krzyżówkami związanymi z październikowym spotkaniem, których rozwiązaniem było hasło: „Patrzę i reaguję”. Wprowadzeniem do bieżącego tematu był filmik z udziałem pani Anny Rydel – Czerwińskiej – autorki książki „Moje prawa – ważna sprawa”, której fragment stał się przyczynkiem do późniejszej dyskusji. Zanim ona nastąpiła, klubowicze, pod kierunkiem pań Agaty Modzelewskiej i Olgi Królak – Daniłko, rozmawiali o prawach dziecka. Zastanawiali się, co to znaczy być bezpiecznym, czy dzieci mogą czuć się bezpiecznie, co zabezpiecza prawa dziecka. Odpowiadali na pytania, czy znają swoje prawa, czy te prawa ich interesują. Wykazali się znajomością praw dziecka, przygotowując w grupach listki z ww. prawami, które następnie zostały omówione i umieszczone na drzewku „Mam prawo do...”.  Po tak wyczerpującej pracy nastąpiła przerwa „kawowa” . Przy swobodnych rozmowach uczniowie wypili herbatkę ( panie – kawkę ), której uzupełnieniem był pyszny sernik na zimno, za który serdecznie dziękujemy panu Markowi – tacie pani Oli. Po przerwie zapoznano się z fragmentem książki pani Rydel – Czerwińskiej, który porusza problem rozwodu w rodzinie i prawa dziecka do kontaktu z obojgiem rodziców. Na podstawie przeczytanego tekstu dyskutowano, co się dzieje, gdy zmienia się rodzina. Na zakończenie uczniowie odgadywali prawa dziecka przedstawione za pomocą  humorystycznych rysunków oraz dopasowywali rysunki do fragmentów wiersza M. Brykczyńskiego poświęconego prawom dzieci.

             Spotkanie upłynęło w spokojnej, wesołej i życzliwej atmosferze. Klubowicze stają się coraz bardziej otwarci na rozmowę. Mamy nadzieję, że znajomość i rozumienie praw dziecka pomoże im w życiu.

             Dziękujemy pani Izie Chrul za gościnne przyjęcie w bibliotece i okazaną pomoc.

     

  • ,, Śpiewamy Tobie Ojczyzno"

    ,, Śpiewamy Tobie Ojczyzno"

    Pod takim hasłem, w dniu 19 listopada 2015r. w Wyszkowie odbył się VII Konkurs Pieśni Patriotycznych, w którym wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Dawid Ładosz i Dominik Ładosz zaśpiewali pięknie pieśń pt. ,,Ojczyzno ma". Julia Baranowska zaprezentowała się w piosence pt. ,,Tchnienie wolności", a Nikodem Rydzewski wykonał pieśń pt. ,,Mury". Konkurencja była duża bo na konkurs przyjechali uczestnicy z całego powiatu. Chociaż nie zajęliśmy miejsca na podium, to wróciliśmy zadowoleni ze swoich występów, a na pamiątkę otrzymaliśmy piękne dyplomy.

    Dziękujemy p. Barbarze Ładosz za to, że zechciała razem z nami uczestniczyć w festiwalu
    i razem z p. Barbarą Zajkowską opiekować się młodymi artystami.

  • Śpiewamy Tobie Polsko.

    Śpiewamy Tobie Polsko.

          Dnia 16 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły mogli pochwalić się umiejętnościami wokalnymi na Szkolnym Festiwalu Pieśni Patriotycznych. Celem festiwalu było popularyzowanie wśród uczniów pieśni i piosenek patriotycznych, kształtowanie właściwych postaw przy prezentacji i odbiorze pieśni, jak również rozwijanie zainteresowań muzycznych  i talentów.  W konkursie wzięli udział reprezentanci wszystkich klas.  Do występu uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem p.Hanny Madziar, p. Grażyny Dąbrowskiej i p. Barbary Zajkowskiej. Występy naszych artystów oceniało jury w składzie : p. Hanna Madziar, p. Marzanna Komosa, p. Grażyna Dąbrowska. Obrady jury trwały długo, trudno było wyłonić zwycięzców ponieważ wszyscy artyści zaprezentowali  bardzo wysoki poziom. Widownia była zachwycona występami kolegów i koleżanek i nagradzała ich gromkimi brawami.

    Wyniki konkursu :

    I miejsce : Dominik Ładosz i Dawid Ładosz za pieśń ,,Ojczyzno ma" (kl. IV),

                     Julia Baranowska za pieśń ,,Tchnienie wolności" (kl. VI),

                     Nikodem Rydzewski za pieśń ,,Mury" (kl. VI).

    II miejsce : Natali Kocon, Joanna Tchórzewska, Julia Siwecka, Łukasz Kalbarczyk za pieśń

                      ,, Tu wszędzie jest moja ojczyzna" (kl. III),

                     Otylia Jachimowicz, Julia Kalbarczyk, Milena Sowa, Emilia Kraszewska za pieśń

                      ,, Nasza najpiękniejsza" (kl. II),

                     Julia Rostek za piosenkę ,,Bo w piechocie" (kl. II).

    III miejsce : Patrycja Kocon za piosenkę ,, Serce w plecaku" (kl. II),

                       Amelia Skórka, Julia Machniewska,, Jan Chrul, Jakub Kuta za pieśń ,, Nasza

                       najpiękniejsza" (kl. III),

                       Anna Morawska, Natalia Tyburczy, Alicja Łojek, Szymon Dmowski,Krystian Lipka

                       za pieśń ,, Przybyli ułani" (kl. V).

    Wyróżnienia przyznano:

    1. Uczniom z klasy I za piosenkę ,, Płynie Wisła, płynie" ( Maja Machniewska, Julia Sowa, Zuzanna Chawałkiewicz, Maja Jaczewska, Weronika Kalbarczyk, Mikołaj Bardadyn, Jakub Siwiecki, Krzysztof Paderewski, Kacper Gajewski, Norbert Rostek, Wiktor Chrul).

    2. Uczniom z klasy III za piosenkę ,, Nasza najpiękniejsza" ( Patrycja Gromek, Aleksandra Jaczewska, Patryk Niszcz).

    3. Uczniom z klasy IV za pieśń ,, Wojenko, wojenko" ( Michał Góral, Bartłomiej Siwiecki, Artur Stelmach, Maciek Rostek).

    4. Uczniom z klasy VI za piosenkę ,, Dziewczyna z granatem" (Aleksandra Ławnik, Paulina Kowalczyk).

    Pozostali artyści otrzymali dyplomy pamiątkowe.

    Organizatorzy konkursu dziękują p. Agacie Modzelewskiej za przygotowanie dyplomów.

     

  • „O DWÓCH TAKICH, CO STRASZNIE SIĘ BALI”

    „O DWÓCH TAKICH, CO STRASZNIE SIĘ BALI”

    „O dwóch takich, co strasznie się bali” to tytuł przedstawienia w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego „Anima”, które uczniowie naszej szkoły obejrzeli 19 listopada 2015r.

    Razem z Odważnym Tchórzem i Strachliwym Piotrusiem dzieci przeniosły się do Porcelanowego Lasu, w którym spotkały Wyjącego Niedźwiedzia, Zająca Boksera i Mądrego Wilka. Dzięki tym bohaterom poznały różne sytuacje, w których się boimy, dowiedziały się, czym jest strach i jak sobie z nim radzić. Z wielkim zaangażowaniem pomagały aktorom w trakcie przedstawienia.

    Mamy nadzieję, że spektakl pozwoli dzieciom łatwiej pokonywać własne słabości.

  • 11 LISTOPADA - akademia

    11 LISTOPADA - akademia

        Dnia 11 listopada odbyła się akademia z okazji święta Niepodległości. Uroczystość przygotowali uczniowie kl. VI i IV pod kierunkiem p. Ewy Gzowskiej. Gościnnie wystąpiła uczennica kl. II –Milena Sowa.
     Inscenizacją lekcji historii Polski w muzeum zaciekawiła uczniów . Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali kotyliony w barwach narodowych.
                                                                                                                                                                    Ewa Gzowska

  • ,,Uczyć się, by świat poznawać, ślubujemy dziś”

    ,,Uczyć się, by świat poznawać, ślubujemy dziś”

        Dnia 10 listopada 2015 r. uczniowie klasy pierwszej zdali swój pierwszy szkolny egzamin i zostali pasowani na uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Starejwsi.

         Przed licznie zgromadzonymi gośćmi – rodzicami i babciami, p. dyrektor przedszkola Elżbietą Mierzejewską i przedszkolakami, p. dyrektor szkoły Grażyną Dąbrowską, nauczycielami, pracownikami obsługi oraz uczniami starszych klas pierwszoklasiści zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności. Bez trudu przeszli także trzy próby: Wiedzy, Sprawności i Odwagi. Swoim wystąpieniem najmłodsi uczniowie udowodnili wszystkim, że zasługują na przyjęcie ich do braci uczniowskiej.

         Najważniejszym punktem było uroczyste ślubowanie pierwszaków, a następnie pasowanie ich przez panią Dyrektor na uczniów naszej szkoły. Dzieci otrzymały drobne prezenty i dyplomy ufundowane przez szkołę oraz słodkie upominki zakupione przez rodziców, którzy pamiętali również o pozostałych uczniach rozdając im słodycze. Na zakończenie nowi członkowie społeczności szkolnej przyjęli serdeczne życzenia od pani Dyrektor i starszych kolegów.

        Pamiątkowe zdjęcia, dyplomy, żakowskie czapki i życzenia, tak jak i ten wielki dzień, na długo zostaną w pamięci każdego pierwszaka.

         Wszystkim im życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych wyników na pierwszym szkolnym świadectwie.

     

  • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

    WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

             Dnia 12 listopada 2015r. w naszej szkole gościliśmy pana Marcina Millera z Ośrodka Profilaktyki Społecznej. Poprowadził on dla uczniów klas IV – VI interesujące zajęcia warsztatowe z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom od dopalaczy.

             Pan Miller wyjaśnił uczniom, czym są dopalacze, scharakteryzował proces uzależniania oraz skutki wpływu dopalaczy na organizm człowieka. Wyjaśnił, że substancje psychoaktywne nie pomagają w zwalczaniu stresu, podpowiedział ciekawe sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Uczestnicząc w przygotowanych ćwiczeniach, uczniowie rozwijali postawy asertywne, dzięki którym będą potrafili odmawiać osobom oferującym im np. dopalacze.

             Trudna tematyka została zaprezentowana w ciekawy, atrakcyjny sposób. Warsztaty z pewnością przyniosą dzieciom wiele korzyści.

  • KWIATOWE CUDA Z WYTŁACZANEK

    KWIATOWE CUDA Z WYTŁACZANEK

    „Kwiatowe cuda z wytłaczanek” to temat kolejnego, trzeciego już, spotkania z cyklu „W krainie różnorodności” – zajęć artystycznych dla uczniów klas IV – VI prowadzonych przez panie Olgę Królak – Daniłko i Agatę Modzelewską. Spotkanie odbyło się 28 października 2015r.

    Tytuł zajęć wyjątkowo trafnie odzwierciedla to, co tym razem uczniowie zdołali stworzyć z… wytłaczanych opakowań po jajkach. Oryginalne, barwne kompozycje kwiatowe przeszły najśmielsze oczekiwania nauczycielek. Dzieci samodzielnie projektowały swoje prace. Każda wyszła inna, jedna piękniejsza od drugiej.

    Zaangażowanie dzieci, które przychodzą do szkoły mimo choroby, ponieważ są zajęcia artystyczne, ich pomysłowość i kreatywność, atmosfera panująca podczas pracy sprawiają, że ww. paniom nieprędko grozi „wypalenie zawodowe”. Mają miesiąc na obmyślenie pomysłów na dwa następne spotkania, które będą poświęcone świętom Bożego Narodzenia.

  • Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Patron rodziny” w naszej szkole

    16 października 1978r to pamiętna data dla naszego społeczeństwa - dzień wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Z tej okazji w naszej społeczności szkolnej przeżywając ogólnopolski Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Patron rodziny”, oddaliśmy cześć naszemu wielkiemu rodakowi. Tego dnia nie było zajęć lekcyjnych, ale za to dzieci przeżyły go w wyjątkowy sposób.

    O godz. 9.00 uczniowie i pracownicy szkoły zebrali się na Mszy Świętej, aby prosić za wstawiennictwem Św. Jana Pawła II o Boże błogosławieństwo dla społeczności szkolnej i wszystkich pracowników. Następnie, po powrocie do szkoły dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa otrzymała specjalne zadanie do wykonania. I tak dzieci układały modlitwy, piosenki, wiersze, rysowały plakaty św. Jana Pawła II - Patrona Rodziny. Praca w zespole odkryła wiele rożnych talentów, jakie mają uczniowie naszej szkoły. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w konkursie znajomości biografii Karola Wojtyły. Nie brakowało przy tym emocji…, każdy z uczestników walczył o największą liczbę punktów i zwycięstwo. Konkurs zakończył się wyłonieniem zwycięzców i rozdaniem dyplomów oraz nagród za udział w Dniu Papieskim, a także odśpiewaniem ulubionej pieśni Papieża - „Barki”.

    Inicjatorem i organizatorem całego przedsięwzięcia był ks. Adam Banaszek.

    Serdeczne podziękowania dla p. Dyrektor Szkoły Grażyny Dąbrowskiej i nauczycieli, a szczególnie p. Agaty Modzelewskiej i Hanny Madziar oraz Ewy Gzowskiej za pomoc w organizacji Dnia Papieskiego w naszej społeczności szkolnej.

    Ks. Adam Banaszek

  • Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

    Jest jesienią taki dzień,

    Dzień Nauczyciela.

    Wszystkie inne skryje w cień,

    A ten myśli rozpromienia”.

     

    14 października 2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Uczniowie słowem i piosenką uświetnili ten wyjątkowy w roku szkolnym dzień. W kierunku nauczycieli, pracowników szkoły oraz zaproszonych emerytów popłynęło wiele ciepłych i miłych słów. Młodzi artyści, pod kierunkiem p. Hanny Madziar, przygotowali humorystyczne przedstawienie, w którym ukazali codzienność szkolną i zaprezentowali duże umiejętności aktorskie. Podkreślili swoją wdzięczność za trud pracy nauczycieli, ich poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Po występach artystycznych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, w imieniu całej społeczności szkolnej, wręczyli drobne upominki, laurki i słodycze wszystkim nauczycielom, pracownikom i zaproszonym gościom. Życzenia złożyła również przedstawicielka Rady Rodziców, pani Izabela Chrul.

    Na zakończenie uroczystej akademii pani dyrektor podziękowała wszystkim świętującym ten dzień za zaangażowanie w dotychczasowej pracy oraz życzyła wielu sił i wytrwałości.

    Uwieńczeniem spotkania był słodki poczęstunek przy kawie. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze.

     

    Dziękujemy pani Oldze Królak – Daniłko za przygotowanie upominków w postaci przepięknej broszki oraz breloczka dla nauczycieli, pracowników oraz gości, pani Urszuli Steć za życzenia w formie laurki, pani Iwonie Tchórzewskiej za przygotowanie zaproszeń oraz rodzicom za kwiaty i słodki poczęstunek.

     

    Hanna Madziar

     

  • WESOŁE BRELOCZKI

    WESOŁE BRELOCZKI

        7 października odbyły się drugie już w tym roku szkolnym zajęcia artystyczne dla uczniów klas IV – VI z cyklu „W krainie różnorodności”.
    Tym razem, pod kierunkiem pań Olgi Królak – Daniłko i Agaty Modzelewskiej, młodzi artyści, których grupa powiększa się, wykonywali kolorowe breloczki z pianek moosgummi. Część z nich powstała na podstawie przygotowanych szablonów, część zaś według pomysłów dzieci. Uczniowie wyczarowali breloczki w kształcie słoników, myszek, ptaszków, misiów, gwiazdek, serduszek, ale też w kształcie… pierników i babeczek. Niektórzy wykonali po kilka prac, a panie prowadzące zajęcia nie nadążały z pomocą przy klejeniu ( ze względów bezpieczeństwa to panie obsługiwały pistolety do klejenia na gorąco ).
    Zajęcia wszystkim bardzo się podobały, stworzone breloczki – jeszcze bardziej. Mamy nadzieję, że spodobają się tym, których dzieci nimi obdarują. Praca z taką grupą to przyjemność, więc nie tylko uczniowie, ale także panie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie, które odbędzie się 28 października.
     

  • PIERWSZE SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

    PIERWSZE SPOTKANIE  DYSKUSYJNEGO KLUBU EDUKACYJNEGO

    W bieżącym roku szkolnym oferta zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas IV – VI powiększyła się o działalność Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego.

    Dyskusyjny Klub Edukacyjny powstał w ramach akcji „Ja czytam”, prowadzonej przez wydawnictwo Operon. Jego organizatorkami i opiekunkami w szkole są panie Agata Modzelewska i Olga Królak – Daniłko. Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu w soboty w szkole, w bibliotece w Starejwsi, w zależności od możliwości w starowiejskim pałacu, kawiarni i innych ciekawych miejscach.

    Celem ww. projektu jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Na spotkaniach klubu uczniowie będą poznawać fragmenty tekstów współczesnych twórców traktujących o problemach istotnych dla danej grupy wiekowej, dyskutować o nich i podejmować różnorodne działania z nimi związane. Z całą pewnością spędzą pożytecznie i ciekawie czas w przyjemnej atmosferze.

    Wierzymy, że uczestnictwo w klubie zmieni postrzeganie czytania przez dzieci, że czytanie, połączone ze spotkaniem i rozmową, przestanie kojarzyć się tylko z umiejętnością szkolną i koniecznością, a urośnie do rangi przeżycia i potrzeby. Mamy nadzieję, że uczniowie polubią czytanie, że usprawnią się ich umiejętności czytania i rozumienia czytanych tekstów.

    Pierwsze spotkanie DKE odbyło się 3 października 2015r. w szkole. Wzięło w nim udział 11 klubowiczów. Tematyka spotkania to:

    - Prawdziwa dyskusja ma swoje prawa. Czy musimy uczyć się rozmawiać?

    - Mam swoje prawa – Elżbieta Zubrzycka „Dręczyciel w klasie”.

    Po zapoznaniu się z celami zajęć uczniowie ustalili, że aby rozmawiać i dyskutować, potrzebne są pewne zasady. By łatwiej było je sformułować, obejrzano i omówiono prezentację slajdów – kadrów z filmu „Szatan z siódmej klasy”, pokazujących różne postawy podczas rozmowy. Następnie dzieci w grupach pracowały nad własnymi zasadami, by w końcu ustalić zasady dyskusji na zajęciach klubowych. Praca przebiegała sprawnie, przy herbatce i ciasteczkach, w wesołej i przyjaznej atmosferze.

    Gdy zasady dyskusji zostały już opracowane, zapoznano się z fragmentem książki Elżbiety Zubrzyckiej „Dręczyciel w klasie”. Po swobodnych wypowiedziach na temat lektury i obejrzeniu filmu z udziałem autorki, wprowadzającego w dyskusję, dyskusja się rozpoczęła. Książka pani Zubrzyckiej porusza temat przemocy dzieci wobec dzieci. Wyjaśnia mechanizm grupowej zmowy milczenia, który prowadzi do chronienia dręczyciela, który nie ponosi konsekwencji własnych działań, pomimo że krzywdzi innych. Pokazuje, na czym polega dręczenie, kim jest dręczyciel, kim jest i co czuje jego ofiara. Podpowiada, co robić, żeby powstrzymać niepożądane zachowania dzieci. W oparciu o przeczytany tekst oraz własne obserwacje i doświadczenia klubowicze zastanawiali się:

    • czy kiedy stoi się z boku i nic się nie robi, czy jest się w porządku?

    • czy nic nie robiąc, nic się nie robi?

    • czy bycie świadkiem i niereagowanie jest w porządku?

    • czy należałoby wtedy coś zrobić?

    • jeśli należałoby coś zrobić, to co?

    • jak czują się dzieci w klasie, w której jest dręczyciel?

    • czy postawa biernego obserwatora wspiera dręczyciela, czy nie ma żadnego wpływu na sytuację?

    • czy jeśli interweniujemy, to jesteśmy skarżypytami i donosicielami?

    • dlaczego nie reagujemy na niepożądane zachowania kolegów?

    • dlaczego ofiary nie przeciwstawiają się dręczycielom?

    • dlaczego jedne dzieci gnębią inne?

    • czy ofiara potrzebuje pomocy?, jakiej?

    • czy dręczyciel potrzebuje pomocy?, jakiej?

    Po dyskusji uczniowie w dwóch grupach wykonali portrety psychologiczne dręczyciela i ofiary.

    Półtoragodzinne spotkanie szybko minęło. Wszyscy uznali je za bardzo udane. Kolejne – 21 listopada.

  • Dyskoteka „Powitanie jesieni”

    Dyskoteka „Powitanie jesieni”

    Powitanie jesieni” pod takim hasłem spędziliśmy czas na szkolnej dyskotece dnia 1 X 2015r. Zabawa była wspaniała, wszyscy uczniowie bawili się w rytm najnowszych przebojów. Robiliśmy węże, kółeczka i wiele „wygibasów”. W trakcie dyskoteki odbyły się otrzęsiny uczniów klasy IV. Szóstoklasiści przebrani za postacie Krainy Wspaniałej sprawdzili, czy nasze nowe „starszaki” są godni reprezentować szkołę. Czwartoklasiści musieli przedstawić argumenty na to, że to oni powinni wyjechać na wycieczkę do Disneylandu, zetrzeć marchewkę ( nie będą oszukiwać), wykonać bieg (wspaniale zaprezentują nas w zawodach sportowych) oraz wypić niezwykłą miksturę ze spodeczka bez użycia rąk ( przygotowaną wg zasad zdrowego żywienia). Na koniec złożyli Królowej przysięgę:

    My poddani, przyrzekamy przestrzegać wszystkich praw, regulaminów, ustaw Krainy Wspaniałej, to znaczy naszej szkoły.
    Przyrzekamy czcić i kochać naszą wspaniałą królową i wszystkich mistrzów – nauczycieli.

    Uczniowie klasy IV wspaniale wywiązali się ze wszystkich zadań i w związku z tym otrzymali dyplomy i upominki oraz zostali przyjęci w poczet uczniów klas starszych.

    Bawiliśmy się jeszcze długo. Najlepsi tancerze ( Julia Kalbarczyk i Tomasz Zadrożny z kl. II) otrzymali upominki. Królem balu został Bartosz Księżopolski z klasy IV. Czekamy na następne dyskoteki!!!

    Opiekun SU Ewa Gzowska

     

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Września 1939 w Starejwsi
    ul. Szkolna1, 07-100 Węgrów
    E-mail: sspstarawies@wp.pl
  • 25 7931871

Galeria zdjęć