Dzień 20 grudnia 2019r. upłynął w naszej szkole w iście świątecznej atmosferze. Już na pierwszej lekcji wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej aby obejrzeć jasełka przygotowane przez księdza i uczniów VII klasy. Potem, po krótkiej przerwie rozpoczął się VI Festiwal Kolęd i Pastorałek. Do konkursu zgłosiło się pięćdziesięciu wykonawców z klas I-VII (w tym soliści, duety i zespoły). Uczniowie prezentowali kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe, które przygotowali pod kierunkiem p. Hanny Madziar, p. Alicji Frąckiewicz i p. Barbary Zajkowskiej. Występy młodych artystów oceniało jury w składzie p. Grażyna Dąbrowska p. Hanna Madziar i p. Alicja Frąckiewicz, a brawami nagradzali koleżanki, koledzy i rodzice. Wszyscy pięknie zaprezentowali się na naszej, szkolnej scenie.
Wyniki konkursu :
Kategoria- klasy I-III:
I miejsce- Lilianna Siwiecka kl.1 ,,Pastorałka od serca do ucha",
Nina Kałuska i Maria Chudzik kl.2 ,,Opowieść gwiazdki",
Karol Majchrowski, Kuba Majchrowski, Maks Sulich kl.3 ,,Pastorałka od serca do ucha",
Kinga Krzymowska kl.3 ,,Opowieść gwiazdki"
II miejsce- Mateusz Siwiecki kl.1 ,,Wśród nocnej ciszy",
Klara Tchórzewska, Katarzyna Stelmach, Zuzanna Raćko kl.2 ,,Święta to czas niespodzianek",
Zuzanna Jaczewska, Zuzanna Gajewska kl.3 ,, O gwiazdo prowadź nas",
Zofia Borkowska kl.3 ,, Mizerna cicha",
Dominika Jaczewska kl.3 ,,Maleńka miłość",
III miejsce - Julia Kuta kl.2 ,,Choineczko, choineczko",
Monika Gąsior kl.3 ,,Mizerna cicha".
Kategoria - klasy IV-VII
I miejsce - Julia Siwiecka kl.7 ,,Kolęda Maryi",
Jakub Siwiecki kl.5 ,, Maleńka miłość"
II miejsce - Maja Jaczewska kl.5 ,,Gdy śliczna Panna",
Antonina Łasek, Weronika Kalbarczyk kl.5 ,,Cicha noc",
Weronika Joniuk kl.6 ,,Święta w nas",
Maja Sulich kl.5 ,,Za kominem świerszczyk spał"
III miejsce- Joanna Tchórzewska, Natalia Kocon, Wiktoria Tyburczy kl.7 ,,Pierwsza gwiazda"
Wyróżnienia :
Maja Pełka kl.4 ,,Święta w nas"
Gabriela Gala kl.5 ,,Jezus malusieńki"
Mikołaj Bardadyn, Kacper Gajewski, Borys Kałuski kl.5 ,,Tylko jedna jest taka noc"
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Dziękuję wszystkim artystom za wspaniałe prezentacje.
Organizator festiwalu
Barbara Zajkowska
Od dnia 23.12.2019r. do dnia 06.01.2020r. trwa przerwa świąteczna.
Do szkoły wracamy (we wtorek) 07.01.2020r.
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku zapala się płomień, który niesiony przez skautów z wielu krajów i kontynentów obiega świat. Sztafeta światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Pokazuje, że każdy może stać sie człowiekiem niosącym ogień. - Dzieląc się płomieniem zapalonej świecy z innymi, niczego nie tracimy. Podzielone światło jest w stanie rozproszyć ciemności i wypełnić całe pomieszczenie nowym blaskiem, bijącym już nie tylko od jednej, ale od wielu świec, łącząc wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.
Dnia 15 grudnia o godz. 9.00 na Krzeptówkach w Zakopanem harcerze z całej Polski otrzymali od skautów słowackich Betlejemskie Światło Pokoju, które przekażą dalej. Tegoroczna 29 Sztafeta BŚP odbywa się pod hasłem "Światło, które daje moc" Betlejemskie Światło Pokoju, które roznoszone jest przez harcerki i harcerzy oraz świeca Caritas, symbol Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, to nieodłączne elementy Wigilii w Polsce. Płomień, który jest symbolem braterstwa, jedności i pokoju oraz świeca, która daje szanse na lepszą przyszłość dzieciom z potrzebujących rodzin - to akcje, które "dają moc".
12 grudnia 2019 roku grupa uczniów z kl. III i IV wyruszyła do Gospodarstwa Agroturystycznego „Leśne Zacisze” w Rozalinie. Na miejscu powitała nas właścicielka tego uroczego miejsca, pani Małgorzata Wiśniewska. Świąteczne dekoracje domu sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Pierwszym zadaniem było wykonanie stroików bożonarodzeniowych. Dzieci przystąpiły ochoczo do pracy i już niebawem można było podziwiać prawdziwe dzieła. Następnie wszyscy założyli świąteczne fartuszki i zabrali się za wałkowanie ciasta na pierniki. Wykrawanie świątecznych kształtów- choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, a następnie ozdabianie skórką pomarańczową, rodzynkami oraz barwnymi posypkami sprawiło nam dużą radość. Kiedy pierniczki piekły się w kuchni, dzieci rozpoczęły swawole na placu zabaw z mnóstwem sprzętu rekreacyjnego. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się szaleństwa w stodole z sianem. Mogliśmy podziwiać też zwierzęta gospodarskie: króliki, kozy oraz kucyki, które okazały się bardzo przyjazne. Po wszystkich harcach przyszedł czas na odpoczynek. Gospodyni przygotowała dla nas niespodziankę w postaci naleśników oraz aromatycznej, owocowej herbaty. Dodatkową atrakcją była przejażdżka kolorowym wozem po malowniczej okolicy. Ten dzień dostarczył wszystkim mnóstwo wrażeń. Gospodyni podziękowała nam za wizytę w jej gospodarstwie i złożyła świąteczne życzenia. W radosnych nastrojach, pod opieką swoich wychowawczyń, wróciliśmy do Starejwsi. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.
Hanna Madziar
Dnia 6 grudnia 2019r. uczniowie klasy czwartej wraz z rodzicami i wychowawczynią obchodzili aż trzy uroczystości.
Po pierwsze, tego dnia odbyły się otrzęsiny czwartoklasistów, w czasie których uczniowie poddani zostali rozmaitym próbom sprawdzającym ich zręczność, spostrzegawczość oraz talenty. Nasi czwartoklasiści wykazali się ogromnym zaangażowaniem i kreatywnością. Wszystkie próby przeszli pomyślnie i świetnie się przy tym bawili. Tym samym udowodnili, że zasługują na przyjęcie ich w poczet uczniów klas starszych. W nagrodę otrzymali pamiątkowe upominki od rodziców, wychowawczyni oraz Samorządu Uczniowskiego. Kolejnym punktem spotkania były mikołajki oraz Wigilia klasowa. Uczniowie zostali obdarowani kolejnymi prezentami, tym razem od Świętego Mikołaja. Po złożeniu sobie życzeń oraz przełamaniu się opłatkiem delektowano się słodkościami przygotowanymi przez rodziców i dzieci.
Dnia 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Wszystkie grzeczne dzieci dostały słodki upominek od Świętego Mikołaja, który wstąpił do nas na krótka chwilę. Pani Śnieżynka dzielnie towarzyszyła Mikołajowi. Dzieci były zachwycone i zadowolone.
Dnia 6 grudnia w klasie I odbyły się Mikołajki. Od rana na dzieci czekała piękna choinka i świątecznie przystrojona sala lekcyjna. Oczywiście nie obyło się bez prezentów od Świętego Mikołaja! Każdy z uczniów otrzymał świąteczną skarpetę wypełnioną słodkościami i drobnymi upominkami. Panie również zostały obdarowane i przygotowały dla dzieci wiele atrakcji tego dnia. Pierwszaki szukały 10 szczegółów różniących obrazki a także Mikołaja nie pasującego do reszty kolegów. Kolejną atrakcją był film pt.: "Prawdziwa historia Świętego Mikołaja", który w przystępny sposób ukazał kim był Święty Mikołaj , skąd pochodził oraz jakim był człowiekiem. Zwieńczeniem dnia było wykonanie przez uczniów choinek z papieru i ich ozdobienie.
Sylwia Zajkowska
Chociaż za oknami brak śniegu, świąteczny nastrój trwał w naszej szkole od samego rana. W piątek, 6 grudnia, dzieci założyły czerwono-białe czapki oraz ubrania z motywami świątecznymi. Po cichu liczyliśmy, że dzisiaj odwiedzi nas wyjątkowy gość. Zaraz po pierwszej lekcji czekała na nas niespodzianka. Pod klasową choinką stał wielki worek z prezentami. Na twarzach wszystkich zagościł uśmiech. Już po chwili otrzymaliśmy upominki- śliczne skrzaty oraz czekolady. Nasza pani też została obdarowana. Widocznie w tym roku była wyjątkowo grzeczna. W podziękowaniu za prezenty zaśpiewaliśmy Mikołajowi piosenkę. Nasza koleżanka Dominika poczęstowała nas pysznymi, pięknie udekorowanymi piernikami. Ich zapach sprawił, że poczuliśmy nadchodzące święta. Lekcje tego dnia też wyglądały inaczej. Pani przeczytała nam opowieść o życiu i działalności Świętego Mikołaja. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy film „Prawdziwa historia Świętego Mikołaja”. Dowiedzieliśmy się, że żył on nie w Laponii, lecz na ciepłym południu Europy. Kiedy dorósł został biskupem w miejscowości Mira, a opowieści o jego dobrych uczynkach spisano w legendach. Okazało się , że to nie koniec niespodzianek. Nieoczekiwanie do drzwi naszej klasy zapukał Mikołaj i jego pomocnicy. Poczęstował nas słodyczami, za które podziękowaliśmy. Wiemy, że odwiedził wszystkich uczniów. Do zobaczenia za rok w progach naszej szkoły.
Uczniowie klasy trzeciej z wychowawczynią
Dnia 5 grudnia klasy VI i V, pod opieką wychowawców: pani Olgi Królak – Daniłko i pani Sylwii Florowskiej, udały się na wycieczkę do Węgrowa. Uczniowie zaczęli swój dzień od zwiedzania Bazyliki Mniejszej w Węgrowie. Dowiedzieli się historii Kościoła, obejrzeli freski, obrazy oraz zabytkowe, barokowe zabytki sakralne. Na koniec pan Jan Mielniczek zaprowadził naszych uczniów do zakrystii, gdzie opowiedział legendę o Lustrze Twardowskiego, które mogli obejrzeć. Kolejnym punktem wycieczki był posiłek w jednej z lokalnych pizzerii. Zwieńczeniem była ,,Lekcja w kinie”. Uczniowie poznali gatunki filmowe. Na koniec wszyscy obejrzeliśmy film „Bardzo fajny gigant”, po którym pełni zapału i dobrego humoru wróciliśmy do szkoły.
Sylwia Florowska
Dzień przed Mikołajkami klasy I i II wybrały się do Węgrowskiego Ośrodka Kultury na "Lekcję w kinie". Wyprawie towarzyszyło wiele emocji związanych z tym, co czeka nas na owej lekcji. Okazało się, że nie były to standardowe zajęcia. Lekcja w kinie to interaktywne, multimedialne zajęcia, prowadzone zawsze przez zawodowych aktorów i połączone z projekcjami filmowymi. Na tych zajęciach uczniowie dowiedzieli się czym jest plan filmowy, kto na nim pracuje i jak wykonywana jest scenografia do filmów czy bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki związane z przedmiotami wykorzystywanymi na planie filmowym oraz aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie zgłaszały się do odpowiedzi. Sebastian z klasy II stał się na chwilę asystentem prowadzącego lekcję aktora i brał udział w eksperymencie na scenie dotyczącym śniegu używanego jako część scenografii. Podsumowaniem niezwykłej lekcji była projekcja filmu pt.: "Paddington 2". Wszyscy z zadowoleniem oglądali przygody niedźwiadka mieszkającego w Londynie.
Sylwia Zajkowska
W piątek - 29 listopada 2019 roku - w naszej klasie odbyły się andrzejki. Na początku nasza pani opowiedziała nam historię andrzejek. Potem wspólnie przygotowaliśmy stanowiska i dobraliśmy się w pary. Otrzymaliśmy propozycje wróżb. Wśród nich znalazły się : „ Andrzejkowe serce”, „ Magiczna kostka”, „ Andrzejkowe kubeczki”, „Kolory” oraz „ Mowa kwiatów”. Nasza klasa zamieniła się w miejsce czarów i magii. Cieszyliśmy się bardzo, bo tego dnia odwiedzili nas liczni goście- koleżanki i koledzy z innych klas - którzy przyszli, żeby sobie powróżyć. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne przedmioty wskazujące, co czeka go w najbliższej przyszłości, poznawał znaczenie ulubionego koloru. Katalog wróżb był bogaty, a wszyscy pragnęli wywróżyć coś wyjątkowego. Było dużo śmiechu i radości. Wierzymy, że wszystkie wróżby się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Andrzejkowe szaleństwo trwało też w klasie pierwszej. Pani Sylwia Zajkowska również przygotowała dla swoich podopiecznych mnóstwo wróżb. Najwięcej atrakcji wywołała wróżba z wychodzeniem butów za próg. Pierwszoklasistów nie ominęły też tańce, które urozmaiciły wspólnie spędzony czas. Wróżby i zabawy królowały tego dnia również w klasie drugiej.
Uczniowie klasy trzeciej z wychowawczynią
26 listopada 2019 roku naszą szkołę odwiedził pan policjant. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III. Dotyczyło ono bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dowiedzieliśmy się też, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która uległa wypadkowi oraz jak należy postępować, jeżeli ktoś jest nieprzytomny. Utrwaliliśmy numery alarmowe. Obejrzeliśmy krótki film pokazujący, że nie wolno dzwonić na numery alarmowe dla zabawy, ponieważ w tym czasie ktoś może pilnie potrzebować pomocy. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tym, co mówił nasz gość. Pan policjant zadawał nam pytania, żeby sprawdzić, ile zapamiętaliśmy ze spotkania. Za właściwą odpowiedź dostawaliśmy odblaski. Była to bardzo ciekawa i interesująca lekcja.
Uczennica klasy III
Dominika Jaczewska
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. 27 listopada w naszej szkole rozpoczęła się realizacja tego programu. Jego główne cele to:
- Edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole,
- Wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia,
- Edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami,
- Zwrócenie uwagi nauczycieli nauczania początkowego oraz dyrektorów szkół na konieczność edukowania dzieci w szeroko rozumianej tematyce bezpieczeństwa.
W ramach programu zostanie przeprowadzonych kilka spotkań, na których uczniowie klasy I poprzez różnorodne techniki efektywnego uczenia się opanują informacje z szeroko rozumianego tematu bezpieczeństwa.
Po zrealizowaniu programu każdy pierwszoklasista wypełni krótki Test Bezpieczeństwa sprawdzający wiedzę z zakresu poznanych wiadomości, a nauczyciel koordynujący wypełni ankietę dotyczącą prowadzonych lekcji. Podsumowaniem programu będzie wręczenie uczniom dyplomów ukończenia Akademii Bezpiecznego Puchatka oraz otrzymanie przez szkołę Certyfikatu Akademii Bezpiecznego Puchatka.
Sylwia Zajkowska
Dnia 25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Misia” zorganizowany przez SU. Uczniowie wszystkich klas przynieśli swoje ulubione pluszaki. Pluszowy miś to fenomen na skalę światową. Nie da się przecenić jego właściwości terapeutycznych: daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, pomaga nauczyć się samodzielności, wyzwala instynkty opiekuńcze.
Wychowawczynie klas młodszych zorganizowały zabawy, konkursy związane z misiem. Młodzież klas starszych mogła powrócić do lat dziecięcych. Tego dnia każdy, czy starszy czy młodszy mógł poprzytulać misia, nie tylko na przerwie.
Sylwia Florowska
W związku z decyzją większości rodziców (88%) od dnia 25.11.2019r. /poniedziałek/ wprowadza się zakaz przynoszenia do szkoły telefonów.
Tradycją w naszej szkole stał się konkurs pieśni patriotycznej. Już po raz czwarty uzdolnieni muzykalnie uczniowie próbowali swych sił w śpiewie. 15.11 odbył się w naszej szkole Festiwal Pieśni Patriotycznej w którym wzięło udział 29 uczniów. Usłyszeliśmy znane pieśni wykonywane solo, w duetach lub zespołowo. W młodszej grupie zaprezentowały się 3 zespoły z klasy trzeciej. Pierwsze miejsce komisja konkursowa pod przewodnictwem pani dyrektor Grażyny Dąbrowskiej przyznała zespołowi w składzie Maksymilian Sulich, Jan Skórka i Kuba Majchrowski. Drugie miejsce zajął duet Monika Gąsior i Karol Majchrowski, a trzecie zespół w składzie: Zuzanna Gajewska i Dominika Jaczewska. W grupie straszej I miejsce zajęła Maja Sulich, drugie Milena Sowa, a trzecie Emilia Kraszewska i zespół chłopięcy w składzie: Kaceper Gajewski, Mikołaj Bardadyn i Borys Kałuski. Klasę VII zaprezentowały: Julia Siwiecka, która zajęła I miejsce, Amelia Skórka wyśpiewała piosenkę " tu wszędzie jest moja Ojczyzna" II miejsce, a zespół w składzie: Patrycja Gromek, Natalia Kocon, Joanna Tchórzewska i Wiktoria Tyburczy zaśpiewały "Mury" Jacka Kaczmarskiego zajmując III miejsce. Wszyscy poruszeni byli wykonaniem "Ciszy" przez Maję Sulich z klasy V. To ona reprezentowała naszą szkołę na gminnym festiwalu w Wyszkowie. Był to występ niezwykle udany, bo Maja wygrała w tej grupie wiekowej! Druga nasza reprezentantka - Julia Siwiecka wystąpiła w grupie najstarszej. Jej drugie miejsce również można uznać za sukces.
Ludmiła Kalata
W październiku b.r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wziąć udział w XVII edycji Konkursu Ekologicznego „Mazowieckie Krajobrazy”. Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Konkurs odbywa się w trzech etapach: szkolnym, regionalnym i wojewódzkim.
Tegoroczna edycja nawiązuje do popularyzacji walorów krajobrazowych, przyrodniczych, kulturowych, zabytkowych, turystycznych i estetycznych Mazowsza. Celem konkursu jest wykształcenie u dzieci i młodzieży indywidualnej odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego oraz uświadomienie, jak ważną rolę pełni otaczająca nas przestrzeń, rozwój zmysłu plastycznego i kreatywności w połączeniu z aktywną edukacją ekologiczną. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni wszyscy uczniowie szkół podstawowych z terenu województwa mazowieckiego.
Uczniowie klas I – III mieli wykonać plakat ekologiczny z hasłem, uczniowie klas IV – VI – fotografię przedstawiającą mazowieckie krajobrazy ( z opisem danego miejsca na odwrocie zdjęcia ), natomiast uczniowie klas VII – VIII – napisać wiersz dotyczący przedmiotowej tematyki.
Kryteriami oceny prac konkursowych były: zgodność tematyczna, pomysłowość, estetyka, samodzielność wykonania. W każdej grupie wiekowej szkolne komisje konkursowe wybrały tylko jedną pracę, która przeszła do kolejnego etapu.
W naszej placówce do konkursu zgłoszono 7 prac. W kategorii klas IV – VI do następnego etapu zakwalifikowała się fotografia Borysa Kałuskiego z klasy V, zaś w grupie klas VII – VIII – wiersz Artura Stelmacha z klasy VIII.
Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu za aktywność, pomysłowość oraz zainteresowanie otaczającym nas środowiskiem.
Organizacją konkursu na terenie szkoły zajęły się panie Sylwia Florowska i Agata Modzelewska.
W związku z porozumieniem zawartym pomiędzy SPZOZ w Węgrowie, a Gminą Liw – miejscem wykonywania świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego jest:
Poradnia Stomatologiczna – Wiejski Ośrodek Zdrowia w Wyszkowie.
Świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane są poza kolejnością w środę w godzinach od 9.00 do 12.00. Określa się ilość dzieci i młodzieży maksymalnie do 15 osób w dniu przyjęcia.
Dnia 14 listopada 2019r. uczniowie z klasy I złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: rodzice, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły i przedszkolacy z panią dyrektor Joanną Dobosz. Wszystkich przybyłych powitała wychowawczyni klasy I. Następnie pierwszoklasiści wspaniale zaprezentowali się w krótkiej części artystycznej. Wyrecytowane wiersze przeplatane piosenkami nagrodzone zostały gromkimi brawami. Następnie uczniowie klasy I musieli zaliczyć test sprawnościowy, wypić napój radości i zjeść tabletki mądrości. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Grażyna Dąbrowska pasowała pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły, wręczyła pamiątkowe dyplomy i życzyła wszystkim wielu sukcesów w nauce. Uczniowie otrzymali również upominki od rodziców i przedszkolaków. Ta uroczystość na długo zostanie w naszej pamięci.