• Bieg dla Niepodległej

    Bieg dla Niepodległej

    Dnia 12 listopada dzieci z klas I-III uczestniczyli w II BIEGU DLA NIEPODLEGŁEJ organizowanym przez przedszkole w Starejwsi.  Biegacze z zaangażowaniem pokonali swój dystans, za co otrzymali złote medale i ciepły bigos na uzupełnienie kalorii. Na koniec pamiątkowe zdjęcie i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego- to wszystko dla uczczenia Niepodległej!!! Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok.

  • Święto Niepodległości

    Święto Niepodległości

    11 listopada to Święto Niepodległości – symbol miłości do ojczyzny, walki o wolność i wiary w zwycięstwo. W naszej szkole ten dzień uczciliśmy uroczystym apelem, który odbył się 8 listopada. Klasa VII pod okiem Pani Ewy Gzowskiej zaprezentowała montaż słowno – muzyczny całej społeczności szkolnej. Apel rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem Hymnu Polski. Uczniowie uświetnili uroczystość polskimi pieśniami patriotycznymi przeplatanymi wierszami pełnych nostalgii i refleksji. Po zakończonym apelu pani Dyrektor Grażyna Dąbrowska podkreśliła, że wolność i niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze, tylko od każdego z nas zależy jakość naszej niepodległości, a uroczystość była doskonałą okazją do refleksji nad historią naszej Ojczyzny.

                                                                                         Sylwia Florowska

  • Koncert "Naród to pamięć o historii, która Go ukształtowała"

    Koncert "Naród to pamięć o historii, która Go ukształtowała"

    30 października 2019r. nasza szkoła wzięła udział w koncercie patriotycznym "Naród to pamięć o historii, która Go ukształtowała". Projekt finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Fundację Maestra. Koncert został poprzedzony, krótką prelekcją na temat najważniejszych wydarzeń II wojny światowej, którą przygotował nauczyciel historii Pan Tomasz Roguski. Następnie wszyscy wysłuchali operowego występu. 

    Organizatorów reprezentowali: Małgorzata Szmidt-Kondratiuk – prezes Fundacji, artystka śpiewaczka, była solistka Teatru Wielkiego i Operetki Warszawskiej, wykładowca na Akademii Muzycznej w Warszawie; Wojciech Pazura – wiceprezes Fundacji oraz Marzena Samselska – solistka Teatru Maestra.

  • Spotkanie z policjantami

    Spotkanie z policjantami

    29 października uczniowie klas VI, VII i VIII wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie. Tematem przewodnim była odpowiedzialność karna małoletnich. Policjanci wyjaśnili uczniom jaką odpowiedzilnosc karną ponoszą osoby nieletnie. 

  • Czytamy ze Słodziakami

    Czytamy ze Słodziakami

    Od 1 do 21 października uczniowie klas I-III brali udział w drugiej edycji "Szkolnych Przygód Gangu Słodziaków". Akcja miała na celu aktywne wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci naszej szkoły i ich rodziców. Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka - pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Aby wyrobić w dziecku nawyk czytania, wystarczy czytać z nim codziennie minimum 10 minut przez 21 dni. Dlatego też każdy uczeń z klas I-III otrzymał Dzienniczek Postępów Czytania oraz imienną zakładkę do książki. Zadaniem dzieci było samodzielne czytanie minimum 10 minut dziennie przez 21 dni lub czytanie wspólnie z rodzicem wybranej przez siebie książki. Za każdym razem rodzice rejestrowali postęp w czytaniu podpisując się w Dzienniczku. Dzięki temu uczniowie otrzymywali od swoich nauczycieli specjalne naklejki, które mogli wkleić do swojego Dzienniczka. Finałem akcji było wręczenie dzieciom dyplomów za wspaniałą przygodę ze Słodziakami i doskonalenie umiejętności czytania. Kolejne akcje motywujące uczniów do codziennego sięgania po książkę już wkrótce.

     

                                                           Sylwia Zajkowska

  • Dzień Papieski

    Dzień Papieski

    Dnia 18 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Cała społeczność szkolna udała się do Kościoła. Centralnym punktem  była uroczysta akademia, w czasie, której miała miejsce inscenizacja słowno – muzyczna przygotowana przez uczniów z klasy siódmej pod opieką ks. Mirosława Połoka oraz pani Ludmiły Kalaty. Uczniowie mogli nie tylko posłuchać wspomnień świętego związanych z jego dzieciństwem i młodością, ale poznać, zgodnie z hasłem  „Wstańcie i chodźmy”, nieznane lub mało znane fakty z życia św. Jana Pawła II, jego pasje i zainteresowania oraz przekonać się, że był człowiekiem z dużym poczuciem humoru. W czasie akademii była także okazja wspólnego pośpiewania piosenek związanych z naszym polskim świętym.

                                                                                         Ks. Mirosław Połok

  • „Mojżesz- Książę z Egiptu”

    „Mojżesz- Książę z Egiptu”


    17 października 2019 r. uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny wystawiany przez aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, który w prosty i szlachetny sposób wprowadził dzieci w tematykę biblijną.  Oparty na historii Mojżesza opowiadał o jego życiu w Egipcie. Dzięki temu młodzi widzowie poznali kolebkę naszej cywilizacji razem z piramidami, Sfinksem i czasem Faraonów. Przewijał się w nim wątek trudnych wyborów każdego człowieka. Piękne kostiumy i muzyka uzupełniały wzruszającą historię, nie pozbawioną akcentów komediowych. Z ogromną przyjemnością obejrzeliśmy spektakl o historii, która zmieniła cały świat.

    Hanna Madziar

     

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

     

    Dnia 11 października obchodziliśmy w naszej szkole Święto Edukacji Narodowej. Od samego rana wdzięczni uczniowie składali życzenia i wyrazy wdzięczności swoim nauczycielom. O godzinie 13.00 odbyła się akademia na którą przybyli zaproszeni goście: emeryci, rodzice, ks. proboszcz- Marek Sidoruk, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły. Uczniowie klasy V, pod  okiem p. Sylwii Florowskiej i pani Ludmiły Kalaty zaprezentowali gościom montaż słowno – muzyczny. Nie zabrakło w nim humoru połączonego  z podziękowaniami dla wszystkich pracowników szkoły, przeplatanymi piosenkami. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Maja Kraszewska, w imieniu  uczniów złożyła życzenia wszystkim byłym  i obecnym pracownikom szkoły, którzy otrzymali również słodkie upominki ufundowane przez SU. W dalszej części głos zabrała pani dyrektor Grażyna Dąbrowska, która zaznaczyła, ogromną odpowiedzialność i rangę pracy nauczyciela. Doceniła fakt, że dzięki zaangażowaniu i kreatywności nauczycieli nasza młodzież może z sukcesem rozwijać swoje pasje i umiejętności. Pani dyrektor podziękowała pracownikom administracji i obsługi, doceniając ich wkład w sprawne i bezpieczne funkcjonowanie szkoły. Na koniec złożyła życzenia wszystkim uczniom, podkreślając, że rozwój talentu młodego człowieka jest dla nauczyciela źródłem największej satysfakcji. Następnie przewodnicząca Rady Rodziców- pani Joanna Majchrowska wyraziła słowa wdzięczności i podziękowała nauczycielom za ich trud, pracę wychowawczą i wręczyła wszystkim słodkie upominki od rodziców. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze. Jej uwieńczeniem było spotkanie nauczycieli, gości i rodziców przy kawie i herbacie.

                                                                   Sylwia Florowska

  • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    Wybory do Samorządu Uczniowskiego

    Dnia 27 września w naszej szkole odbyły się wybory do  Samorządu Uczniowskiego. Do Rady Samorządu kandydowało 6 uczniów z klas VI-VIII. Głosowała cała społeczność szkolna. Oddano 104 głosy. Po podliczeniu głosów zostało wyłonione grono uczniów, zostały ogłoszone wyniki przez Komisję Wyborczą i opiekunki SU – Sylwię Florowską i Barbarę Zajkowską. Przewodniczącą została  Maja Kraszewska z klasy VIII, Zastępcą – Julia Siwiecka z klasy VII oraz członkowie : Dawid Ładosz z klasy VIII, Skórka Amelia z klasy VII, Kocon Natalia z klasy VII, Milena Sowa z klasy VI. Gartulujemy !

                                                                                                              Sylwia Florowska

  • Obchody Dnia Patrona Szkoły

    	Obchody Dnia Patrona Szkoły

     

    „ Jak myśl sprzed lat,

    Jak wspomnień ślad,

    Wraca dziś pamięć o tych,

    których nie ma.”

     

    Dnia 26 września 2019 roku nasza szkoła uczciła swoich patronów- Bohaterów Września 1939. Cała społeczność szkolna obejrzała uroczysty montaż słowno- muzyczny. Wysłuchaliśmy informacji historycznych, wierszy oraz piosenek, które były powodem do zadumy i refleksji. W tym roku był to dla nas wszystkich szczególny dzień, ponieważ obchodzony w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wszystkim, którzy w imię miłości Ojczyzny chwycili za broń, tym, którzy polegli, zostali zamęczeni w obozach, i tym, co w wyniku okrutnych tortur pomarli, oddaliśmy hołd i uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Pamięć o naszym patronie jest wciąż żywa. Wplata się w historię naszej miejscowości cieniami poległych. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Bohaterów Września 1939. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce. Po zakończeniu uroczystości delegacja uczniów, pod opieką nauczycieli oraz w towarzystwie gościa, pani Katarzyny Chlebny- kierownik Oświaty Gminy Liw, złożyła kwiaty na cmentarzu na mogiłach poległych żołnierzy oraz pod pomnikiem przy szkole, upamiętniającym wydarzenia 1939 roku. Obchody Dnia Patrona są ważną lekcją patriotyzmu dla uczniów naszej szkoły. Przypominanie ważnych i trudnych wydarzeń z czasów II wojny światowej to nie tylko edukacja historyczna, ale również gruntowanie  postaw poczucia obowiązku wobec Ojczyzny. Dzień Patrona będziemy świętować w ostatni czwartek września każdego roku.

    Hanna Madziar

  • SKSonTour

    SKSonTour

    Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniu SKSonTour organizowanym na Torwarze w Warszawie. Obecność znanych sportowców (Emilia Ankiewicz, Sławomir Szmal, Paweł Korzeniowski) oraz możliwość sprawdzenia swych umiejętności na wielu przyrządach i w kilku grach zespołowych stanowiła sporą atrakcję dla uczniów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę oraz słodki poczęstunek.

    SKSonTour to cykl wydarzeń sportowych organizowanych w ramach programu Szkolny Klub Sportowy. Głównym założeniem SKSonTour jest realizacja obwodów stacyjnych, podczas których uczestnicy poznają nowe formy aktywności oraz są poddawani testom sprawności fizycznej. Wszystkim zadaniom towarzyszy doskonała zabawa  i mnóstwo uśmiechu.

  • Biegi przełajowe

    Biegi przełajowe

    20 września 2019 nad zalewem w Węgrowie odbyły się Powiatowe zawody w biegach przełajowych w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły:  Sulich Maksymilian, Pełka Maja, Sulich Maja, Matejczyk Julia, Jachimowicz Otylia, Sowa Milena, Kraszewska Maja, Jaczewska Aleksandra , Kałuski Borys, Siwiecki Jakub, Chrul Wiktor, Borkowski Olaf, Niszcz Patryk.

    Bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczęta, które uzyskały awans na zwody regionalne w Siedlcach. Drugie miejsce w kat. klas V zajęła Maja Sulich, trzecie miejsce w kat. kl. VII zajęła Aleksandra Jaczewska, a  kat. kl. VI siódma była Otylia Jachimowicz. Pozostali nasi uczniowie również dzielnie walczyli i godnie reprezentowali naszą szkołę.

    Gratulacje dla wszystkich i powodzenia w kolejnych zawodach.

  • Wyjazd do Serpelic

    Wyjazd do Serpelic

     

     

    Dnia 12 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły wybrali się do Serpelic na Diecezjalne Spotkanie Młodzieży Drohiczyńskiej. Tegoroczne hasło brzmiało ,,Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ namaścił i posłał Mnie…” (Łk 4,18). Pierwszy przystanek był w Drohiczynie, gdzie młodzież zwiedziła Wyższe Seminarium Duchowne.  Następnie wszyscy udali się do kościoła pofranciszkańskiego, gdzie zebrała się młodzież dekanatu węgrowskiego i łochowskiego. Tam została wygłoszona  konferencja oraz odbyło się spotkanie modlitewne, po którym wszyscy pojechali do Serpelic. Na miejscu młodzież  wysłuchała świadectw uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku. Następnie uczniowie mogli spróbować swoich siła podczas wspólnego tańca. Po chwilach relaksu był czas na wyciszenie się i przygotowanie się do Mszy Św. Eucharystii przewodniczył ks. Bp Piotr Sawczuk, wygłosił Homilię i po zakończeniu Mszy Św. poświęcił krzyż, który został przez naszych uczniów przywieziony do Serpelic. Ten wyjazd był czasem wspólnej modlitwy, refleksji oraz zabawy.

  • Ogłoszenie

    Od dnia 9.09.2019r. (poniedziałek) zajęcia będa się zaczynać o godz. 8.15. Ze względu na późniejszy dojazd uczniów do szkoły. 

  • Początek roku szkolnego

    Początek roku szkolnego

    Ukochane wakacje dobiegły końca i zabrzmiał pierwszy dzwonek. Nasi uczniowie zostawili za sobą ciepłe i słoneczne dni czasu wolnego, i przywitali nowy rok szkolny, który będzie pełny różnych możliwości. Drugiego września nasi ukochani i wypoczęci uczniowie, z radością na twarzach powrócili do swojej szkoły gdzie razem z rodzicami, kolegami i nauczycielami spotkali się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019 / 2020.Nie zapomnieliśmy o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 r. 80 lat temu, 1 września dzieci nie powitały nowego roku szkolnego jak my dzisiaj, gdyż wybuchła II wojna światowa. Uczciliśmy minutą ciszy wszystkich, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Oby nigdy nasze dzieci, nie musiały doświadczyć tych wszystkich okropności.Wszystkich zebranych przywitała pani dyrektor Grażyna Dąbrowska, wyrażając nadzieje na owocną współpracę całej szkoły. Ze szczególną życzliwością zwróciła uwagę na naszych najmłodszych uczniów rozpoczynających swą naukę naszej placówce – uczniów 1 klasy. Następnie życzyła wszystkim zgromadzonym wyrozumiałości, cierpliwości i zapału do pracy.

     

  • Rozpoczęcie roku szkolnego

    Rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałek 02.09.2019r. Po mszy św. o godz. 8.30. zapraszamy do szkoły.

  • Fundacja "Światełko Nadziei dla Syrii" podczas Dni Węgrowa

    Fundacja "Światełko Nadziei dla Syrii" podczas Dni Węgrowa

     

    10 sierpnia 2019 roku kwestowaliśmy w Węgrowie, którego mieszkańcy bardzo ciepło nas przyjęli. Dziękuję gorąco za zaproszenie pani Katarzynie Zabadała – dyrektor Węgrowskiego Ośrodka Kultury oraz cudownym nauczycielkom Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Starejwsi - p. Barbarze Zajkowskiej i Hannie Madziar - za pomoc w kwestowaniu i zorganizowanie aktywnej grupy swoich wychowanków- wolontariuszy. Słowa uznania kieruję do rodziców uczniów, którzy  motywują swoje dzieci do pomocy innym i uczą, jak być wrażliwym człowiekiem, gotowym do poświęcenia czasu i uwagi bliźniemu… bo dobro wraca.

    Wolontariat: Barbara Zajkowska, Hanna Madziar, Jan Chrul, Wiktor Chrul, Patryk Niszcz, Amelia Skórka, Natalia Kocon

     

     

    Elżbieta Rawska

    Prezes Fundacji „Światełko Nadziei dla Syrii”

    swiatelkonadzieidlasyrii.org.pl

  • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

    ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

           19 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Będą to najdłuższe wakacje od lat , bo trwające 74 dni.  Do nauki uczniowie wrócą 2 września.                              

     Ostatnie dziesięć miesięcy były dla nas czasem szczególnym. W listopadzie nasza szkoła otrzymała imię Bohaterów Września 1939, a ósmoklasiści byli pierwszym rocznikiem, którzy ukończyli ośmioklasową szkołę podstawową . Nauczyciele włożyli wiele pracy w przygotowanie ich do egzaminów, co zaowocowało dobrymi wynikami. Dzień przed oficjalnym zakończeniem roku szkolnego pożegnali się z wychowawczynią przy pizzy i cieście.

    Również ósmoklasiści pod kierunkiem swojej wychowawczyni – pani Olgi Królak – Daniłko - przygotowali część artystyczną na zakończenie roku szkolnego. „ Do widzenia przyjaciele…” usłyszeli od swoich koleżanek z klasy piątej. Wielu z nich nie kryło wzruszenia. Absolwenci otrzymali upominki od Samorządu Uczniowskiego. Pani Dyrektor wręczyła nagrody książkowe uczniom, którzy wyróżnili się najwyższymi wynikami. Po uroczystości dzieci udały się do swoich klas, aby spotkać się z wychowawcami i odebrać świadectwa.

  • Wycieczka Suwalszczyzna - Wilno

    Wycieczka Suwalszczyzna - Wilno

    11 - 14 czerwca 2019

    Wczesnym rankiem 11 czerwca wyruszyliśmy na wycieczkę. Po czterogodzinnej jeździe dotarliśmy nad jezioro Wigry. Zwiedziliśmy Muzeum Wigier oraz pokamedulski klasztor.     To miejsce odwiedzali wielcy królowie, od Władysława Jagiełły zaczynając, a na Janie Kazimierzu kończąc, to tu przybywali wielcy architekci, malarze, poeci. To właśnie Wigry wybrał św. Jan Paweł II na miejsce swojego kilkudniowego odpoczynku. Następnie udaliśmy się do Sejn, w pobliżu których mieliśmy nocleg, w miejscowości Sumowo. Ośrodek był ładnie położony na niewielkim wzniesieniu tuż przy jeziorze. Nawet troszkę wykąpaliśmy się ( niestety, mogliśmy tylko wejść do wody do kolan).

    Drugiego dnia udaliśmy się do Wilna. Weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, z której mogliśmy podziwiać panoramę miasta. Następnie przespacerowaliśmy się ul. Zamkową do Ostrej Bramy i katedry św. Stanisława. Byliśmy w cerkwi Trójcy Świętej oraz klasztorze Bazylianów. Zobaczyliśmy pałac prezydencki, uniwersytet wileński oraz muzeum poświęcone Adamowi Mickiewiczowi. Mieliśmy oczywiście czas wolny, który poświęciliśmy na zakup pamiątek i lody. Zmęczeni wróciliśmy do naszego ośrodka.

    Trzeci dzień to była objazdowa wycieczka po Suwalszczyźnie. Byliśmy na Cisowej Górze- „suwalskiej Fujyamie”, w Smolnikach – punkcie widokowym „U Pana Tadeusza” - oraz w Stańczykach, gdzie mogliśmy podziwiać gigantyczne poniemieckie wiadukty kolejowe. Pochlapaliśmy się w najgłębszym jeziorze w Polsce - Hańczy..

    Ostatniego dnia popłynęliśmy żeglugą augustowską do Studziennicznej – miejsca kultu maryjnego. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Tykocin - miejscowość znaną z potopu szwedzkiego oraz z zachowanej przedwojennej synagogi i wielu zachowanych domów zamieszkiwanych przez Żydów. Ok. 19 byliśmy już w domu.

    Nasza wycieczka odbywała się w tropikalnym upale ( ok. 35°C), ale mimo że byliśmy na terenie polskiego bieguna zimna, tej temperatury nie odczuliśmy. Mieliśmy tak dużo energii, że codziennie pod opieką p. Sylwii rozgrywaliśmy mecze piłkarskie.

    Opiekun : E. Gzowska

     

     

  • Zachowaj Trzeźwy Umysł

    Zachowaj Trzeźwy Umysł

    6 czerwca 2019r. w SSP im. K. Makuszyńskiego w Wyszkowie odbyło się podsumowanie akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów. Dziewczęta z klasy 6 zaprezentowały taniec ( nagrodzony gromkimi brawami), Asia, Julka i Natalka, również z klasy 6, zaśpiewały ’Nie bój się chcieć” . Maja z klasy 4, Magda z klasy 6 oraz Dominik z klasy7 wykonali rysunki związane z tematem akcji „ Chce mi się chcieć”.

    Po występach uczniów szkół Gminy Liw na boisku sportowym chłopcy i dziewczęta rywalizowali w różnorodnych konkurencjach sportowych, np. rzutach piłką do kosza czy też kręceniu hula - hop. Po wyczerpujących rozgrywkach wszyscy mogli się posilić ciepłą kiełbaską oraz lodami. Następnie podsumowano akcję – rozdano dyplomy i pamiątkowe koszulki.

    Czas szybko płynął, a nam nie  spieszyło się do szkoły. Chłopcy rozegrali jeszcze mecz piłki nożnej z reprezentacją szkoły w Ruchnie. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

    Ewa Gzowska

strona:

Wiadomości

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Września 1939 w Starejwsi
    ul. Szkolna1, 07-100 Węgrów
    E-mail: sspstarawies@wp.pl
  • 25 7931871

Galeria zdjęć