Jeśli nie zmieni się pogoda, zajęcia lekcyjne od poniedziałku w dalszym ciągu będą skracane do 30 min.
Zapraszamy do szkoły na zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dnia 19 czerwca o godz. 9.00.
Z powodu upałów zajęcia lekcyjne w dniach 12 - 14.06.2019r. będą skrócone do 30 min.
Dyrektor szkoły
Aż dziewięciu uczniów naszej szkoły zdecydowało się wziąć udział w konkursie „Popisz się talentem!” zorganizowanym już po raz trzeci przez wydawnictwo Nowa Era.
Temat tegorocznej edycji konkursu brzmi: „O czym marzą dzieci”. Aby wziąć udział w konkursie, należało samodzielnie napisać opowiadanie zgodne z tematem zadania konkursowego ( Wyobraźcie sobie swoją wizytę w „Punkcie spełniania marzeń”. O spełnienie jakich marzeń byście poprosili? Co wydarzyłoby się potem? ). Opowiadania oceniało profesjonalne jury. Prace były rozpatrywane w podziale na dwie grupy wiekowe: kl. I – IV oraz kl. V – VIII. W każdej kategorii zostało wyłonionych 15 opowiadań. Główna nagroda w konkursie to debiut w prawdziwej książce!
Konkurs zainteresował aż dziewięciu uczniów klas VI – VIII naszej szkoły. Wymyślili oni niezwykle pomysłowe i ciekawe historie. Chociaż nikomu z nich nie udało się znaleźć w zwycięskiej trzydziestce ( w konkursie wzięło udział 1313 uczniów z całej Polski ), są zwycięzcami. Zmierzyli się z rozwijającym, ambitnym, nieszablonowym wyzwaniem, wyrazili siebie poprzez sztukę, pokazali swój kreatywny potencjał, a nawet talent.
Szkoda byłoby, gdyby powstałe w wyniku konkursu prace trafiły do szuflad autorów. Dlatego też postanowiliśmy przygotować z nich naszą własną książeczkę, którą będą mogli przeczytać wszyscy zainteresowani. Naprawdę warto! Zilustrowania opowiadań kolegów podjął się Dominik Ładosz z klasy VII. Książeczka znajduje się w szkolnej bibliotece. Przyjemnej lektury!
Autorzy konkursowych opowiadań oraz ich ilustrator otrzymali pamiątkowe dyplomy od organizatora konkursu oraz egzemplarze wspomnianej książeczki.
Co ciekawego wydarzyło się w poniedziałkowej grupie małych artystów od poprzedniej relacji? Wiele ciekawych… prac. Opowiemy o niektórych z nich.
Chociaż nikt już nie pamięta o Świętach Wielkanocnych, to chcielibyśmy wspomnieć o ozdobach, jakie na te święta przygotowaliśmy. Były to kolorowe zajączki z pisankami, a także przepiękne jaja wielkanocne, przy wykonaniu których bardzo się napracowaliśmy i pokłuliśmy sobie palce. Warto było, ponieważ efekt okazał się wspaniały.
Kilka zajęć poświęciliśmy na prezenty dla mam z okazji ich święta. Zrobiliśmy dla nich, techniką origami z koła, złote rybki, które ( jeśli ktoś mocno będzie wierzył ) spełniają wszystkie życzenia. Mamy zasługują na więcej niż jeden prezent, więc przygotowaliśmy dla nich także ozdobne pudełeczka.
Dużo radości sprawiło wszystkim wykonanie obrazków z papużkami z kół. Upiększymy nimi swoje pokoje, a może podarujemy tatusiom – wszak niedługo ich święto…
W czasie świetlicowych zajęć artystycznych powstało sporo interesujących prac, pożytecznie spędzaliśmy czas w przyjemnej atmosferze, a naszej opiekunce, p. Agacie Modzelewskiej, dostarczaliśmy wiele radości i satysfakcji.
Dnia 4 czerwca 2019r. odbył się gminny etap V Międzyszkolnego Konkursu o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Liw. Jego uczestnicy zostali wyłonieni w wyniku eliminacji szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali:
- w kategorii klas IV – VI: Weronika Joniuk
( kl. V ), Aleksandra Jaczewska (kl. VI ) i Julia Siwiecka ( kl. VI )
- w kategorii klas VII – VIII: Dawid Ładosz ( kl. VII ), Dominik Ładosz ( kl. VII ) i Alicja Łojek ( kl. VIII ).
Uczniowie ci przez kilka tygodni, pod kierunkiem swoich polonistów, wytrwale przygotowywali się do rywalizacji o zdobycie tytułu Mistrza Ortografii. Udało się! Julka Siwiecka została Mistrzynią Ortografii w swojej grupie wiekowej (otrzymała maksymalną liczbę punktów - 50), zaś Ala Łojek ( z najwyższą liczbą punktów w swojej kategorii – 48 i 2/3 ) uzyskała tytuł Mistrzyni Ortografii klas VII – VIII. Tytuł I Vicemistrzyni Ortografii Gminy Liw trafił do Oli Jaczewskiej (jej wynik to 46 i 2/3 p). Brawo, dziewczyny!!!
Pozostali uczniowie naszej szkoły również uzyskali naprawdę wysokie wyniki, dając nam powód do dumy.
Wszystkim uczestnikom gminnego etapu konkursu ortograficznego dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowania do tego wydarzenia, gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
3 czerwca odbyły się w naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Kiełbaska z grilla wzmocniła wszystkich i dała siłę do następnej części programu. Pokaz kickboxingu w wykonaniu Karoliny Młynik, Adama Brzozowicza i naszych uczennic z klasy V :Patrycji Kocon i Julii Rostek urozmaicił dzisiejszy dzień i wzbudził duże zainteresowanie.
Piękna nasza Polska cała .... to słowa pieśni śpiewanej
przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Mazowsze"
im. Tadeusza Sygietyńskiego.
Dnia 29 maja 2019r. uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią byli na wycieczce w Otrębusach. Mieści się tam siedziba zespołu Mazowsze. Mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w widowisku edukacyjnym w wykonaniu wspaniałych artystów, którzy zabrali nas na wspólną wyprawę w świat muzyki i tańca, którego korzenie znajdujemy w bogactwie folkloru naszego kraju. Przedstawienie było przepiękne i wywarło na nas duże wrażenie, dlatego też po zakończeniu długo oklaskiwaliśmy artystów.
28 maja uczniowie naszej szkoły przygotowali dla swoich Rodziców wspaniałą część artystyczną pod kierunkiem pań: Marzanny Komosy, Hanny Madziar i Barbary Zajkowskiej. Każda klasa podziękowała swoim Rodzicom recytując wiersze i śpiewając piękne piosenki, które wzruszyły wszystkich do łez. Sądząc po uśmiechach i oklaskach, uroczystość bardzo się podobała. Po występie były życzenia, całusy, własnoręcznie wykonane prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Cieszymy się, że Rodzice tak licznie wzięli udział w uroczystości wiedząc, że takie spotkania łączą rodziny, uczą miłości, szacunku, przywiązania. Spotkanie zakończył słodki poczęstunek.
27 maja 2019r. uczennice z naszej szkoły wzięły udział w eliminacjach powiatowych konkursu recytatorskiego, który odbył się w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Reprezentowały nas Dominika Jaczewska z kl.2, Anna Gala z kl. 3 i Julia Siwiecka z kl.6. Dziewczynki bardzo pięknie zaprezentowały się na węgrowskiej scenie. Wyróżnienie za występ otrzymała Anna Gala. Gratulacje !
Dnia 20 maja 2019r. uczniowie klasy I i II z wychowawczyniami p. Marzanną Komosą i p. Hanną Madziar udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pobyt w stolicy dzieci rozpoczęły od udziału w warsztatach w Manufakturze Czekolady. Tu każdy uczestnik mógł tworzyć własną tabliczkę czekolady, którą zabrał do domu, wypić kubek tego gorącego przysmaku, sprawdzić jak smakuje ziarno kakao, zobaczyć pokaz ręcznego temperowania czekolady na granitowym blacie i obejrzeć prezentację ,, Od plantacji do tabliczki” .
W konkursie czekoladowym dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą, a na zakończenie wszyscy otrzymali kolorowe balony.
Kolejną atrakcją był wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z tarasu widokowego najwyższego zabytku w Polsce uczniowie podziwiali piękną panoramę Warszawy.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta na Starym Mieście. Tutaj
z bliska dzieci zobaczyły Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta, Rynek Starego Miasta z Pomnikiem Syrenki, piękne kolorowe kamieniczki, Mury miejskie, a także dorożki.
Każda wycieczka kończy się posiłkiem w Mc Donald’s, więc i nasza również nie mogła ominąć tego miejsca.
Pomimo zmęczenia wszyscy wrócili zadowoleni.
Marzanna Komosa
Dnia 15 maja 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji klasa IV, pod kierunkiem pani Sylwii Florowskiej, przygotowała apel. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi brzmi „Ochrona zagrożonych gatunków”. Uczniowie, w swoim wystąpieniu, przypomnieli, że dbając o Ziemię, dbamy również o siebie. Poruszyli problem ochrony zagrożonych gatunków zwierząt żyjących na świecie. Wyjaśnili, iż zniszczenie fauny i flory są bezpośrednio związane z przyczynami wynikającymi z działalności człowieka. Przekonywali, że nasze wspólne działania muszą być szybkie i zdecydowane, aby uchronić planetę przed katastrofą. Kolejnym punktem apelu był występ uczniów klasy drugiej, którzy zaśpiewali piosenkę pt. „ Imieniny Ziemi”. Starsze klasy wykonały plakaty ilustrujące zagrożone gatunki. Z prac przygotowano wystawę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Tego dnia gościliśmy także pracowników Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie klas I-IV uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „ Rośliny i zwierzęta NPK”, które poprowadził pan Janusz Kur. Rozpoznawali zwierzęta na podstawie ilustracji, podziwiali poroża jeleni, nazywali drzewa oglądając ich owoce i nasiona. Prezentację pt. „ Formy ochrony czynnej i biernej” dla klas V-VIII przygotował pan Marcin Dolota. Obie formy zajęć były dla dzieci ciekawą lekcją przyrody. Spotkanie ze strażnikami NBP zorganizowała pani Hanna Madziar.
Dnia 14 maja 2019r. najlepsi recytatorzy z naszej szkoły wzięli udział w XXXVI Gminnym Konkursie Recytatorskim im. Kornela Makuszyńskiego w Wyszkowie. Reprezentowały nas: Nina Kałuska z kl.1, Dominika Jaczewska z kl. 2, Anna Gala z kl. 3, Antonina Łasek z kl.4, Julia Siwiecka z kl.6 i Aleksandra Jaczewska z kl.6. Uczennice do konkursu przygotowały p.Hanna Madziar, p. Marzanna Komosa, p. Barbara Zajkowska, p. Agata Modzelewska oraz p. Olgierd Każuch. Wszystkie recytatorki pięknie zaprezentowały się na scenie. Jury wysoko oceniło występy naszych dziewcząt. Jesteśmy z nich dumni. Laureatkami konkursu gminnego zostały: Anna Gala (miejsce I), Dominika Jaczewska (miejsce II), Julia Siwiecka (miejsce III), a Antonina Łasek i Aleksandra Jaczewska otrzymały wyróżnienie. Zwyciężczynie będą reprezentowały naszą szkołę w konkursie powiatowym w Węgrowie 27 maja 2019r. Wszystkim serdecznie gratulujemy !
Barbara Zajkowska
6 maja 2019r. odbył się szkolny etap V Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii Gminy Liw. Uczniowie klas IV-VIII pisali tekst dyktanda związanego z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Do konkursu przystąpiło 21 uczniów ( Kl.IV- 5, Kl.V-3, Kl.VI- 5, kl.VII- 5, KL.VIII- 3). Laureci w kategorii klasy IV- VI Julia Siwiecka,Weronika Joniuk, Aleksandra Jaczewska i klasy VII-VIII Dominik Ładosz, Dawid Ładosz, Alicja Łojek będą reprezentowali naszą szkołę w konkursie gminnym w Ruchnie 4 czerwca 2019 r.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział; laureatom gratulujemy, a nauczycielom pani Agacie Modzelewskiej i panu Olgierdowi Każuchowi dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu.
W piątek, 10 maja, w naszej szkole, odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego dnia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla Polski. Usłyszeliśmy również piękne pieśni patriotyczne, które wzruszały i oddawały atmosferę tamtych dni.
Program uroczystości został przygotowany przez uczniów klas V pod opieką p. U. Steć.
Dnia 7 maja 2019r. odbył się KONKURS RECYTATORSKI IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO. Cele konkursu to : popularyzacja literatury pięknej, rozwijanie i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Uczestnicy występowali w dwóch grupach wiekowych : uczniowie z klas I-III i uczniowie z klas IV-VI. Każdy zaprezentował jeden wiersz i jeden fragment prozy dowolnego autora. Do konkursu przystąpiło 29 uczniów. Jury wyłoniło 6 zwycięzców (po 3 z każdej kategorii wiekowej). Laureaci będą reprezentowali naszą szkołę na konkursie gminnym w Wyszkowie 14 maja 2019r. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne prezentacje, a paniom H. Madziar, M. Komosie, B. Zajkowskiej, A. Modzelewskiej i panu O. Każuchowi za przygotowanie uczniów do konkursu.
Laureaci : Nina Kałuska z kl.1, Dominika Jaczewska z kl.2, Anna Gala z kl.3, Antonina Łasek
z kl.4, Julia Siwiecka z kl.6, Aleksandra Jaczewska z kl.6.
W związku z egzaminem ósmoklasisty w dniach od 15.04. do 17.04.2019r. uczniowie pozostałych klas nie mają zajęć dydaktycznych.
Od 18.04.2019r. - przerwa świąteczna.
Zajęcia zaczynają się 24.04 (środa).
Dnia 25.04.2019r.(czwartek) - wywiadówka.
Pierwszy Dzień Wiosny to również w naszej szkole Dzień Matematyki. Słońce mocno świeciło od rana witając wiosnę. My postanowiliśmy przywitać ją kolorowo. Uczniowie każdej klasy przyszli ubrani w różnokolorowe stroje. Tego dnia świętowaliśmy matematykę – królową nauk W tym roku obchody Dnia Matematyki odbyły się pod hasłem: „ Dzika Matematyka " ( inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl).
Celem obchodów tego dnia było zainteresowanie uczniów matematyką i pokazanie, że przedmiot ten istnieje w każdej dziedzinie życia. Zadania nie były kolejnym testem – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką . Uczniowie klas 4-7 rozwiązywali zadania na lekcjach matematyki. Dodatkowe zadania umieszczono na kartkach na korytarzu. Najwytrwalsi i pomysłowi uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Cieszymy się, że już jest wiosna!
Ewa Gzowska
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską kampanię dobroczynną „Kilometry Dobra”, prowadzoną przez Polski Instytut Filantropii.
„Kilometry Dobra” to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, w której mogą wziąć udział organizacje z całego świata. Pozyskują one pieniądze na realizację swoich celów: edukację, bezpieczeństwo, ekologię, sport, kulturę, potrzeby humanitarne, pomoc niepełnosprawnym i ochronę zdrowia. Zebrane fundusze można zobaczyć na własne oczy w czasie finału, gdy z otrzymanych złotówek układa się szeregi – 44 złotówki to 1 metr dobra. Kampanii towarzyszy próba pobicia rekordu Guinnesa – obecny rekord należy do Austriaków, którzy w 2012r. stworzyli szereg monet o długości ok. 72 km i o wartości 3,3 mln złotych. Tegoroczna kampania rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 2 czerwca.
Postanowiliśmy aktywnie włączyć się w ww. akcję i wesprzeć dalszy rozwój Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Autystycznym „SPONIA – WĘGRÓW”, które zbiera środki na zakup sprzętu do sali rehabilitacyjno – terapeutycznej. Celem działalności Stowarzyszenia jest wszechstronna i kompleksowa rehabilitacja zarówno dzieci, jak i starszych podopiecznych, usprawniająca ich codzienne funkcjonowanie. Dlatego też tak ważny jest specjalistyczny sprzęt.
Pieniądze na wspomniany cel zebraliśmy w wyniku zorganizowanej loterii fantowej. Uzyskaliśmy 1377 złotych i 20 groszy, z których można ułożyć szereg o długości 31,3 metra! Całą zebraną kwotę przekazaliśmy do Stowarzyszenia „SPONIA – WĘGRÓW”. Mamy nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu przyczynimy się do pomocy podopiecznym Stowarzyszenia.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w nasze przedsięwzięcie: uczniom, nauczycielom, a także innym szlachetnym osobom spoza szkoły.
Szkolną zbiórkę pieniędzy w ramach kampanii „Kilometry Dobra” zorganizowały panie Agata Modzelewska i Olga Królak – Daniłko.
Nowy rok przyniósł wiele nowych wydarzeń i świąt, które stały się inspiracją dla poniedziałkowej grupy artystycznej, pracującej pod kierunkiem p. Agaty Modzelewskiej.
W styczniu dzieci wykonywały upominki dla babć i dziadków. Powstały kolorowe hiacynty dla pań i rameczki z fotografiami wnucząt dla panów. Jak przystało na karnawał, nie mogło zabraknąć wesołej zabawy – uczniowie fantastycznie spędzili jedne z zajęć na wcielaniu się w różne role dzięki pomysłowym rekwizytom. Zdjęcia, które pozostały po tym spotkaniu, do dzisiaj wywołują uśmiech na twarzy. W tygodniu poświęconym zwierzętom rozmawiano o swoich domowych przyjaciołach i kolorowano ich wizerunki. W końcu przyszedł czas na ulubione walentynki – mali artyści wykonali mnóstwo kartek z zabawnymi życzeniami dla bliskich, koleżanek i kolegów oraz nauczycieli, a może i dla sympatii… Na długo przed Dniem Kobiet przygotowywano się do tego święta – wyczarowano oryginalne korale z… makaronu, a także urocze klatki z ptaszkami, które niewątpliwie stały się ozdobą domów obdarowanych pań. Nie mogąc doczekać się wiosny, wykonano bocianie rodzinki.
Bociany są, wiosna musi się szybko pojawić, a artystyczna grupa pierwszo- i trzecioklasistów już myśli o wielkanocnych dekoracjach mieszkań. Na pewno się nimi pochwalimy, a teraz zapraszamy do galerii zdjęć, aby obejrzeć nasze dotychczasowe poczynania, z których jesteśmy bardzo dumni.
Udało się! Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła pomyślnie przeszła dwuetapowy proces kwalifikacji i już niedługo przystąpi do Rundy I Turnieju Aktywnych Szkół MultiSport. Nasi uczniowie wezmą udział w innowacyjnej, interaktywnej formule testów sprawnościowych EuroFit+, wykorzystującej techniki multimedialne. Wykonując proste ćwiczenia (np. zwis na drążku, skok w dal z miejsca czy próbę równowagi), dzieci w warstwie fabularnej zmierzą się z potworami z Galaktyki Bezruchu.
Co ważne, uczniowie rywalizują tylko jako grupa – na poziomie klasy i szkoły, więc nie konkurują między sobą. Jedynym indywidualnym wyzwaniem jest poprawienie swojego wyniku w Rundzie II!
Po zakończonej Rundzie I, zespół Aktywnych Szkół MultiSport opuści szkołę na dwanaście miesięcy, podczas których będziemy realizować cele wypracowanego w etapie rozgrzewki Planu Treningowego i sukcesywnie zwiększać poziom codziennej aktywności w szkole. Po roku zespół ASM wróci do nas w ramach Rundy II, aby ponownie przeprowadzić testy sprawnościowe EuroFit + i porównać je z wynikami z Rundy I.
Czym jest program Aktywne Szkoły Multisport?
Aktywne Szkoły MultiSport to program, którego fundatorem jest firma Benefit Systems, a za realizację odpowiada Fundacja V4Sport z Wrocławia. Jego celem jest wpisanie ruchu w DNA szkół i ponowne wyrobienie w dzieciach nawyku ruszania się. W pierwszej edycji programu na Dolnym Śląsku ponad 9 tysięcy dzieci wzięło udział w międzyszkolnym turnieju, w którym mierzyli się w multimedialnym teście sprawności fizycznej opartym o standard EuroFit Test.
Każda z zakwalifikowanych placówek przystąpi do testu dwukrotnie, w odstępie dwunastu miesięcy. O końcowym sukcesie zadecyduje osiągnięty w tym czasie progres w zakresie wyników EuroFit+ i aktywnych zmian wprowadzonych w szkole. Więcej informacji o programie ASM znajduje się na stronach:
https://aktywneszkoly.pl https://www.facebook.com/AktywneSzkolyMultiSport/
Czym jest Europejski Test Sprawnościowy EuroFit+?
Europejski Test Sprawności Fizycznej EuroFit to narzędzie stworzone do pomiaru poziomu sprawności fizycznej Europejczyków. Ideą powstania testu było zaprojektowanie metody badania, która bez względu na miejsce i okoliczności, da miarodajny, wystandaryzowany wynik, który łatwo jest interpretować i porównywać. EuroFit+ to tradycyjna metodologia wzbogacona o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wykonując ćwiczenia sprawnościowe uczestnicy przechodzą poszczególne misje, zdobywają punkty i kolejne poziomy w grze.
Więcej o ćwiczeniach:
https://aktywneszkoly.pl/htdocs/pdf/aktywne_szko%C5%82y_multisport.pdf
Pamiętajcie - aktywne dzieci radzą sobie lepiej!