W piątek 1 marca w naszej szkole odbyły się Warsztaty konsultacyjne z udziałem przedstawiciela Aktywnych Szkół MultiSport (ASM). Celem spotkania było wypracowanie tzw. Planu treningowego.
Nasza szkoła pomyślnie przeszła pierwszy etap Kwalifikacji, tym samym znaleźliśmy się w Rozgrzewce. Jednym z jej elementów są właśnie Warsztaty konsultacyjne, w czasie których rozmawialiśmy o aktywności dzieci i pomysłach na Plan treningowy, czyli zestaw prostych działań mających na celu zwiększenie poziomu codziennej aktywności fizycznej naszych dzieci.
Wyniki wielu badań dowodzą, że aktywne dzieci radzą sobie lepiej, nie tylko na WF-ie. Są silniejsze psychicznie i fizycznie, a także mają większą łatwość przyswajania wiedzy.
Szkoła jest miejscem, w którym dzieci spędzają dużą część dnia, dlatego tak ważne jest, by było to miejsce sprzyjające codziennej aktywności. Zależy nam na tym, by nasi uczniowie mieli energię do działania i chęć do nauki, dlatego w trosce o ich prawidłowy rozwój wspólnie zastanawialiśmy się co zrobić, by ruszały się więcej.
Bardzo cieszy nas wysoka frekwencja podczas spotkania, w którym udział wzięli przedstawiciele kadry pedagogicznej, rodziców,mediów, władz lokalnych – Pani Agnieszka Turniak a także sami zainteresowani, czyli uczniowie.
Dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie w tworzenie planu!
z radością informujemy, że nasza szkoła pomyślnie przeszła pierwszy etap klasyfikacji do Turnieju Aktywnych Szkół Multi Sport(ASM) i dostała się do rozgrzewki!
W związku z tym, w piątek 1 marca w Szkole Podstawowej w Starejwsi o godz.14.00 odbędą się Warsztaty Konsultacyjne z udziałem moderatora ASM, na które chcielibbyśmy państwa serdecznie zaprosić.
Rozgrzewka to moment budowania drużyny i przygotowania Planu Treningowego. Drużynę Aktywnej Szkoły razem z dziećmi i nauczycielami, powinni tworzyć także rodzice, przedstawiciele lokalnych władz,mediów, a także przedsiębiorcy.
Na tym etapie, przy dużym wsparciu organizatorów szkolna, drużyna tworzy swój plan treningowy na czas udziału w programie, czyli propozycję wprowadzenia prostych, niskobudżetowych zmian, które niemal z dnia na dzień mogą przynieść efekt w postaci dodatkowych, aktywnie spędzonych minut w szkole.
Liczymy na Waszą obecność i udział w tworzeniu planu.
Zapraszamy także na stronę internetową programu
Dnia 20 lutego 2019r. odbył się czwarty już szkolny konkurs „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA” dla uczniów klas IV - VIII. Podtytuł tegorocznej edycji konkursu to „KSIĄŻKI, KTÓRE UCZĄ I BAWIĄ”.
Każdy uczestnik miał za zadanie wybranie zabawnego fragmentu dowolnej książki, która uczy, pomaga w zrozumieniu świata, ale także bawi, rozwesela, i przygotowanie się do pięknego, głośnego czytania, które powinno trwać od 2 do 3 minut. Zmagania konkursowe poprzedziły eliminacje klasowe, które wyłoniły reprezentantów poszczególnych zespołów klasowych na etap szkolny, w którym wzięło udział 17 uczestników. Czytali oni fragmenty „Mikołajka”, „Sposobu na Alcybiadesa”, „Akademii pana Kleksa”, „Szatana z siódmej klasy” i wielu innych utworów.
Komisja konkursowa przyznała po 3 tytuły „Mistrza Pięknego Czytania” i „Wicemistrza Pięknego Czytania” oraz 6 wyróżnień. Publiczność, w tajnym głosowaniu, wyłoniła 2 „Mistrzów Pięknego Czytania Publiczności”. Mistrzowie i wicemistrzowie otrzymali mistrzowskie nakrycia głowy, a wszyscy uczestnicy obu etapów konkursu – pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki ( lizaki ) przedstawiające małych mistrzów w togach, biretach i ze zrulowanymi dyplomami. Upominki te to symbol tego, że wszyscy, którzy zgłosili się do konkursu, przygotowali do czytania i pięknie zaprezentowali przed szkolną widownią, to mistrzowie.
Konkurs zorganizowała pani Agata Modzelewska.
W okresie przedświątecznym, nasza szkoła, jak co roku wzięła udział w akcji „Góra Grosza”. Bierzemy w niej udział już od dawna i praktycznie nasze uczestnictwo stało się wręcz tradycją. Akcja ta ma na celu uświadomić dzieci o wartości nawet najdrobniejszych monet, które na co dzień nie wydają się drogocenne, a mimo to, zebrane potrafią stać się wartościowe.
W 19 edycji akcji udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły czyli 122 osoby. Dzięki ich poświęceniu nasza placówka zdołała zebrać aż 388 zł i 96 groszy. Pieniądze po zakończeniu akcji zostały przeliczone, spakowane i wysłane do głównego organizatora całego przedwsięzięcia czyli do „Towarzystwa Nasz Dom”.
W imieniu naszej szkoły serdecznie dziękujemy wszystkim naszym podopiecznym za ich wsparcie i zaangażowanie.
17 stycznia 2019 r. odbył się III Przegląd Kolęd i Pastorałek. Tym razem gościliśmy w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Węgrowie. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu : Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, Starostwa Powiatowego w Węgrowie, Miasta Węgrów i ,, SPONIA- Węgrów". Przed salą wypełnioną po brzegi publicznością wystąpiły uczennice naszej szkoły, Amelia Skórka z kl. VI i Zosia Borkowska z kl. II. Amelka zaśpiewała wesołą pastorałkę pt. ,,Pastorałka od serca do ucha", a Zosia razem ze swoją mamą zaprezentowały utwór pt. ,,Uciekali". Dziewczynki otrzymały od publiczności wielkie brawa, a z rąk Burmistrza Miasta Węgrowa Pawła Marcheli nagrody i statuetki.
Udział w przeglądzie dostarczył wszystkim wielu emocji.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia w cieple rodziny, pięknie ubranej choinki oraz zdrowia i energii na co dzień, a także uśmiechu i życzliwości na każdy dzień Nowego Roku 2019
życzy cała społeczność szkoły podstawowej w Starejwsi
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia otrzymaliśmy wyjątkowy prezent – list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – pana Andrzeja Dudy.
Pan Prezydent podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w ostatniej odsłonie akcji Narodowego Czytania. Wyjaśnił i podkreślił wagę tego wydarzenia. Jako podziękowanie i pamiątkę wspólnej lektury przekazał nam okolicznościowy egzemplarz „Przedwiośnia”, do którego dołączył życzenia z okazji świąt.
Jesteśmy dumni, że doceniono nasz udział w tak szczytnej akcji, jaką jest Narodowe Czytanie.
21 grudnia już po raz piąty odbył się Szkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Celem festiwalu było rozwijanie zainteresowań muzycznych, kultywowanie polskiej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, kształtowanie właściwych postaw podczas prezentacji wokalnej. W imprezie wzięli udział chętni uczniowie z klas I-VII. Na scenie zaprezentowało się 13 solistów, 10 duetów i 6 zespołów. Artyści wykonali 29 utworów. Występy oceniało jury w składzie : p. Grażyna Dąbrowska, p. Urszula Steć, p. Ewa Gzowska. Oprócz znanych kolęd i pastorałek tj. : ,,Wśród nocnej ciszy", ,,Dzisiaj w Betlejem", ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki", ,Gore gwiazda" mogliśmy usłyszeć piosenki o tematyce bożonarodzeniowej, min. ,,Jest taki dzień", ,,Pastuszek bosy", ,,Uciekali", ,,Są takie święta", ,,Pastorałka od serca do ucha", ,,Święta w nas", ,,Mario, czy Ty wiesz", ,,Oto dziś narodziła się miłość" i wiele, wiele innych. Artyści wspaniale przygotowali się do występów, dlatego też jury przyznało jedynie I i II miejsca. Oklaskom nie było końca. Organizatorka festiwalu p. Barbara Zajkowska wręczyła wszystkim uczestnikom dyplomy i złożyła gratulacje.
Dzień 21 grudnia upłynął w naszej szkole w świątecznym nastroju. Już od rana wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, żeby obejrzeć przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów z klasy IV. W rolę Józefa wcielił się Wiktor Chrul, a Maryję pięknie odegrała Zuzanna Chawałkiewicz. Święta Rodzina przebyła daleką drogę do Betlejem. Do stajenki pierwsi przybyli pastuszkowie : Jakub Siwiecki, Borys Kałuski i Adam Rostek. Za nimi, prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską, przywędrowali Trzej Królowie : Kacper Gajewski, Jan Łojek i Krzysztof Paderewski. W stajence nie zabrakło licznej grupy Aniołów. Pokłon Bożej Dziecinie oddały również dzieci. Zebrani uczniowie, rodzice i nauczyciele wysłuchali pięknie wyśpiewanych kolęd
i życzeń świątecznych. Dziękujemy ks. Adamowi i p. Sylwii Florowskiej za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.
Jakiś czas temu informowaliśmy o zajęciach artystycznych dla uczniów klas I i III, prowadzonych w ramach pracy świetlicy szkolnej ( „Jesień w świetlicy szkolnej” ). W każdy poniedziałek grupa pierwszo- i trzecioklasistów, oczekujących po lekcjach na powrót do domu, spędza część czasu , oddając się działalności artystycznej.
Listopad i grudzień to miesiące, w których obchodziliśmy ważne święta. Młodzi artyści chętnie o nich rozmawiali, a następnie wykonywali prace plastyczne z nimi związane.
Przed 1 listopada, Dniem Wszystkich Świętych, uczniowie przygotowali kolorowanki, z których powstała piękna gazetka okolicznościowa na szkolnym korytarzu. Z okazji Święta Niepodległości dzieci wykonały kokardy narodowe, które znalazły się na dekoracji poświęconej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. W tygodniu na temat baśni przypomniano sobie sylwetki najważniejszych baśniopisarzy i ich utwory. Członkowie grupy artystycznej na chuście kreatywnej wykonali niezwykle pomysłowe ilustracje do kolejnych wydarzeń z utworu „Czerwony Kapturek”, a następnie na ich podstawie opowiadali historię dziewczynki w czerwonej czapeczce.
Grudzień zdominowały zajęcia o tematyce zimowo – świątecznej. Powstały kolorowe bałwanki, mikołaje, choinki i aniołki, które ( po zaprezentowaniu szkolnej społeczności ) dzieci wzięły do domu, aby udekorować nimi na święta swoje mieszkania.
Starania pierwszo- i trzecioklasistów docenił święty Mikołaj, który przekazał dla nich skromne upominki z okazji mikołajek.
Same dzieci, a także ich rodzice mówią, że uczniowie nie mogą doczekać się poniedziałkowych spotkań w świetlicy. To duża odpowiedzialność dla prowadzącej zajęcia – p. Agaty Modzelewskiej.
Czekamy na to, co przyniosą kolejne tygodnie w szkolnej świetlicy.
Dnia 20 grudnia w klasie III odbyło się spotkanie wigilijne na którym gościliśmy rodziców, panią dyrektor Grażynę Dąbrowską i ks. Adama. Spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy i kolędy ,, Dzisiaj w Betlejem ". Następnie podzieliliśmy się opłatkiem. Wychowawczyni przeczytała opowiadanie pt. ,, Wigilia" z którego trzecioklasiści dowiedzieli się co oznacza słowo- wigilia i jakie są tradycje związane z wieczerzą. Każdy z uczniów pięknie odczytał wiersz o tematyce bożonarodzeniowej. Po tej świątecznej lekcji przystąpiliśmy do spożywania potraw wigilijnych przygotowanych przez naszych rodziców. Na stole nie zabrakło ryby po grecku, ryby smażonej, czerwonego barszczu z uszkami, krokietów z kapustą i grzybami, łazanek, kapusty wigilijnej, pierogów i słodkich wypieków. W klasie III zapanował świąteczny nastój. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie wszystkich pyszności.
Barbara Zajkowska
W grudniu uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w klasowym konkursie matematycznym Zostań Mistrzem Tabliczki Mnożenia. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do nauki tabliczki, rozwijanie zainteresowań matematycznych i logicznego myślenia oraz kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap odbył się 7 grudnia, a drugi 14 grudnia. I etap miał na celu sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia, w II etapie uczniowie rozwiązywali zagadki i łamigłówki matematyczne. Drugi etap wyłonił dwie zwyciężczynie, które przystąpiły do dogrywki. Ostatecznie tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zdobyła Anna Gala, a vice Mistrzem została Julia Witkowska. Laureatki otrzymały dyplomy i nagrody, pozostali uczestnicy dyplomy pamiątkowe.
Barbara Zajkowska
W czwartek, 13 grudnia 2018r., otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość – aż czworo naszych uczniów zostało nagrodzonych w powiatowym etapie konkursu „Plastyka w Obrzędach i Zwyczajach – Boże Narodzenie 2018”, organizowanego przez Węgrowski Ośrodek Kultury.
W grupie klas I – III Klara Tchórzewska z klasy I zajęła I miejsce, zaś Zuzia Jaczewska z klasy II – II. W kategorii klas IV – VI szóstoklasistka Asia Tchórzewska otrzymała wyróżnienie, podobnie jak Artur Stelmach – uczeń klasy VII, oceniany w kategorii klasy VII – VIII oraz klasy III gimnazjum.
Podsumowanie powiatowego etapu konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 16 grudnia 2018r. na Rynku w Węgrowie podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Laureaci z naszej szkoły, w towarzystwie rodziców i szkolnej organizatorki konkursu – p. A. Modzelewskiej, osobiście uczestniczyli w tej uroczystości, z całą pewnością przeżywając chwile radości, satysfakcji i wzruszenia. Impreza odbyła się we wspaniałej zimowej scenerii.
Docenienie aż tylu prac naszych uczniów to ogromny sukces szkoły i powód do dumy dla nas wszystkich.
Laureatom serdecznie gratulujemy.
Tradycją już stał się udział uczniów klas I-III naszej szkoły w spektaklach teatralnych w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie.
10 grudnia dzieci obejrzały kolejne przedstawienie pt. ,,Afryka Kazika”. Uczniowie mieli okazję poznać niezwykłego i sympatycznego podróżnika o imieniu Kazik, który przemierzył Afrykę na rowerze. Główny bohater przeżył mnóstwo przygód spotykając na swojej drodze wielu ciekawych ludzi – mieszkańców Czarnego Lądu, jak też egzotyczne zwierzęta. Wszystkim chętnie pomagał i okazywał ogromną życzliwość.
Przygodom Kazika towarzyszyły tematyczne piosenki, ciekawe rekwizyty i scenografia. Dzieci oglądały przedstawienie z wielkim zainteresowaniem. Było to dla nich duże przeżycie.
Marzanna Komosa
W grudniu po raz kolejny już przystąpiliśmy do Powiatowego Konkursu „Plastyka w Obrzędach i Zwyczajach – Boże Narodzenie 2018” organizowanego przez Węgrowski Ośrodek Kultury. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych oraz rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i talentu plastycznego uczestników.
W tym roku uczniowie klas I – III mieli za zadanie wykonanie ozdoby choinkowej, zaś ich starsi koledzy z pozostałych klas pracowali nad kartami świątecznymi. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem – wzięło w nim udział 49 osób. Przygotowane przez nie prace, niezwykle pomysłowe i przepięknie zrobione, zostały zaprezentowane na wystawie, aby mogła je podziwiać cała szkolna społeczność, a jury mogło dokonać wyboru zwycięzców konkursu. Ozdoby i karty laureatów ( łącznie 21 prac ) zostały przekazane do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, aby wziąć udział w konkursie powiatowym. Wszyscy, zarówno zwycięzcy, jak i pozostali uczestnicy plastycznej rywalizacji, zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami uznania i słodkimi upominkami.
Cieszy fakt, że tak liczna grupa uczniów stanęła w konkursowe szranki, wykazując się wspaniałymi pomysłami i prawdziwym talentem. Wierzymy, że dzięki nim tradycje bożonarodzeniowe, m.in. samodzielne wykonywanie ozdób choinkowych i wysyłanie świątecznych kart z życzeniami, nie zanikną.
Wspomniany konkurs, w ramach pracy świetlicy szkolnej, przeprowadziła p. Agata Modzelewska.
7 grudnia 2018 r. odbyło się pasowanie uczniów klasy drugiej na czytelników biblioteki szkolnej. W związku z nadaniem imienia szkole, uroczystość przesunęła się w czasie. Uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią, Urszulą Steć, przygotowali krótką część artystyczną na zakończenie której drugoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Witamy serdecznie młodsze koleżanki i kolegów w naszym gronie . Zapraszamy do biblioteki!
6 grudnia 2018r. uczniów klasy III odwiedził święty Mikołaj. Niestety przybył do nas bardzo wcześnie (zapewne kiedy byliśmy w drodze do szkoły) i nie mieliśmy okazji spotkać się z nim osobiście, ale zostawił pod choinką ogromny wór z prezentami. Niecierpliwie czekaliśmy, kiedy będziemy mogli sprawdzić, co też się w nim znajduje. W pomocnika Mikołaja wcielił się pan Michał i wręczył uczniom upominki, a każdy w zamian musiał zaśpiewać kolędę. Chyba trzecioklasiści byli grzeczni bo Mikołaj o nikim nie zapomniał. To był fajny i wesoły dzień.
Dziękujemy święty Mikołaju !
Ważnym momentem w życiu każdego pierwszaka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w naszej szkole dnia 15 listopada.
Żeby zyskać zaszczytne miano ucznia, pierwszoklasiści, przed licznie zgromadzonymi gośćmi – rodzicami, panią dyrektor przedszkola wraz z podopiecznymi i pracownikami, panią dyrektor szkoły, gronem pedagogicznym oraz starszymi kolegami i koleżankami, recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także wykazali się wiedzą, sprawnością i odwagą.
Dzieci, jako pierwsze w historii naszej placówki, złożyły ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie pani dyrektor Grażyna Dąbrowska dokonała aktu pasowania na ucznia.
Ukoronowaniem uroczystości było wręczenie pierwszoklasistom pamiątkowych medali, dyplomów oraz upominków od rodziców, szkoły i Samorządu Uczniowskiego.
Wszystkim nowym uczniom życzymy wielu sukcesów i powodów do radości!
Serdecznie dziękuję Rodzicom, którzy zaangażowali się w pomoc w przygotowaniu uroczystości
Wychowawczyni klasy I Marzanna Komosa
14 listopada pierwszoklasiści wzięli udział w koncercie patriotycznym „Sto lat dla niepodległej” w wykonaniu Mobilnej Filharmonii z Rzeszowa.
Koncert odbył się w Samorządowym Przedszkolu w Starejwsi.
Uczniowie nie tylko wysłuchali pięknych pieśni, takich jak: „Wojenko, wojenko…”, „Pierwsza kadrowa”, „Przybyli ułani pod okienko”, ale mieli również możliwość posłuchania gry instrumentów: fletu poprzecznego, skrzypiec, akordeonu, trąbki i puzonu, jak również poznania ich budowy.
Julia, Sebastian i Adam próbowali nawet grać na puzonie.
Między utworami uczestnicy dowiedzieli się, czym była Pierwsza Kompania Kadrowa, kim są ułani, co to jest czapka maciejówka i czym różni się od rogatywki, a także kim są strzelcy podhalańscy i jakie noszą nakrycia głowy.
Dziękujemy pani dyrektor Samorządowego Przedszkola w Starejwsi, Joannie Dobosz, za zaproszenie na koncert.
Dzień 11 listopada jest doroczną okazją, aby zastanowić się nad naszym patriotyzmem. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zachęca nie tylko do oddania czci bohaterom za ich męstwo, ofiarność i miłość, ale również skłania do refleksji nad przyszłością naszego państwa i mieszkających w nim ludzi. Trzeba pamiętać, że Ojczyzna to nie tylko powód do dumy, ale i wielki obowiązek, aby mówić młodemu pokoleniu o rzeczach trudnych takich jak patriotyzm, polskość, śmierci w obronie Ojczyzny.
9 listopada 2018 roku w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 odbyła się uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu wszyscy uczniowie ubrani w galowe stroje z przypiętymi kokardami narodowymi uczestniczyli w tym ważnym i niezwykłym wydarzeniu.
Punktualnie o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Przyłączyliśmy się tym samym do ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej”.
Następnie rozpoczął się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VI. Recytowano wiersze, śpiewano piosenki i pieśni patriotyczne a uczennice Aleksandra Jaczewska i Julia Machniewska jako dwoje narratorów opowiadało o trudnej i skomplikowanej historii Polski, o odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i o tym czym ona jest dziś dla Polaków w XXI wieku.