Dokumenty szkoły

Zasady pracy zdalnej  w Samorządowej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Starejwsi

Nauka zdalna w edukacji wczesnoszkolnej.

1. Wychowawca w porozumieniu z rodzicami organizuje pracę zdalną z uczniami, informuje rodziców o trybie pracy tj. godzinach rozpoczęcia
    i zakończenia lekcji online, terminach i formach oddawania prac.

1. Rodzic zobowiązany jest do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do realizacji nauki zdalnej.

1. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej codziennie prowadzą zajęcia online. Spotkanie trwa do 90 minut z uwzględnieniem dwóch przerw. Jeżeli w danym dniu w planie zajęć jest język angielski, spotkanie trwa 120 minut z uwzględnieniem trzech dziesięciominutowych  przerw.

1. Nauczanie zdalne prowadzone jest z wykorzystaniem platformy Microsoft Office 365 i dziennika elektronicznego.

1. Nauczanie odbywa się w oparciu o : materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych, lekcje online, dziennik elektroniczny, komunikację poprzez pocztę elektroniczną, podręczniki, ćwiczenia , karty pracy z których uczeń korzysta w szkole.

1. Podczas lekcji online nauczyciel sprawdza obecność i odnotowuje ją w dzienniku elektronicznym.

1. Praca uczniów podczas zdalnego nauczania podlega ocenie. Ocenianie postępów uczniów będzie odbywało się na podstawie przesłanych przez rodziców samodzielnych prac uczniów, które wskazał nauczyciel, sprawdzania wiedzy i umiejętności podczas lekcji online.

1. Odsyłanie pracy domowej w określonym przez nauczyciela terminie jest obowiązkowe.

Nauka zdalna w klasach IV - VIII

1. Prowadzenie zajęć:
  • Zajęcia dydaktyczne w formie zdalnej w klasach 4-8 odbywają się w czasie rzeczywistym zgodnie z planem lekcji.
  • Zajęcia odbywają się poprzez e-dziennik Vulcan  oraz aplikację Ms Teams.
  • Dopuszcza się prowadzenie zajęć: plastyka, muzyka, w – f, religia, edb, wdż tylko przez e – dziennik.

1. Nauczyciel pracujący zdalnie musi pamiętać o zachowaniu zasad higieny pracy ucznia. Realizacja podstawy programowej nie może opierać się tylko na zadaniach on- line. Uczniowie powinni korzystać również z podręczników oraz zeszytów przedmiotowych  i zeszytów ćwiczeń i innych materiałów przygotowanych przez nauczyciela.

1. Godziny rozpoczęcia lekcji są takie same, jak w warunkach szkolnych.

1.  Lekcja przed komputerem trwa 30 minut, zaś pozostałe 15 min do końca lekcji może stanowić praca własna uczniów, w trakcie której nauczyciel pozostaje na platformie do dyspozycji uczniów.

1. W czasie lekcji zdalnych nauczyciele odnotowują tematy oraz frekwencję na bieżąco w dzienniku elektronicznym.

1.  Uczniowie uczestniczą w zajęciach punktualnie. Są do nich przygotowani – mają podręczniki, zeszyty, zaszyty ćwiczeń  i pomoce dydaktyczne oraz włączone głośniki, mikrofony i w miarę możliwości, na prośbę nauczyciela kamery, chyba że nauczyciel poprosi o ich wyłączenie.

1. Zabronione jest nagrywanie lekcji przez uczniów i ich rozpowszechnianie. W przeciwnym razie będą wyciągane konsekwencje prawne.

1. Uczeń zobowiązany jest do codziennego odbierania informacji przekazywanych przez e – dziennik. Nieodebranie przez ucznia materiałów od nauczyciela w dniu zaplanowanych zajęć oznacza nieobecność ucznia na zajęciach, co zostaje odnotowane przez nauczyciela w dzienniku.

1. Odesłanie pracy domowej w określonym przez nauczyciela terminie jest obowiązkowe.
  2. O nieobecności ucznia na lekcji zdalnej informuje rodzic przez dziennik Vulcan, podając przyczynę nieobecności.

1. Nauczyciele objęci kwarantanną mogą podjąć pracę zdalną z miejsca odbywania kwarantanny.

1. Kontakt rodzica z nauczycielem, wychowawcą i dyrektorem przez e – dziennik bądź telefoniczny.

1. W czasie nauczania zdalnego ocenianie postępów w nauce odbywa się zgodnie z PZO.

1. Osiągnięcia uczniów w klasach IV – VIII oceniane będą na podstawie: samodzielnie wykonanych prac przesłanych nauczycielowi, kartkówek i sprawdzianów rozwiązywanych online w aplikacji Teams, wypowiedzi ustnych w czasie lekcji online.

1. W przypadku nieobecności nauczyciela lekcja zdalna zostanie odwołana.

1.  O wszelkich zmianach związanych z panującą sytuacją na bieżąco informować będą wychowawcy oddziałów lub dyrekcja szkoły poprzez e-dziennik.

Kontrola uczestnictwa ucznia w zajęciach

1. Każdy nauczyciel ma obowiązek kontrolowania, czy uczeń lub jego rodzic odczytuje wiadomości z wysłanymi zadaniami do pracy zdalnej.
  2. Wychowawca podejmuje próbę kontaktu z rodzicami ucznia, co odnotowuje w dzienniku Vulcan w zakładce „Kontakty z rodzicami”.
  3. Po nieudanej próbie kontaktu z rodzicami wychowawca klasy informuje Dyrektora o braku realizacji materiału nauczania przez ucznia.
  4. Jeżeli dyrektor również nie będzie mógł skontaktować się z rodzicem to powiadamia o tym fakcie Organ Prowadzący.
  5. W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.