Dokumenty szkoły

Regulamin zdalnego nauczania

REGULAMIN ZDALNEGO NAUCZANIA
OBOWIĄZUJĄCY W
SAMORZĄDOWEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ
IM. BOHATERÓW WRZEŚNIA 1939 W STAREJWSI

 

ZDALNE NAUCZANIE – INFORMACJE OGÓLNE

1. Podstawą prawną niniejszego Regulaminu jest:

a) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r w sprawie

szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek

systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem

COVID – 19.

b) Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954,

1985 i 2169 oraz z 2017r. poz. 60, 949 i 1292 ).

c) Statut Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Starejwsi.

ZADANIA DYREKTORA I NAUCZYCIELI

Zdalne nauczanie wprowadza się w szkole decyzją Ministra Edukacji Narodowej,
lub Dyrektora szkoły w porozumieniu ze Państwową Powiatową Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w sytuacji, w której dotychczas prowadzone zajęcia zostają zawieszone.

  1. O wprowadzeniu zdalnego nauczania Dyrektor szkoły informuje nauczycieli, rodziców oraz uczniów za pośrednictwem e-dziennika, strony internetowej szkoły oraz za pomocą mediów społecznościowych powołując się na odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.
  2. Po ogłoszeniu decyzji szkoła przechodzi na zdalne nauczanie w sposób wykorzystując platformę Teams.
  3. Nauczyciele mają obowiązek poinformować Dyrektora szkoły, czy dysponują odpowiednimi narzędziami, które umożliwią im prowadzenie zdalnego nauczania.         
    W przypadku, kiedy nauczyciel nie dysponuje takim sprzętem, Dyrektor zobowiązany jest udostępnić nauczycielowi pracownię na terenie szkoły, która będzie spełniała wymagania techniczne umożliwiające prowadzenie zdalnego nauczania (komputer przenośny lub stacjonarny, stałe łącze internetowe).

 

 

 

 

 

 

BEZPIECZEŃSTWO

  1. Po ogłoszeniu decyzji o przejściu szkoły na nauczanie zdalne, należy niezwłocznie przypomnieć o bezpieczeństwie podczas pracy w Internecie ( w tym konsekwencji niewłaściwego zachowania się podczas zdalnych lekcji) oraz przypomnieć uczniom zasady zdalnego nauczania. Po zapoznaniu uczniów z wyżej wymienionymi informacjami nauczyciel odnotowuje to w e-dzienniku.
  2. Zarówno uczeń jak i nauczyciel zobowiązany jest do bezpiecznego korzystania z narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem oraz bezwzględnego zachowania BHP
  3. Głównym narzędziem kontaktu z rodzicami i uczniami na czas zdalnego nauczania  jest
    e-dziennik ( informacje, oceny) oraz Teams ( lekcje i zadania). W wyjątkowych sytuacjach (gdy nie można skontaktować się z uczniem lub rodzicem), możliwa jest komunikacja za pośrednictwem innych mediów ustalonych przez nauczyciela. Wszelkich konsultacji, odpowiedzi na pytania rodziców lub uczniów nauczyciel udziela na e-dzienniku w ciągu
    2 dni roboczych.
  4. Rodzice i uczniowie są zobowiązani do regularnego przeglądania informacji zamieszczonych przez nauczycieli w e-dzienniku oraz na Teams. Rodzic, który nie odczytuje wiadomości, nie może powoływać się na niewiedzę.
  5. Każdy nauczyciel ma obowiązek kontrolowania, czy uczeń lub jego rodzic odczytuje wiadomości z wysłanymi zadaniami do pracy zdalnej. Jeśli uczeń lub rodzic nie odczytuje na bieżąco wiadomości, nauczyciel prowadzący zajęcia jest zobowiązany do poinformowania o tym fakcie wychowawcę klasy oraz pedagoga szkolnego.
  6. Wychowawca podejmuje próbę kontaktu z rodzicami ucznia, co odnotowuje w dzienniku w zakładce „Kontakty z rodzicami”. Po nieudanej próbie kontaktu z rodzicami wychowawca klasy informuje Dyrektora oraz pedagoga szkolnego o braku realizacji nauczania przez ucznia.
  7. W przypadku, kiedy choroba ucznia uniemożliwia mu naukę, rodzice informują o tym wychowawcę klasy, a ten nauczycieli. Po skończonej chorobie uczeń uczestniczy
    w zajęciach i w miarę możliwości realizuje zaległy materiał.
  8.  Uczeń przebywający w domu realizuje obowiązek szkolny pod opieką rodziców/opiekunów prawnych, którzy sprawują w tym czasie nad nim wyłączną opiekę. Pracujący zdalnie nauczyciel nie ma możliwości realizowania swoich funkcji opiekuńczych.

PROWADZENIE LEKCJI

  1. Podstawową formą kontaktu nauczyciela z uczniem i jego Rodzicami (opiekunamiprawnymi) jest komunikator Microsoft Teams oraz e-dziennik Vulcan.
  2. Każdy nauczyciel tworzy zespół lub zespoły dla klasy lub klas, w których uczy.
  3. Lekcje odbywają się zgodnie z tygodniowym planem zajęć stacjonarnych.
  4. W celu przesłania uczniom zadań do wykonania nauczyciel przedmiotu ustala formę w jakiej będą one wysyłane.
  5. Lekcja on – line trwa od 30 –do 45 minut.
  6. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów prowadzą lekcje on-line w zależności odtygodniowego wymiaru lekcji w danym oddziale tj.:

a) 5 lekcji w tygodniu – 3 lekcje on – line, 4-5 lekcja – praca ucznia z podręcznikiemi ćwiczeniami (bez komputera),

b) 4 lekcji w tygodniu – 2 lekcje on – line, 3 - 4ekcja – praca ucznia z podręcznikiemi ćwiczeniami (bez komputera),

c) 3 lekcji w tygodniu – 2 lekcje on – line, 3 lekcja praca ucznia z podręcznikiem  i ćwiczeniami (bez komputera),

d) 2 lekcje w tygodniu – 1 lekcja on – line, 2 lekcja – praca ucznia z podręcznikiem  i ćwiczeniami (bez komputera),

e) 1 lekcja w tygodniu – w jednym tygodniu lekcja on – line, w drugim – praca ucznia z podręcznikiem  i ćwiczeniami (bez komputera),

f) nauczyciel w porozumieniu z uczniami i opiekunami prawnymi może prowadzić wszystkie lekcje on-line.

  1. Nauczyciele oddziałów edukacji wczesnoszkolnej mogą, wporozumieniu
    zDyrektorem Szkoły i Rodzicami uczniów, ustalić dla poszczególnychoddziałów inny niż obowiązujący plan lekcji, dostosowując termin zajęć do możliwości technicznych (praca zdalna opiekunów prawnych lub rodzeństwa) i czasowych opiekunów (praca opiekunów prawnych poza miejscem zamieszkania).
  2. Każdy nauczyciel zgodnie ze specyfiką lekcji/przedmiotu decyduje czy uczniowie będą korzystać z kamerki, mikrofonu lub czatu. Uczeń powinien dostosować się do decyzji nauczyciela.
  3. Każdy nauczyciel zgodnie ze specyfiką lekcji/przedmiotu decyduje czy uczniowie będą korzystać z kamerki, mikrofonu lub czatu.
  4. Lekcje zdalną rozpoczyna nauczyciel przedmiotu.
  5. Obecność uczniów zostaje przeniesiona przez nauczyciela do e-dziennika. Każdą nieobecność ucznia na zdalnej lekcji rodzic powinien usprawiedliwić zgodnie z zapisem w Statucie Szkoły.
  6. Nauczyciel, który planuje formę sprawdzenia wiadomości i umiejętności ucznia
    (np. pracę klasową, sprawdzian, wypracowanie, dyktando i inne) ma obowiązek powiadomić uczniów i odnotować ten fakt w e-dzienniku z zachowaniem terminów statutowych.
  7. Podczas zdalnego nauczania prace klasowe, sprawdziany i inne formy sprawdzenia wiadomości i umiejętności będą umieszczane i udostępniane na platformie Teams.
  8. Nieusprawiedliwiona nieobecność ucznia podczas pracy klasowej, sprawdzianu itp. lub otworzenie pliku bez przesłania rozwiązania skutkuje oceną niedostateczną.
  9. Podczas zdalnego nauczania wszystkie prace domowe ucznia jak zadania pisemne i inne zadane prace, powinny być przesyłane / umieszczane w formie plików tekstowych, PDF lub zdjęć na platformie Teams zgodnie z wyznaczonymi przez nauczyciela terminami. W szczególnych przypadkach zadanie może być wysłane na adres mailowy wskazany przez nauczyciela danego przedmiotu.
  10. Nauczyciele mogą dokonać modyfikacji rozkładu materiału w ramach zespołów przedmiotowych uwzględniając czas, w jakim będzie obowiązywało nauczanie zdalne. Realizacja podstawy programowej nie może opierać się tylko na zadanich on-line. Uczniowie powinni korzystać także z podręczników, zeszytów przedmiotowych
    i zeszytów ćwiczeń.
  11. Planując zajęcia lekcyjne nauczyciel musi pamiętać o dostosowaniu zadań z opinią lub orzeczeniem PPP oraz nauczanych indywidualnie.

 

OBOWIĄZKI RODZICÓW I UCZNIA

1.Rodzic lub uczeń ma obowiązek założyć dziecku (klasy IV – VIII) konto mailowe w celu uzyskania dostępu do komunikatora Microsoft Teams. Dopuszcza się założenie konta mailowego na konto rodzic w przypadku uczniów klas I - III.

2. Rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki do realizacji nauki z

użyciem metod i technik kształcenia na odległość tj. dostępu do sieci internetowej oraz

stanowiska pracy wyposażonego w komputer (laptop, tablet, smartphone itp.), klawiaturę,

mysz, kamerę i mikrofon.

3. W razie problemów z zapewnieniem właściwych warunków do nauki zdalnej Rodzice,

(prawni opiekunowie) niezwłocznie zgłaszają ten fakt Wychowawcy oddziału.

4. Rodzic ma obowiązek kontroli systematyczności udziału swojego dziecka w zajęciach
     I usprawiedliwiania ewentualnych nieobecności ucznia zgodnie z zasadami zapisanymi w
Statucie Szkoły.

5. Udział ucznia w lekcji jest obowiązkowy. Brak kontaktu z uczniem na lekcji skutkuje
     wstawieniem mu nieobecności.

6.  Uczeń ma obowiązek włączyć kamerę i mikrofon na prośbę nauczyciela.

7. Przesłane przez nauczyciela zadania uczeń wykonuje samodzielnie i przesyła wyniki

swojej pracy poprzez komunikator Microsoft Teams lub inne formy ustalone przez danego nauczyciela.  Odsyłane prace muszą byćestetyczne i czytelne. Po uzgodnieniu
z nauczycielem dopuszcza się inną formęprzesyłania przez ucznia wykonanej pracy.

8. Uczeń jest zobowiązany do przesyłania wykonanych zadań w terminie uzgodnionym z

nauczycielem. Prace przesłane po terminie bez ważnego uzasadnienia (np. brak łączności internetowej, brak  prądu, względy zdrowotne, trudne sytuacje losowe) skutkują oceną niedostateczną. Uczeń ma możliwość przesłania pracy w celu jej zaliczenia w ciągu 2 tygodni.

9.Podczas zdalnej lekcji uczniowie zobowiązani są do:

  • punktualnego uczestnictwa w zajęciach (dopuszcza się 5-minutowe spóźnienie)
  • kultury wypowiedzi i zachowania
  • używania ikony „dłoni” kiedy chcą zabrać głos
  • wyciszania mikrofonu aby nie zakłócać lekcji
  • przygotowania podręczników, zeszytów oraz innych potrzebnych przyborów
  • systematycznego przygotowywania się do lekcji w tym prowadzenia zeszytu przedmiotowego
  • używania czatu tylko na potrzeby lekcji.                                                                                                                                                                           10.W czasie lekcji on – line uczeń ma zakaz komunikowania się na czacie z innymi uczniami,

zakłócania przebiegu lekcji, wyłączania głośników innym uczniom, filmowania,

nagrywania dźwięku bez uprzedniej zgody nauczyciela itp.

11.   Niewłaściwe zachowanie na lekcjach będzie odnotowywane w e-dzienniku i ma wpływ

na ocenę z zachowania.

 

 

 

 

OCENIANIE I INFORMACJA O POSTĘPACH UCZNIA W NAUCE

 

1. Ocenianie uczniów w czasie kształcenia na odległość odbywa się zgodnie ze Statutem

Szkoły oraz opracowanymi na jego podstawie przedmiotowymi zasadami

oceniania.

2. Uwzględniając specyfikę niektórych przedmiotów nauczania, nauczyciel ma prawo do

ustalenia innej wagi oceny za wykonaną przez ucznia pracę. O tym fakcie maobowiązek
poinformować uczniów przed wykonaniem przez nich danego zadania.

3. Otrzymane przez ucznia oceny są niezwłocznie wpisywane do e – dziennika.

4. W ocenianiu semestralnym lub końcowym musi zostać uwzględniony czas nauki
stacjonarnej jak i zdalnej.

5. Konsultacje i informowanie Rodziców o postępach ucznia w nauce odbywa się po

wcześniejszym umówieniu się z nauczycielem za pomocą e-dziennika. Kontakt z

Rodzicem może odbyć się za pomocą komunikatora Microsoft Teams, e –dziennika,

telefonu lub na terenie szkoły.

 

 

 

 

ZINDYWIDUALIZOWANE FROMY PRACY

 

1.Dotyczy: zajęć rewalidacyjnych, korekcyjno – kompensacyjnych,logopedycznych,
konsultacji indywidualnych z pedagogiem, nauczaniaindywidualnego,
zindywidualizowanej ścieżki kształcenia, indywidualnych zajęćedukacyjnych, inne zajęcia
terapeutyczne.

2. W uzgodnieniu terminu z rodzicem (opiekunem prawnym) zajęcia realizowane są online,
za pośrednictwem platformy Teams.

 

 

 

 

DOKUMENTOWANIE PRACY ZDALNEJ

 

1. Obowiązkiem nauczyciela jest bieżące wpisywanie tematu zajęć / treści edukacyjnych w

e-dzienniku.

2. Obowiązkiem nauczyciela jest sprawdzenie obecności uczniów na lekcji i odnotowanie

tej informacji w e-dzienniku.

3.Dyrektor ma prawo dołączenia do grupy w czasie lekcji on-line w celurealizacji założeń nadzoru pedagogicznego. 

 

 

ZACHOWANIE

  1. Ustalając ocenę z zachowania, wychowawca opiera się na Regulaminie oceniania zachowania uczniów oraz uwzględnia:
  • pilność i terminowość w przesyłaniu zadanych prac,
  • zaangażowanie w wypełnianie obowiązków lekcyjnych,
  • bezpieczne i kulturalne korzystanie z narzędzi internetowych,
  • zdalną pomoc kolegom w nauce,
  • obecność w czasie zajęć.
  1. Ustalając ocenę śródroczną i końcoworoczną z zachowania należy wziąć pod uwagę
    postawę ucznia w trakcie nauki stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej.
  2. Podczas ustalania oceny z zachowania będą brane pod uwagę dodatkowe wymagania dotyczące nauczania zdalnego.

Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:

1) wzorowo wywiązuje się ze zobowiązań ustalonych z nauczycielami;

2) terminowo odsyła wszystkie prace zadane przez nauczyciela;

3) w zaangażowany sposób uczestniczy w procesie zdalnego nauczania, jest aktywny i
samodzielny,wykonuje prace dodatkowe;

4) przestrzega zasad kultury osobistej podczas prowadzonych zajęć on-line w stosunku do
nauczycieli,rodziców, koleżanek i kolegów;

5) szanuje cudzą własność: nie kopiuje cudzych prac, nie podpisuje się pod czyimiś pracami;

6) nie rejestruje wizerunku i głosu bez zgody osoby zainteresowanej; bez zgody nauczyciela
nienagrywa prowadzonych przez niego lekcji.

7) nie hejtuje i sprzeciwia się hejtowi, nie publikuje zaczepnych treści mających na celu
tylko wywołaniereakcji;

8) uczciwie i rzetelnie podchodzi do samokształcenia;

 

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

1) wywiązuje się ze zobowiązań ustalonych z nauczycielami;

2) odsyła wszystkie prace zadane przez nauczyciela;

3) uczestniczy w procesie zdalnego nauczania jest aktywny i samodzielny;

4) przestrzega zasad kultury osobistej podczas prowadzonych zajęć on-line w stosunku do
nauczycieli,rodziców, koleżanek i kolegów;

5) szanuje cudzą własność: nie kopiuje cudzych prac, nie podpisuje się pod czyimiś pracami;

6) nie hejtuje, nie publikuje zaczepnych treści mających na celu tylko wywołanie reakcji;

7) nie rejestruje wizerunku i głosu bez zgody osoby zainteresowanej; bez zgody nauczyciela
  nie nagrywa prowadzonych przez niego lekcji.

 

 

 Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

1) uczestniczy w procesie zdalnego nauczania, jest samodzielny;

2) stara się wywiązać się ze zobowiązań ustalonych z nauczycielami;

3) stara się odsyłać wszystkie prace zadane przez nauczyciela;

4) przestrzega zasad kultury osobistej podczas prowadzonych zajęć on-line w stosunku do
nauczycieli,rodziców, koleżanek i kolegów;

5) szanuje cudzą własność: nie kopiuje cudzych prac, nie podpisuje się pod czyimiś pracami;

6) nie rejestruje wizerunku i głosu bez zgody osoby zainteresowanej;

7) nie hejtuje, nie publikuje zaczepnych treści mających na celu tylko wywołanie reakcji;

8) bez zgody nauczyciela nie nagrywa prowadzonych przez niego lekcji.

Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:

1) uczestniczy w procesie zdalnego nauczania, korzysta z pomocy innych;

2) zdarza mu się niewłaściwie zachowywać, ale wyciąga wnioski i stara się nie powtarzać
negatywnych zachowań.

3) stara się odsyłać wszystkie prace zadane przez nauczyciela;

4) szanuje cudzą własność: nie kopiuje cudzych prac, nie podpisuje się pod czyimiś pracami;

5) nie rejestruje wizerunku i głosu bez zgody osoby zainteresowanej;

6) nie hejtuje, nie publikuje zaczepnych treści mających na celu tylko wywołanie reakcji;

7) bez zgody nauczyciela nie nagrywa prowadzonych przez niego lekcji.

Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:

1) celowo często opuszcza zajęcia zdalnego nauczania;

2) w większości nie wykonuje prac zadawanych przez nauczycieli;

3) w Internecie zachowuje się w sposób zaczepny, niekulturalny, wulgarny, wstawia
nieodpowiednietreści, nie reaguje na uwagi.

4) nie szanuje cudzej własności: kopiuje cudze prace, podpisuje się pod czyimiś pracami;

5) rejestruje wizerunek i głos bez zgody osoby zainteresowanej;

6) bez zgody nauczyciela nagrywa prowadzone przez niego lekcje;

Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:

1) nagminnie opuszcza zajęcia zdalnego nauczania;

2) nie wykonuje prac zadawanych przez nauczycieli;

3) poprzez udostępnienie treści wpływa demoralizująco na innych;

4) rejestruje wizerunek i głos bez zgody osoby zainteresowanej;

5) bez zgody nauczyciela nagrywa prowadzone przez niego lekcje;

6) postępuje niezgodnie z prawem poprzez udostępnianie nagrań z udziałem nauczycieli i uczniów bezich zgody.

 

Regulamin wprowadzony Zarządzeniem Dyrektora Samorządowej  Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Starejwsi.
 

Szkoła zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym

regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie powiadomienia

uczniów i prawnych opiekunów poprzez przesłanie informacji o zmianie za pośrednictwem pocztyelektronicznej oraz po opublikowaniu zmian w regulaminie na stronie internetowej szkoły

 

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Samorządowa Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Września 1939 w Starejwsi
    ul. Szkolna1, 07-100 Węgrów
    E-mail: sspstarawies@wp.pl
  • 25 7931871

Galeria zdjęć