Regulamin korzystania z szatni szkolnej

REGULAMIN KORZYSTANIA Z SZATNI SZKOLNEJ

W SAMORZĄDOWEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BOHATERÓW WRZEŚNIA 1939 W STAREJWSI

I  Postanowienia ogólne

1. Szatnie są otwierane w czasie przychodzenia uczniów do szkoły, przerw obiadowych i po zakończeniu zajęć lekcyjnych. W trakcie zajęć lekcyjnych szatnie są zamknięte z wyjątkiem sytuacji szczególnych, np. zwolnienia ucznia z części zajęć przez rodzica, wyjścia/wyjazdu na konkursy lub zawody sportowe itp.

2. W szatni mogą przebywać tylko uczniowie.

3. Szafki i ławki są własnością Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Starejwsi.

4. Uczeń nabywa prawo do korzystania z szafek w okresie pobierania nauki w szkole.

5. Każda szafka posiada jeden klucz do użytku ucznia.

6. Szafki wpisane są do księgi inwentarzowej i podlegają okresowemu spisowi z natury, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

7. Pracownicy szkoły mają prawo zwracać uwagę na wszelkie przejawy nieprawidłowości w zakresie dysponowania i użytkowania szafek szkolnych oraz pobierać opłaty za ich zniszczenie.

8. Szkoła prowadzi dla celów rozliczeniowych ewidencję korzystania z szafek. Ewidencja przechowywana jest w sekretariacie.

9. Jedna szafka jest przeznaczona dla jednego ucznia.

10. Uczniowie przypisani są do szafek zgodnie z numerami z dziennika. Nie ma możliwości zamiany z innym uczniem.

11. Szafki szkolne służą uczniom do przechowywania obuwia oraz odzieży wierzchniej.

12. Uczeń, który otrzymał szafkę szkolną, zobowiązany jest do jej należytego użytkowania i poszanowania.

13. Uczniowie korzystający z szafek zobowiązani są  znać i stosować postanowienia niniejszego Regulaminu.

II  Obowiązki użytkowników szafek

1. Użytkownik szafki ponosi odpowiedzialność za jej zawartość.

2. Uczniowie mają obowiązek przechowywać rzeczy w taki sposób , aby zachować zasady higieny i bezpieczeństwa. Mokre obuwie należy przechowywać w nieprzemakalnych workach/torbach.

3. Niedopuszczalne jest przechowywanie w szafkach szkolnych używek oraz substancji chemicznych.

4. Uczeń nie powinien przechowywać w szafce: przedmiotów szklanych, niezjedzonych kanapek i innej żywności, napojów z niezabezpieczonym zamknięciem, brudnej odzieży.

5. Zabrania się wykonywania wewnątrz i na zewnątrz szafki napisów, rysunków, przyklejania plakatów i zdjęć oraz dokonywania innych działań mających skutek trwały.

6. Uczeń nie może udostępniać przydzielonej szafki innym uczniom, a także zamieniać się z nimi na szafki.

7. Ewentualne kradzieże mienia oraz wszelkie uszkodzenia szafki powinny być natychmiast zgłaszane przez ucznia do wychowawcy lub w sekretariacie szkoły.

8. Sprawca uszkodzenia lub zniszczenia szafki szkolnej / ławki właściciel lub inna osoba ponosi całkowity koszt związany z jej  naprawą lub zakupem nowej.

9. Pod koniec roku szkolnego uczeń zobowiązany jest, przed oddaniem klucza w sekretariacie, do opróżnienia szafki.

III  Klucze i zasady ich użytkowania

1.Uczeń otrzymuje klucz do szafki, który podlega zwrotowi przed zakończeniem roku szkolnego. Zwrotu dokonuje się w sekretariacie szkoły.

2. Uczniowie zobowiązani są do zwrotu klucza najpóźniej w ostatnim tygodniu pobierania nauki.

3. Uczniowie kontynuujący naukę w szkole ponownie otrzymują klucz do szafki po rozpoczęciu roku szkolnego.

4. W przypadku zniszczenia lub zgubienia klucza uczeń ponosi koszt wykonania jego kopii. Szkoła wypożyczy zapasowy klucz w celu dorobienia nowego tylko i wyłącznie rodzicowi ucznia. Za wypożyczony klucz pobierana jest kaucja w wysokości 30 zł, zwracana po zwrocie klucza. W przypadku zgubienia klucza zapasowego rodzic pokrywa koszt wymiany zamka w szafce.

5. Uczniowie zabezpieczają swoje mienie pozostawione w szafkach poprzez ich zamykanie, niepozostawianie klucza w zamku i nieudostępnianie go innym osobom.

IV  Kontrole i zasady ich przeprowadzania

1. W celu sprawdzenia prawidłowości użytkowania szafek przeprowadza się kontrole okresowe.

2. Kontrole przeprowadzane są w sytuacjach: uzyskania przez szkołę informacji o możliwości przechowywania przez ucznia rzeczy zabronionych,  na wniosek policji lub innych organów do tego uprawnionych,  na żądanie rodziców ucznia,  w związku z możliwością popełnienia czynu zabronionego.

3. Kontrole przeprowadza się komisyjnie. Z kontroli sporządza się protokół.

V  Postanowienia końcowe

1. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szafkach szkolnych.

2. Uczeń oraz jego rodzic własnoręcznym podpisem przyjmują do wiadomości i przestrzegają niniejszego Regulaminu.

3. Regulamin wchodzi w życie z dniem 21.02.2022r.

Grażyna Dąbrowska